DOLAR

31,4260$% 0.15

EURO

34,0796% 0.09

STERLİN

39,8502£% 0.21

GRAM ALTIN

2.102,22%0,07

ÇEYREK ALTIN

3.525,00%2,08

BİTCOİN

1987637฿%2.54568

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

COVİD 19 diş hastalıklarını tetikliyor

Uzmanlar, COVİD 19 geçiren hastaların büyük kısmında diş rahatsızları meydana geldiğine dikkat çekti. Diş Doktoru Berna Yarımağa Temizel, COVİD geçiren hastaların bir birçoklarında diş sorunlarının artması, önemli diş eti kanamaları ve kayıpları, güzelleşmeyen enfeksiyonlar ve buna bağlı diş kayıpları yaşandığını belirtti.
Diş ve diş hastalıkları uzmanları, pandemi sürecinde en çok bakımı ve sıhhat denetimi ihmal edilen dişler için her yaş kümesine altın tavsiyelerde bulundu.
Son iki yıldır baş gösteren korona virüs pandemisi sebebiyle insanların ağız ve diş denetimlerini önemli manada aksattığını belirten Diş Tabibi Berna Yarımağa Temizel, “2021 pandemi ve toplumsal medya sebebiyle estetik korkuların arttığı bir yıl oldu. Kontrolsüzlük devam ederse önümüzdeki yıl işlevsel korkular da baş gösterebilir” dedi.
Sağlıklı dişler için kıymetli tavsiye ve ihtarlarda bulunan Diş Doktoru Temizel, çocuklara da nizamlı denetim alışkanlığının kazındırılması gerektiğini söyledi.
Temizel, hoş ve dikkat cazip dişler için sağlıklı beslenme, ağız bakımı alışkanlığı, sigaradan uzak durmak ve tertipli diş doktoru denetimi üzere dört ögenin her yaştan her insanın önceliği olması gerektiğini söz ederek, “Sonrasında bir muhtaçlık varsa gülüş tasarımı hasta ve tabip ortasındaki inançlı ve ortak kararlarla planlanmalı” diye konuştu.
“Estetik telaşlara işlevsel tasalar da eşlik edecek”
Pandemi devrinde toplumsal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte 2021 yılının en çok estetik dertlerin arttığı bir periyot olduğuna işaret eden Temizel, “Önümüzdeki yıl işlevsel korkular da eşlik edecek.

Koronavirüs ve pandemi sürecinde insanların ağız ve diş denetimlerini önemli manada aksattığı bir periyot oldu. Biz bunun sonucu olarak diş kırıkları, büyümüş çürükler ve kaybedilme durumuna gelmiş dişlere sahip çok fazla hasta olarak gördük esasen. Fakat en fazla diş sıkma yahut gıcırdatmaya bağlı kayıplar görüyoruz.

Tavsiyem bir belirti beklemeden diş tabibi kontrolü” tabirlerini kullandı.
COVİD geçiren hastalar daha dikkatli olmalı
Koronavirüsün her geçen gün uzun vadede tesirlerinin karşımıza çıktığına dikkat çeken Berna Yarımağa Temizel, “Bulaşma yolu ağız ve burun olan bu virüs için natürel ki ağız bakımı çok değer taşımakta.

Covid geçiren hastalarımın diş sorunlarının arttığını, önemli diş eti kanamaları ve kayıpları, güzelleşmeyen enfeksiyonlar ve buna bağlı diş kayıpları olduğunu gördüm.

Yapılabilecek tek şey, bu durumda sistemli diş doktoru dayanağıdır. Diş doktorunuz size diş ve diş eti sıhhatiniz konusunda eğitim verecektir” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yanık tedavisinde umut olacak çalışmaya Avrupa’dan patent

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI