NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI

nallıhan haber sosyal medya

Corona virüs makyaj malzemelerinden bulaşır mı?

Corona virüs salgınında gözlerin en kıymetli bulaşma mekanlarından biri olması, göz hijyenini daha da öne çıkarıyor. Türk göz hekimlerini temsil …

30.03.2020
A+
A-

Corona virüs salgınında gözlerin en kıymetli bulaşma mekanlarından biri olması, göz hijyenini daha da öne çıkarıyor. Türk göz hekimlerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği’nden Oküloplastik Cerrahi Ünite Yöneticisi Prof. Dr. Ferda Çiftçi, münhasıran hanımların yaptığı yüz makyajlarında, hijyenin her zamankinden daha çokça değer taşıdığını söyledi.
Nallıhanhaber Whatsapp

Makyaj, çok çokça yüz temasına neden oluyor

Corona virüs salgınında gözlerin en kıymetli bulaşma taraflarından biri olması, göz hijyenini daha da öne çıkarıyor. Türk göz hekimlerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği’nden Oküloplastik Cerrahi Ünite Lideri Prof. Dr. Ferda Çiftçi, münhasıran hanımların yaptığı yüz makyajlarında, hijyenin her zamankinden daha çokça ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Prof. Çiftçi, kesinlikle makyaj yapılması gerekiyorsa, şunlara dikkat edilmesini önerdi:

Makyaj gereçlerinizi kimseyle paylaşmayın. Ortak tasarruf her devir risklidir. Makyajınızı steril koşullarda yapın, öncesinde kesinlikle ellerinizi yıkayın. Eski yahut uzun vade bekletilmiş makyaj materyallerini kullanmayın. Bakteriyel risklere neden olabilir.

Yapay kirpikten uzak durun

Kirpiklerinize bu devirde likit makyaj materyalleri sürmeyin. Göz kalemi, kaş kalemi, far üzere göz ve göz muhitine yönelik makyaj materyallerini çok çok dikkatli kullanın. Mümkünse göz ve göz muhiti makyajından bir vade uzak durun. Bu devirde yapay kirpik kullanmayın.

Gözle temastan kaçının

Makyaj gereçlerinin muhakkak gözle, göz mukozası ile temas etmemesine çok dikkat edin. Makyajı temizlerken de gözle temastan sakının.

Kontakt lens kullananlar dikkat

Kontakt lens kullanıcısıysanız, evvel lensi yerleştirin sonra makyaj yapın. Çıkarırken de evvel makyajınızı temizleyin sonra kontakt lensi çıkarın. Yerleştirirken de çıkarırken de, lense dokunmadan evvel kesinlikle ellerinizi yıkayın.


NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASINALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.