DOLAR

32,9505$% 0.15

EURO

35,3534% -0.05

STERLİN

41,8571£% 0.16

GRAM ALTIN

2.472,52%0,13

ÇEYREK ALTIN

4.048,00%-0,10

BİTCOİN

2022022฿%0.66735

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

DEÜ akademik yılını Bakan Pakdemirli ile açtı

Dokuz Eylül Üniversitesinin (DEÜ) 2020-2021 Akademik Yılı açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin geleceğinin bilginin gelişmesi ve bilimsel çalışmaların artırılmasıyla olacağını söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesine bu konuda büyük iş düştüğünü kaydeden Pakdemirli, “Ülke olarak daha iyi yerlere gelmek için bilgi ve entelektüel seviyemizi yükseltmeliyiz. Önümüzdeki 30 yıllık dönemde İzmir’e ve Dokuz Eylül Üniversitesine önemli görevler düşüyor. Gençlerimiz kendilerini geliştirmek için çalışmalılar. Başarısızlıktan korkmadan, ders çıkararak kendilerini geliştirmeliler” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı açılış töreni Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleşti. Sabancı Kültür Merkezi’ndeki törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Tarım ve Orman Bakanı’nın eşi Dr. Ahu Pakdemirli, İzmir milletvekilleri, Cumhuriyet Başsavcısı, İzmir’deki üniversite rektörleri, İzmir bürokrasisinin üst düzey temsilcileri, DEÜ akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı. İlk Olarak Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan tören, daha sonra DEÜ Sabancı Kültür Merkezi’nde devam etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası ve Korosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı’nın ardından müzik dinletisi gerçekleşti. Dokuz Eylül Üniversitesinin tanıtım filminin gösteriminin yapıldığı akademik yıl açılışında, akademik birimlerini derece ile kazanan DEÜ’lü öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

“Türkiye’nin sıçrayışı bilgi ve bilim ile olacak”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye’nin geleceğinin bilimin gelişmesi ile sağlanacağını kaydetti. Bakan Pakdemirli, “Değerli rektör hocama akademik yıl açılışına davetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Duyunca ’koşa koşa gelirim’ dedim. Dokuz Eylül Üniversitesi bizim için ailenin bir parçası gibi. İnşallah Ankara’da işlerim bitince akademik hayata burada eğitici olarak dönerim. Türkiye son 18 yılda milletin desteğini almanın gücüyle Türkiye’de refah düzeyi yükseldi ve o paradoksu yendi. Türkiye her konuda dünyanın en iddialı projelerine imza atıyor. Güçlü ekonomiler listesinde 13. sıradayız. İyi bir yere geldik. Burada kalmak ve daha iyi yerlere gelmek için bilgi ve entelektüel seviyemizi yükseltmeliyiz. Bilgi ve bilim olmadan daha ileriye gitme şansımız yok. Türkiye’nin sıçrayışı bilgi ve bilim ile olacak. Önümüzdeki 30 yıllık dönemde aksiyon almamız için üniversitelere, İzmir’e ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne önemli görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.

“Başarısız olmaktan korkmayın, ders alın”

Bakan Pakdemirli, gençlerin idealist olmalarını ve ülkeleri için çalışmalarını öğütleyerek, “Ben daima iyi bir izleyici oldum ve başarılı insanları takip ettim. Maddiyatı ön plana koymayın. Burada çok değerli hocalarım var. Hepimiz bilim üretmek için Türkiye sevdalısı olarak çalışıyorsunuz. Gençleri bu yönde biraz daha motive etmeliyiz. Her zaman başarıyı elde etme şansımız yok. Hayatımda bir sürü yanlışım var. Önemli olan bunlardan ders almak. Arada mutlaka başarısızlık olmak zorunda. Bunlardan yılmamak gerekiyor. Kolunuza daha fazla bilezik takın, heybenizi doldurun. Çünkü hayat boyu gideceğiniz yolda yol ayrımlarına geleceksiniz. Ne olacağını hiçbir şekilde bilemiyorsunuz. Hepimiz kariyer planı yaptık. Fakat hayat bizleri başka bir yöne götürebiliyor. Bu yolculuğa çıkmışken donanımınızı artırmadan devam etmenin imkanı yok. Heybenizi diplomalar, sertifikalar, teknolojiyi takip ederek, yabancı dil öğrenerek doldurmalısınız. Büyük bir Türkiye inşa ediliyor. Gençlerimiz bizim için Türkiye’nin mimarları olacaksınız. Kararlılıkla yeni Türkiye için el ele yürüyor olacağız” diye konuştu.

“Dokuz Eylül Üniversitesinden beklentimiz büyük”

Tarımın gelişmesinde bilimin büyük rolü olduğunu anlatan Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Dünyada ve Türkiye’de nüfusun ve gıda ihtiyacının arttığı noktada bilim olmadan ihtiyacı karşılama şansımız yok. Dokuz Eylül Üniversitesi hayvancılıkla ilgili önemli çalımalar yapıyor. Kiraz ilçemize İzmir’in ilk Veteriner Fakültesini kazandırdı. Bu önemli çalışma için teşekkür ediyorum. Tarım demek, ekonominin kendisi demek. Tarım, ekonomistlerin, turizmcilerin, sağlıkçıların ve bütün alanların ilgilendiği bir konudur. Bu sebeple Dokuz Eylül Üniversitesinden beklediğimiz çok şey var. Bilgi ve bilim olmadan tarımda önümüzdeki 30-40 yılı yönetemezsiniz.”

“Gençleri aydınlatmaya devam edecek”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de, “Ülkemizin seçkin üniversitelerinden biri olan Dokuz Eylül Üniversitesinin açılışı vesilesiyle buradayız. Ülkemizin seçkin öğretim kurumlarından olan Dokuz Eylül Üniversitemiz gençlerimizi aydınlatmaya, ülkemizin gelişimine katkı koymaya devam etmektedir. Yüksek öğrenci sayısı, kaliteli akademik yapısı ve teknolojik altyapısıyla öncü üniversitelerimizdendir. Ege Bölgesinin cazibe merkezi olan İzmir’de kamu-üniversite ortaklıklarına katkı koyan ve her türlü desteği veren üniversitemize teşekkür ediyoruz. Her ne kadar Covid-19 nedeniyle eğitim aksamış olsa da önceliğimizin insan hayatını korumak olduğunu unutmamalıyız” dedi.

“Sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz”

Akademik yıl açılışında konuşan DEÜ Rektörü Hotar, üniversite olarak ulusal ve uluslararası nitelikte akademik faaliyetler yürüttüklerini kaydederek, “Ülkemizin saygın markalarından birisi olan ve bu yıl 38’nci yaşını kutlayan üniversitemiz, öğretim ve araştırma faaliyetleri ile kamusal hizmetlerini başarıyla yerine getiren, milli ve manevi değerlerine bağlı kuşaklar yetiştiren, güzel kentimizin kalkınmasına önem veren bir yükseköğretim kurumudur. Ulusal ve uluslararası alanda nitelikli akademik faaliyetleriyle ön plana çıkan üniversitemiz, ülkemizin ve insanlığın selameti için var gücüyle çalışmaktadır. Özellikle Covid-19 salgınıyla ortaya çıkan tabloda üniversitemiz, bölgesel ve ulusal anlamda sorumluluklarını yerine getirmektedir. Kazanımlarını ve değerlerini mensuplarımızın olağanüstü gayretlerine borçlu olan kurumumuz, her daim aziz milletimize hizmet etmekte; devletimizin verdiği görevleri de titizlikle icra etmektedir. Üniversite yönetimi olarak bizler de kurumumuzun bilgisine, birikimine ve tecrübesine dayanarak birçok projeyi hayata geçirdik; ülkemizin geleceğine eser kazandırmaya özen gösterdik” diye konuştu.

Pakdemirli’ye çinili eser takdim edildi

Rektör Hotar, Bakan Pakdemirli’ye Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan çini eseri takdim etti. Açılış töreni, akademik birimlerini derece ile kazanan DEÜ’lü öğrencilere hediyeler takdim edilmesinin ardından aile fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Birleşik Krallık üniversiteleri tanıtılıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0