DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2178866฿%0.62085

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Depresyonun altından glüten çıkabilir”

Prof. Dr. Esin Korkut, “Çölyak dışı glüten hassaslığının tek belirtisi olabilen ekstra-intestinal semptomlar baş ağrısı, migren, yorgunluk, fibromiyalji, eklem ve kas ağrısı, bacak yahut kollarda uyuşma, karıncalanma, alerji, depresyon, dert, demir eksikliği anemisi, folat eksikliği, astım, rinit, yeme bozuklukları yahut otoimmün hastalıklar halinde karşımıza çıkabilir” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Kısmından Prof. Dr. Esin Korkut, glüten alerjisinin başta çölyak olmak üzere depresyon, migren, demir eksikliği anemisi üzere hastalıklara neden olabileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Korkut, buğday alerjisinin buğday proteinlerine karşı oluşan immünolojik tepki olarak tanımlandığına işaret ederek, “Alerjene maruz kalma yoluna ve altta yatan immünolojik sistemlere bağlı olarak deriyi, gastrointestinal yolu yahut teneffüs yolunu etkileyen klasik besin alerjisi olarak sınıflandırılır. Buğdaya bağlı anafilaksi; mesleksel astım (fırıncı astımı), rinit ve ürtikerdir. Belirtiler buğday alımı yahut teması takiben dakikalar ya da saatler içinde gelişir. Çölyak dışı glüten hassaslığı ise çölyak ve buğday alerjisinden farklı olarak otoimmün ya da alerjik kökeni olmayan, glüten alımından birkaç saat yahut gün sonra ortaya çıkan, glüten çekilmesiyle süratle düzelen ve glüten yüklemesinden çabucak sonra tekrarlayan irritabl bağırsak hastalığı (huzursuz bağırsak) semptomları ve bağırsak dışı bulguları ile karakterize bir durumdur. Sindirim sistemi semptomlarına benzeyen huzursuz bağırsak sendromu karın ağrısı, şişkinlik, bağırsak alışkanlığı anormallikleri (ishal yahut kabızlık), mide bulantısı, geğirme, gastroözofageal reflü hastalığı ve aftöz stomatit üzere belirtileri içerebilir” dedi.

“Migren, astım, hiperaktiviteyi tetikleyebilir”
Prof.


Dr. Korkut, glütenin çölyak dışında tetiklediği hastalıkları ise şu formda açıkladı: “Sindirime ilişkin semptomların yokluğunda bile çölyak dışı glüten hassaslığının tek belirtisi olabilen ekstra-intestinal semptomlar baş ağrısı, migren, yorgunluk, fibromiyalji, eklem ve kas ağrısı, bacak yahut kollarda uyuşma, karıncalanma, dermatit (egzama yahut deri döküntüsü), atopik bozukluklar, alerji, depresyon, telaş, demir eksikliği anemisi, folat eksikliği, astım, rinit, yeme bozuklukları yahut otoimmün hastalıklar formunda karşımıza çıkabilir. Bağırsak dışı belirtiler ortasında çölyak dışı glüten hassaslığı; kimilerinde nöropsikiyatrik bozukluklar, şizofreni, otizm, periferik nöropati, ataksi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olabileceği bildirilmiştir. Muhtemelen bağışıklık aracılı olan çölyak dışı glüten hassaslığı çölyak hastalığından daha yaygın görünmekte olup sıklığının 6 ila 10 kat daha yüksek olduğu kestirim edilmektedir. Çölyak dışı glüten hassaslığı, huzursuz bağırsak sendromu hastalarında semptom oluşumunun altında yatan bir düzenek olarak varsayılmıştır. Glütenin huzursuz bağırsak sendromu-ishal tipi hastalarında bağırsak bariyer fonksiyonlarını değiştirdiği gösterilmiştir. Çölyak hastalığı olan şahıslarda olduğu üzere tedavi glütensiz diyettir. Çölyak hastalığı ömür uzunluğu sıkı bir glütensiz diyete uymayı gerektirse de glüten hassaslığının kalıcı mı yoksa süreksiz bir durum mu olduğu şimdi bilinmemektedir”.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Afyonkarahisar’da aşı kuyruğu havadan görüntülendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI