DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2221416฿%0.0087

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Covid-19’a karşı ’Plazmalanmış su’

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Tamer Akan, ESOGÜ Soğuk Plazma laboratuvarında üretilen plazmalanmış suyun COVID-19 virüsüne karşı muhafaza sağlayabileceğini söyledi.
Prof. Dr. Akan, unsurun 4. hali olarak da bilinen “plazma”nın su üzerindeki uygulamalarına ait bilgilendirmede bulundu: ESOGÜ Soğuk Plazma Laboratuvarı’nda şimdiye kadar pek çok bakteri üzerine soğuk plazma uygulayarak sterilizasyon çalışmaları; zerzevat, meyve, balık üzere çeşitli besinler, tohum ve diş üzerine çeşitli soğuk plazma uygulamaları yapıldığını belirten Akan, “2019 yılında “Adding Water Droplets Into Atmospheric Pressure Plasma Jet of Helium, IEEE Transactions on Plasma Science, 47,11, 2019” çalışmasında, soğuk plazma ile işlenmiş ‘Plazmalanmış Su’ ürettik.
Su üzerine çalışmalarımız tüm süratiyle devam ediyor. Soğuk plazmaların su üzerine uygulanması ile üretilen “Plazmalanmış Su (Plasma Treated Water)” çok farklı özellikler ortaya koymuştur. Plazma uygulaması ile su, öncelikle arıtma ve sterile edilebilmektedir. Bununla birlikte plazmalanmış suyun pH pahası, redoks potansiyeli, iletkenliği, hidrojen peroksit oranı, nitrit ve nitrat iyon konsantrasyonu değiştirilerek çok farklı özellikte su üretilmiş olmaktadır. Plazmalanmış suyun bakterileri öldürdüğü gösterilmiştir. Bu nedenle plazmalanmış su ile gerek ağız gerekse serum yoluyla hastaya verilerek enfeksiyon çabası yapılabilecek; yeni çeşit ilaç üretiminde katalizör olarak kullanılabilecektir. Ayrıyeten plazmalanmış su ile beslenen bitkilerin hem yaprakları hem de eserlerinin çok daha gelişkin olduğu gösterilmiştir. Plazmalanmış suyun virüsleri yok edici tesiri olduğunu gösteren çok sayıda araştırma yapılmıştır. Plazmalanmış su ile el ve yüz yıkanması virüslerden hami tesirde bulunabilir; kıyafetlerimiz, maskelerimiz, besinlerimiz ve hayat alanlarımız da plazmalanmış su ile yıkanarak virüslerden arındırılabilir.” dedi.

“Plazmalanmış su direkt kullanılabildiği üzere, sprey olarak da kullanılabilir”
Prof.


Dr. Tamer Akan, “Araştırmalarımızda ‘Plazmalanmış Su’yun, çeşme suyu, alkali su ve distile sudan üretilmiş ve çeşitli bakteri ve virüslerde faal oksijen ve hidrojen asit çeşitlerinin tesiri ile patojenlerin ömür aktivitesini bozduğu görüldü. Ürettiğimiz sistemde OH, NO, O üzere radikaller tespit edilmiştir. Bununla birlikte çeşme suyunun pH kıymeti 8’den 5’e, alkali suyun 7’den 4,5’a ve distile suyun pH pahası 6,5’ten 4’e düşmüştür. Son derece asidik olan bu sular aracılığı ile çarçabuk mikro-organizmalarla ve virüslerle gayret edilebilir.

Plazmalanmış su direkt kullanılabildiği üzere, sprey olarak da kullanılabilir. İçeriği, ispirtolu çözeltilerin ve klorun bilakis insan bedeni için rastgele bir tehlike oluşturmamaktadır. Çeşitli bakteri ve virüslerle, bilhassa koronavirüs üzerine ‘Plazmalanmış Su’ ile güvenlikli çalışma ortamları üzerine çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir.” diye anlattı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Prof. Dr. Yurdakan uyardı: “Önemli olan kanserden korkmamak, geç kalmaktan korkmak”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0