Covid-19 aşısı olanlar yan etkilerle karşılaştığında ne yapacak?

Sıhhat Bakanlığı, “Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” sayfası üzerinden Covid-19 aşısı olanların yan tesirler ile karşılaştığında ne …

Hediye sipariş alışveriş ankara
15.01.2021
A+
A-


Sıhhat Bakanlığı, “Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” sayfası üzerinden Covid-19 aşısı olanların yan tesirler ile karşılaştığında ne yapacaklarını açıkladı.

Sıhhat Bakanlığı tarafından oluşturulan ve Covid-19 aşısı ile ilgili her türlü ayrıntının yer aldığı “Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” sayfasında, aşılama sonrasında rastgele bir yan tesir gözlemlenmesi haline nasıl bir yol izlenileceği anlatıldı. Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlara ait şunlar kaydedildi:

“Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık: Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak formda durum veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde direkt buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.) Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.

Yorgunluk: İstirahat ediniz, kâfi sıvı aldığınızdan emin olunuz.

Hafif ateş, titreme: İstirahat ediniz, kâfi sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Baş ağrısı: Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Kas/eklem ağrısı: İstirahat ediniz, kâfi sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Kusma, ishal: Bol sıvı desteği yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve besin alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sıhhat kuruluşuna müracaatınız.

Covid-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla bağlı olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır.”

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.