DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

STERLİN

41,0337£% -0.05

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİTCOİN

2157878฿%0.11929

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Otizmli çocuklara yeni eğitim modeli


 

Otizmli çocuklar, dünyada birinci sefer Türkiye’de uygulanan sistemle eğitim almaya başladı. Yaklaşık 2 ay evvel Antalya’da kurulan Antalya Otizm, Hayat ve Gençlik Spor Kulübü’nde eğitim gören çocuklar için de bu model uygulanmaya başlandı. Sporsal aktivitelerle eğitim alan çocukların, beynin denetim edemediği davranışsal sorunları denetim etmesi ve her çocuğun kendi başına yetebilecek seviyeye erişebilmesi hedefleniyor.

Farklı özelliklere sahip her çocuğa ise farklı eğitim programları hazırlanıyor. Çocuklar okulda el yüz yıkama, kıyafet katlama, diş fırçalama, kahvaltı üzere yaşamsal eğitimleri alırken, tıpkı vakitte branşlaşma ismine da yüzme, bisiklet, tenis üzere spor aktivitelerine katılıyor. Hayat ve özbakım dışında ergoterapi, lisan konuşma terapisi, eğitsel oyunlar, aile eğitimi, algısal ve bilinçsel gelişim, odaklanma, temel eğitimler de otizmli çocuklara veriliyor.

’TAMAMEN BİLİMSEL NİTELİKLERE DAYANIYOR’

Eğitimin muvaffakiyete ulaşmasındaki yüzde 50 hissenin kuruma, geri kalanının çocuğun ailesinin yaklaşımına bağlı olduğunu söyleyen Antalya Anadolu Otizm, Hayat ve Gençlik Spor Kulübü kurucularından Orhan Kaya, “2004 yılından bu yana otizmli çocuklarla çalışıyorum. 2 ay evvel Antalya Anadolu Otizm, Hayat ve Gençlik Spor Kulübü’nü kurarak eğitimlere başladık. Yapmış olduğumuz spor ve hayat eğitimi, dünyada birinci kere Türkiye’de uygulanan bir sistem. Bu sistemin tek bir hedefi var. Otizm yelpazesinin çocuklar üzerinde yaratmış olduğu baskıdan kaynaklı olarak davranışsal sorunlar ve maharet eksikliklerini, büsbütün bilimsel niteliklere dayalı sporsal aktivitelerle düzenlemek ve maharet kazandırma eğitimi. Burada eğitimin yüzde 50’si bizim üzere kurumlara bağlıyken, geri kalanı ailenin yaklaşımına bağlı” dedi.

’YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Kurumda eğitim alan her çocuğun ferdi özelliklerinin farklı olduğunu belirten Kaya, “Biz burada aileyi de eğitimin içine dahil ederek bütüncül bir eğitim modeli benimsiyoruz. Bu halde çocukların ve ailenin ömür kalitesini artırmaya çalışıyoruz. Buraya gelen tüm özel çocuklarımızın ferdi özellikleri farklı. Hepsinin kendine has doğal bir eğitim programı var. Bu eğitim programları gayeye ve plana dahildir” diye konuştu.

YAŞAMSAL TÜM EĞİTİMLERİ ALIYORLAR

Eğitim modelinin bilimsel niteliklere dayandığını söyleyen Kaya, Çocuklar burada kahvaltı eğitiminden tuvalet eğitimine kadar yaşamsal tüm eğitimleri alıyor. Bilhassa beynin denetim edemediği, kimi davranışsal sorunları denetim edebilmek ismine ağır sporsal aktiviteler yapıyoruz. Branşlaşma ismine yüzme, bisiklet, tenis üzere eğitimlerimiz de mevcut. Bu eğitim sisteminde bir çocuğun kendi başına yetebilecek seviyeye erişebilmesi ismine her çocuğa ferdi eğitimler veriliyor” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün koronavirüs testi pozitif çıktı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI