DOLAR

32,3524$% 0.03

EURO

35,1959% 0.63

STERLİN

41,8171£% 0.52

GRAM ALTIN

2.412,21%-0,11

ÇEYREK ALTIN

3.901,00%-0,15

BİTCOİN

2211452฿%1.71236

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını yapmıştı, Hibrit Ameliyathanede ilk ameliyat gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesinin açılışında canlı irtibat yaptığı ve içerisinde İntraoperatif MR bulunan Hibrit Ameliyathane de birinci ameliyat gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesinin açılışında canlı olarak bağlandığı ve içerisinde İntraoperatif MR bulunan Hibrit Ameliyathane de birinci ameliyat geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Kamu Hastaneleri ortasında birinci olma özelliği taşıyan bu ameliyathane de hastanın ameliyatının tamamlandığı düşünüldüğünde hasta ameliyathane içerisinde bulunan MR odasına alınıyor ve burada hastaya son defa bir MR çekiliyor. Zira ameliyatlar esnasında mikroskopla ameliyat yapılsa bile birtakım durumlar da çok küçük de olsa tümör dokuları kalabiliyor. Bu prosedürle hasta ameliyattan çıkarılmadan bu tespit ediliyor ve ikinci bir ameliyata gerek kalmıyor.

Hibrit ameliyathanede birinci operasyon beyni tümörü olan hastaya yapıldı

Ameliyathane de birinci ameliyat 27 yaşında beyninde tümör olan bir hastaya gerçekleştirildi. Uzun bir ameliyatın akabinde hastanın ameliyatının tamamlandığı düşünüldü. Fakat ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Ömür Günaldı hastanın MR’ının çekilmesini istedi. Çekilen MR’da gözle ve ultrasonla görülmesi imkansız olan küçük bir tümör dokusunun kaldığı fark edildi. Hasta tekrar ameliyathaneye alındı ve ameliyata devam edilerek hasta da bulunan son modül da alınarak hastanın ameliyatı tamamlandı.

“İntraoperatif MR hem hasta hem de tabipler için konfor sağlıyor”

Kullanılan bu usulle hem hastanın hem de doktorların konforunun arttığını belirten Beyin Cerrahi Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Bekir Tuğcu, “Yaptığımız bu ameliyatta kullandığımız yol bizim cerrahi de son periyotlar de kullandığımız teknolojik üstünlüklerden bir tanesi. Bizim genel kuralımız şudur bir cerrahi sırasında cerrahinin sonucunu asıl belirleyen şey daha çok cerrahi gruptur. Yani cerrahından tutun anestezi uzmanından hemşiresine kadar bu takımın bir başarısıdır. Fakat son periyotlar de bilhassa beyin cerrahisinde bir grup teknolojik gelişmeler bizim cerrahi sonuçlarımız da daha fazla başarılı olmamızı sağlıyor. Bugün de bununla ilgili bir ameliyatı Başakşehir Çam ve Sakura Hastanemizde birinci kez gerçekleştirdik. Şu anda bir beyin tümörlü hastamız var bu hastamızda gerçekleştirdiğimiz ameliyat sırasında her ne kadar mikroskopla yapsak da ameliyatı tümörlerin hudutlarını bazen olağan huduttan tam olarak ayırt edemiyor olabiliyoruz. Bu tip durumlar da ameliyatta hastadan tümörü tam olarak çıkarttığımızı düşündüğümüzde bile denetim sinemalarında geriye bir ölçü tümör dokusu bıraktığımız hastalar olabiliyordu zira bunu ameliyatlar da tam olarak bunu anlamak mümkün değildi. Fakat burada olduğu üzere İntraoperatif MR’ınız varsa ameliyat devam ederken hastayı derhal ardımızda bulunan MR odasına hasta uyurken alıyoruz. Yeni bir MR çekiyoruz şayet geride kalan bir tümör dokusu varsa tekrar hastayı masaya geri alarak ameliyata devam ederek o geri kalan dokuyu hastayı uyandırmadan servise almadan almış oluyoruz. Bu hem bizim için hem de hasta için bir konfor. Zira ameliyat sırasında daha fazla müdahale etme bahtı veriyor bize. Hasta için de konfor bazen bu tip hastalar da ikinci bir ameliyat muhtaçlığı olabiliyor sonraki gün yahut bir öbür gün bunun önüne geçmiş oluyoruz. Bu hastamızda son derece küçük bir tümör dokusu kaldığını fark ettik çektiğimiz MR da bu her hasta da bu kadar küçük bir tümör dokusu kaldı diye tekrar ameliyat edeceksiniz diye bir durum yok bazen ek tedavilerle bazen de yalnızca takiple bunları devam ettirebiliyoruz. Lakin kimi hastalar da bu son derece değerli olabiliyor. Geri kalan ömür konforu bakımından bu hasta için de o denli tekrar yeniden bu dokuyu almak zorunda kalabilirdik lakin bu İntraoperatif MR sayesinde bunu tespit ettik ameliyata devam edeceğiz ve o küçük parçayı da alacağız” diye konuştu.

“Bu yol hasta için daha inançlı bir cerrahi sağlıyor”

Bu usul ile yapılan ameliyatların çok daha inançlı bir cerrahi sağladığını belirten Beyin Cerrahi Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ömür Günaldı, “İntraoperatif MR da birinci beyin ameliyatımızı gerçekleştirdik. Evvel ultrasonla görüntüledik daha sonra İntraoperatif MR çektirdik. Bu yol hasta için daha inançlı bir cerrahi sağlıyor. Bize de ameliyat esnasında sonucu kıymetlendirme imkanı tanımış oluyor” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona virüste rakamlar umut verdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI