DOLAR

32,4868$% -0.07

EURO

35,1138% 0.22

STERLİN

41,5967£% 0.27

GRAM ALTIN

2.433,39%0,05

ÇEYREK ALTIN

3.905,00%0,10

BİTCOİN

2110334฿%-0.33496

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türk Cumhuriyetleri’nin 30. yılında değişime yön veren konular ele alınacak

“Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu” Türk dünyasında değişime taraf veren ortak miras; lisan, tarih, edebiyat ve mefkûre temasıyla 09-10 Kasım 2021 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek.
Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 30. yıl dönümü münasebetiyle Hoca Ahmet Yesevi Memleketler arası Türk-Kazak Üniversitesi koordinesinde “Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu” düzenleniyor.
09-10 Kasım tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek olan sempozyuma; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Prof. Dr. İbrahim Kalın, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türk Keneşi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Türk Cumhuriyetlerinin Ankara büyükelçileri ve ilgili kurum liderleri ile çok sayıda akademisyen katılacak.

“30 yıllık süreçte gündeme gelen mevzular ve sıkıntılar ele alınacak”
Sempozyumda, 30 yıllık süreç boyunca Türk Cumhuriyetleri ortasındaki siyasî, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilgilerin kıymetlendirilmesi yapılacak, bu periyot boyunca gündeme gelen mevzular ve sıkıntılar ele alınacak.


Sempozyumun 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Türk Kurulu Devlet Liderleri 8. Zirvesi” öncesinde düzenleniyor olması ise dikkat çekiyor.

Sempozyumda, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın oturum başkanlığında “Türk Cumhuriyetleri Büyükelçileri ile Diplomatik Perspektiften Türkiye-Türk Cumhuriyetleri İlişkileri” başlıklı ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ın oturum başkanlığında “Türk Dünyası ile Birlikte Büyüyen Türkiye: Kurumlar ve Öncelikler” başlıklı oturumlar yüz yüze, öteki oturumlar ise online ortamda yapılacak.

Geçen 30 yılın muhasebesi ile gelecek periyoda ait teklifler ve öngörülerin ele alınacağı sempozyum, Türk dünyası bütünleşmesinin güçlendirilmesi eforlarına bilimsel yer oluşturmayı hedefliyor.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

MSKÜ TÜBİTAK projelerine ambargo koydu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI