DOLAR

28,9139$% 0.01

EURO

31,7894% 0.28

STERLİN

36,7133£% 0.49

GRAM ALTIN

1.890,98%1,09

ÇEYREK ALTIN

3.117,00%1,02

BİTCOİN

1087632฿%1.79063

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan KKTC Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına ait açıklama yayımladı.
KKTC’de Anayasa Mahkemesi’nin din eğitimine ait aldığı kararın, içinde bulunulan Ramazan ayında bilhassa vicdanları yaraladığını belirten Oktay, bahse ait yayımladığı açıklamada şu tabirlere yer verdi;
“Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar ve KKTC Başbakanı Sayın Ersan Saner ile telefon görüşmeleri gerçekleştirerek alınan bu kararı ve sonrasında yapılabilecek düzenlemeleri değerlendirdik.


Dışişleri Bakanımız da bugün gerçekleştirdiği KKTC ziyareti çerçevesinde bahisle ilgili değerlendirmelere devam etmiştir.

Devlet gerekli nezaret ve kontrolü sağlayarak herkesin din ve vicdan hürriyetini temin etmek durumundadır.

Millet egemenliğine dayanan mahkemelerin kararlarında milletin din ve vicdan özgürlüğünü yaralayacak kararlardan kaçınması gerekir.

KKTC’de Din İşleri Dairesinin türel statüsüne dair bir değerlendirmeden yola çıkarak din eğitimi konusunda ’denetim ve gözetim’ hakkı bulunmuyor demek ve bu yapıp yetkisiz kılmak kabul edilemez.
Ülkemizde olduğu üzere nasıl Diyanet İşleri Başkanlığı devletin nezaret ve kontrolü dahilinde din eğitimi verebiliyorsa KKTC’de de Din İşleri Dairesi’nin bunu yapabilmesi kadar doğal bir şey olamaz.
Biz öteki pek çok alanda olduğu üzere Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kur’an ve din eğitimi, idare ve kontrol altyapısını, çalışma yordam ve asıllarını da örnek bir model olarak KKTC ile paylaşmaya hazırız.
Türkiye geçmişte bu üzere laiklik kisvesi altında vicdanı yaralayan yaklaşımlarla uzun yıllarını kaybetmiş ve Cumhurbaşkanımız liderliğinde bunları geride bırakmıştır.
Din ve vicdan özgürlüğü en temel insan haklarından birisidir ve laiklik prensibi bu hakkın kullanılmasına asla pürüz değildir.

Laiklik bireyin din ve vicdan hürriyetinin bir garantisidir.

Laiklik prensibini, kısıtlayıcı ve baskılayıcı bir formda yorumlayarak; İnanca zulüm aracı haline getirilecek bir yola girilmemelidir.

KKTC’nin kuruluş ruhuna, Kıbrıs Türk Halkının yapısına ve milletin ruhuna hiçbir biçimde uymayan anlayışlara geçit verilmeyecektir.

Ayrıyeten Doğu Akdeniz’de haklı uğraşımızın devam ettiği bu süreçte ve 5+BM toplantısı arifesinde bu türlü gündemlerle kaybedecek vaktimiz yoktur.

Kıbrıs Türk Halkına baskı uygulayanları ve zulmedenleri ne yazık ki sevindiren bu kararın uygulamada Kıbrıs Türk Halkının inanç özgürlüğünü ve iradesini dikkate atan bir biçimde düzenleneceğine inanıyorum.

Atılan adımlar çerçevesinde kurslar açık kalacaktır lakin bu kâfi değildir.
Bu sorunu kökten çözecek yasal düzenlemelerin yapılarak KKTC’de din ve vicdan özgürlüğünün garanti altına alınmasını önemsiyoruz ve takipçisi olacağız.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Usta ellerde üretilen ‘Yayıklar’ Türkiye’nin dört bir yanından talep görüyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI