DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2170223฿%-0.0058

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

MSKÜ TÜBİTAK projelerine ambargo koydu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, TÜBİTAK, AB ve memleketler arası projelerde elde ettiği muvaffakiyetlerini TÜBİTAK 2021 birinci periyot proje müracaatlarında 289 öğrenci araştırmaları projesi kabul edilerek bu muvaffakiyetini taçlandırdı.
Vazifeye geldiklerinde kendilerine bir gaye koyduklarını, TÜBİTAK bilimsel proje alanında Türkiye’deki birinci 50 Üniversite ortasında yer almayı hedeflediklerini belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, bugün gelinen noktada 12-13 bandında olduklarını açıkladı.

Belirlenen amaca ulaşmak için öncelikli olarak üniversitede öğretim vazifelileri ve öğrenciler ile proje kültürünü geliştirme kültürünü arttırmak için proje hazırlama derslerini müfredata dahil ettiklerini açıklayan Rektör Çiçek, bunun meyvelerini görmeye başladıklarını söyledi.

“Hedefimiz 2023-2071’in güçlü Türkiye’si”
TÜBİTAK 2021 birinci devir öğrenci projeleri müracaatında rekor düzeyde projelerinin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini belirten MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Çiçek, “Aslında biz büyük bir ülkünün peşindeyiz.


Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı 2023, 2053 ve 2071 gayeleri bizim için çok değerli. Bunlar ülkemizin güçlü bir Türkiye’nin imarı için büyük amaçlar. Biz bu maksatlara ulaşırken, hem akademisyen, hem öğrencilerimiz ile ulaşacağımıza düşündük ve bu bahiste çok eminiz” dedi.
Vazifeye birinci geldiği gün Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin TÜBİTAK projelerinde Türkiye’deki üniversiteler ortasında birinci 50 ortasında yer alması için maksat koyduklarını belirten Rektör Çiçek, “İlk vazifeye başladığımızda birinci açıklamalarımda TÜBİTAK projelerinde Üniversitemizi birinci 50 üniversite içine gireceğine dair beyanlarda bulunmuştum.
Şu an için geldiğimiz düzey 12-13 bandındayız Üniversite olarak TÜBİTAK projelerinde.

Bu başarıyı ulaşabilmek için öncelikli olarak Üniversite proje hazırlama kültürünü oluşturmaya çalıştık. Bunun için birçok proje eğitimi verdik. Hem lisans üstünde, hem lisansta proje hazırlama derslerini müfredata dahil ettik. Bunun sonuçlarını da kısa vakitte aldık. Bugün prestiji ile birçok TÜBİTAK projesini, itibarlı 1001, 1002 projelerini alabilir duruma geldik.

12’nci, 13’ün ü sıralara yükseldik. Memleketler arası, AB projelerinde en çok ve en büyük bütçeli projeleri alabilen Üniversiteler ortasında birinci sıralardayız. Son vakitlerde bu proje hazırlama kültürünü öğrencilerimize de kazandırmak için harekete geçtik. Öğrencilerimiz ile bir arada koymuş olduğumuz bir amaç vardı.

AR-GE Üniversitesi olmak. Bu gayeye ulayabilme yolunda öğrencilerimizin katkısının çok büyük olacağına inandık. Son vakitlerde öğrencilerimiz de projeler sunmaya başladılar. Kendilerini yürütücü oldukları projeleri şahsen sunmaya başladılar.

Bu tıp projeler TÜBİTAK’ın 2209A öğrenci araştırma projeleri ve 2209B sanayi işbirliğine yönelik araştırma projeleri olmak üzere iki kategoride sunuluyor. Her iki alanda da bir evvelki müracaat periyodunda 2020 yılı müracaat devrinde Türkiye ikinciliğini elde ettik kazanılan projelerde” dedi.

2021 birinci periyot TÜBİTAK öğrenci projelerinin yüzde 22’si Muğla’ya ait
2021 yılı birinci periyot TÜBİTAK öğrenci proje başvurusu sonuçlarının açıklanması ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ismine gurur verici bir tablonun ortaya çıktığını belirten Çiçek, “Dün daha çok hoş bir sonuç açıklandı.


Bu bizim için gurur verici bir sonuç. Nitekim büyük bir muvaffakiyet. 2021 birinci periyot müracaatları 2209A öğrenci projelerinde yapılan müracaatlar sonucunda tamı tamına 289 projemiz TÜBİTAK tarafından desteklendi. Son açıklanan bilgiye nazaran, 125’in üzerinde üniversite müracaat yapmış.

Bunların içeresinde yaklaşık 2 bin proje sunulmuş. Bin 300 proje kabul olmuş. Bu kabul olan projeler içiresinde Üniversitemizin toplam projeler içindeki kazanma hissesi yüzde 22. TÜBİTAK’tan üniversitelerin kazandığı destekleme projelerinin yüzde 22’si yalnızca Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerine ilişkin. Bu dönemki müracaatlarımızda 465 öğrenci proje müracaatımız vardı.

Bunlardan 289’u başarılı oldu. Toplam proje müracaatının yüzde 62’si başarılı bulunularak desteklenmeye bedel görüldü” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bursa’da pandeminin yaraları spor ile sarılıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI