DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2252246฿%0.24173

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Dekanlar YÖK’ün kararını yorumladı: En iyi öğretmeni yetiştirmek için rekabet oluşacak


 

Öğretmen yetiştiren fakülte ve öğretim kurumlarının müfredatı uzun müddettir merkezi bir yapı olan YÖK tarafından belirleniyordu. Alınan yeni karar artık öğretim kurumlarına öğretmen yetiştirme programlarında müfredatı belirleme hakkı veriyor. YÖK Lideri Prof. Dr. Yekta Saraç, “Eğitim fakülteleriyle ilgili bu kıymetli düzenlememiz üniversitelerimize çok geniş bir hareket serbestisi tanımakta olup bu ‘yetki devri’, eğitim fakülteleri ve öğretmenlik programlarıyla ilgili tarihi bir karardır” dedi. Bundan bu türlü öğretmenlik lisans programlarının geliştirilip güncellenmesi çalışmaları, Türkiye Yeterlikler Çerçevesi ile Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen öğretmenlik mesleği yeterlikleri dikkate alınarak yükseköğretim kurumları tarafından yapılacak.  YÖK’ün bu radikal kararını eğitim fakülteleri dekanlarına ve eğitimcilere sorduk. Yorumlar olumlu, dekanlar bu kararın öğretim kurumları ortasında rekabete neden olacağını ve rekabetin de öğretmen kalitesini arttıracağını düşünüyor.

DEĞERLI BİR GELİŞME
Prof. Dr. Fatma Bıkmaz (Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı):
Çok değerli ve çok da yerinde bir karar. Biliyorsunuz 1997’den evvelki süreçte eğitim fakülteleri kendi programlarını kendileri hazırlıyordu. MEB’in geliştirme projesi kapsamında ortak bir program geliştirme süreci başladı. Bunun yarattığı problemli durumlar da oldu. Fakültelerin özel şartlarına uygun olmayan bir süreç başladı. Kimi mevzular mahallî şartlara uygun olamıyordu. Merkezde geliştirilen programın ne kadar uygulanıp uygulanmadığı gündeme getiriliyordu. Bu da verimli bir sonuç ortaya koymuyordu. Bu kararla her fakülte kendi programını geliştirip hesap verebilir bir sürece başlayacak üzere görünüyor. Bu da kıymetli bir gelişme. MEB’in Öğretmen Yetiştirme Strateji evrakı var. Bu da eğitim fakültelerinin farklı eğitim modelleri uygulaması istikametindeydi. Bu kararla bu aksiyonun hayata geçmesi çarçabuk sağlanacak. Tıp, eczacılık, diş hekimliği üzere fakülteler çekirdek program uyguluyorlar, kendi programlarını kendileri hazırlıyorlar. Sanıyorum bundan sonra çekirdek program eğitim fakülteleri için de kelam konusu olacak. Eğitim Fakülteleri Dekanlar Kurulu ölçütler belirleyecek. Eğitim fakülteleri kendi programlarını hazırlayıp uygulamaya koyacak.

DERSLER GEREKSINIMLERE NAZARAN BELİRLENEBİLECEK
Prof. Dr. Mustafa Arslan (Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı):
Ben uygun bir karar olduğunu düşünüyorum. Öğretmen yetiştirme noktasında daha dinamik hareket edilebilecek. Biz büsbütün YÖK’ün hazırladığı programı yapıyorduk. Eğitim fakültelerinde MEB’in nasıl bir öğretmen istiyoruz fikrinden hareketle yeniden YÖK hazırlıyordu. Tüm eğitim fakültelerindeki program birebirdi. Bu esneklikle gereksinimlere binaen yeni müfredatlar oluşturulabilecek. Örneğin, daha evvel alan eğitimiyle ilgili seçmeli dersler vardı. Onları en fazla altı tane yapabiliyordunuz. YÖK’ten müsaade alarak açabiliyordunuz. Artık buna da esneklik gelecek. Muhtaçlığa binaen alan seçmeli derslerinde de güzelleştirme yapılabilecek. Biz programı eksik görüyorduk. Bu formda daha yararlı olacağını düşünüyorum.

TEK BİR ELBİSE HERKESE UYMUYORDU
Prof. Dr. Mustafa Özcan (MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı):
Bu değişiklik fakülteler için düzgün oldu. Eğitim fakültelerinin kendilerini ispatlamasına imkan verdi. Fakülteler en uygun öğretmeni nasıl yetiştirebilirim diyerek bir program tasarlayacak. Eğitim fakülteleri ortasında en güzel öğretmen yetiştirme rekabeti başlatacaktır. Tüm eğitim fakülteleri bu türlü bir takıma sahip mi o farklı bir bahis. Lakin en azından fakültelerin emeli öğretmen yetiştirme için takımlarını en düzgün halde tasarlamak ve uygulamak olacak. Yıkıcı değil yapan bir rekabet oluşacak. Bir tek elbise herkese uymuyordu. Artık ben farklı yapacağım, Ankara, Çukurova farklı yapacak. Farklı modeller ortaya çıkacak. Ancak şayet fakülteler bunu berbata kullanırsa, kolay programlar oluşturup öğrenci çekmeye çalışırsa da bu yetki elimizden alınır. O denli olmaz diye ümit ediyorum. Devlet şu anda yetki verdi en güzel öğretmen yetiştirmek için yarışın diyor. Biz de en âlâ öğretmeni, dünyayla yarışacak donanımlı öğretmenleri yetiştirmek için yarışmalıyız.

EVVELDEN BERİ BUNU İSTİYORDUK
Prof. Dr. Ahmet Şükrü Özdemir (Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı):
YÖK’ün bu kararını olumlu karşılıyoruz. Evvelden beri istiyorduk. Zira öteki fakülteler kendileri yapıyordu. Eğitim fakültelerinde YÖK’ün tasarrufu vardı. Hepimiz bu karardan şad olduk. Eğitim Fakülteleri Dekanlar Kurulu’nda karar olumlu karşılandı. Onlarla uyumlu bir formda müfredat ve programları belirleyebileceğiz.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Otizmli çocuklara yeni eğitim modeli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI