DOLAR

28,9278$% 0.03

EURO

31,1945% 0.11

STERLİN

36,3425£% -0.02

GRAM ALTIN

1.883,84%0,01

ÇEYREK ALTIN

3.148,00%0,06

BİTCOİN

1273599฿%0.97363

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Corona korkusunun yol açtığı 7 önemli sağlık sorunu

1-Depresif ruh hali

Münhasıran süreç ilerleyip hengam geçtikçe vaka sayılarının artması, maruz kalınan haberlerin içerikleri, kendi etrafımızda hasta olan / olmayan haberi ve içtimaî izolasyonu nasıl geçirdiğimize bağlı olarak depresif belirtiler ortaya çıkabiliyor. Hayatı tehdit etme özelliğine sahip bir durum laf konusuyken bu tip belirtilerin ortaya çıkması olağan ve doğaldır. Değerli olan ne ölçüde yaşadığımız. Her türlü duygusal, ruhsal zorlanmada olduğu üzere burada da işlevselliğimizi etkileyip etkilemediğine nazaran pahalandırmak gerekiyor.

2-Uyku ve yeme sorunları

Yaşanılan korkuya bağlı olarak uykuya dalmada güçlük, uyku bölünmeleri ortaya çıkabilir, kabuslar artabilir, uyku kalitesi düşer. Mahsusen yatmadan evvel haberlere, çevre medyadaki coronayla ilgili bilgilendirmelere bakıldıysa uykudaki bozukluk daha ağır olabilir. Tekrar telaşa bağlı olarak iştahta artma azalma ortaya çıkabilir. Bilhassa toplumsal izolasyon devri ile bir arada can düşüncesi ve rutinin değişimine bağlı olarak duygusal iştahta artış gözlemlenir.

3-Bir şey olmadığı halde ‘varmış’ üzere hissetme

Fizyolojik hiçbir temeli olmayan semptomlar ortaya çıkabilir. Münhasıran korona semptomları (öksürük, ateş, boğaz ağrısı gibi) ortaya çıkabilir. Kişi ateşi olmadığı halde ateşi varmış üzere hissedebilir, ya da boğazında ağrı ya da öksürecekmiş hissi gelebilir. Bu semptomlar mahsusen illetle ilgili konuşmalar yapıldığında, haberler izlenip okunduğunda ortaya çıkar

4-Fobiler ile obsesif (takıntılı) mütalaalar ve kompulsif (yineleyici) davranışlar

Kişinin mevcut fobileri varsa ve münhasıran sıhhatle irtibatlıysa tetiklenebilir, yeni fobiler ortaya çıkabilir, bunlara yönelik kaçınma davranışları artabilir. Bununla birlikte mahsusen paklık ve sıhhatin korunmasına yönelik takıntılı tasavvurlar ve buna bağlı tekrarlayıcı davranışlar ortaya çıkabilir. Kişi her noktanın, kendisinin, konuta gelen giden herkesin mütemadi pis olduğuna, virüs taşıdığına inanabilir. Ne kadar yıkarsa yıkasın, temizlerse temizlesin gereğince duru olduğuna inanmaz, tekrar tekrar her konumu silme, yıkama, temizleme davranışları gösterir. Obsesif kompulsif davranışlar artacağı üzere ölçüsüz arilik ve hijyen sağlama teşebbüsleri kişinin vücudunda da buna bağlı hasarlara yol açar.

5-Etiketleme (Stigmatizasyon)

Maatteessüf bu salgınla birlikte en sık karşılaştığımız ve birçoğumuzun kanılarına yerleşen bir etiketleme de oldu. Virüsün çıkış noktası olan memleketin kişileri başta olmak üzere hasta olan bireyleri etiketleme ve buna yönelik negatif bir bakış açısı ve söylemler ortaya çıktı. Bununla bir arada içtimaî izolasyon süreci ile birlikte bu etiketlemelere 65 yaş üstü bireyleri de ekledik. Bu tip durumlarda bir hatalı bulmak hadisenin bilinmezliği ile baş etmede yardımcı oluyor üzere gelmekte ve çabucak bu yola başvurmaktayız. Bundan kaçınmanın ehemmiyetini unutmamak lazım. Tüm etiketlemeler için muteber olmakla bir arada mahsusen bahis sıhhat olduğunda etiketlediğimiz bireyin sonraki günü biz olmayacağının garantisi de yok.

6-Aşırı muhafazacı ve kısıtlayıcı tavır

Temel niyet virüsü kapmamak ve etrafımızı korumak olduğundan davranışsal değişimler kaçınılmazdır. Sıhhate yönelik şiddetli ilgi ile birlikte buna bağlı yeni alışkanlıklar ortaya çıkabilir. Kişi bu derdiyle bir arada her duyduğu gördüğü bağışıklığına düzgün gelecek şeyi yapmayı, yemeyi, içmeyi deneyebilir. Evlatlara karşı haddinden fazla muhafazacı ve kısıtlayıcı bir tavır sergilenebilir.

7-Anksiyete (kaygı) kaynaklı rahatsızlıklar

Marazın riskleri ve bilinmezlikleri önünde ağır telaş yaşanabilir. Kişi kendini daima telaşlı, dehşet içinde ve negatif mülahazalarda bulabilir. Bu niyetleri kendisi ve yakınları üzerinde ağırlaşmaktadır. Kendisini mütemadi; illete yakalanacağı, hayatını kaybedeceği, diğerlerine bulaştıracağı üzerine niyetler içinde bulur. Mahsusen bu fikirler sırasında çarpıntı, nefes sıkışması, huzursuzluk, mahallinde duramama, ellerde titreme, terleme üzere fizikî yansılar ortaya çıkar. Ağır gerilime bağlı olarak korkulu fikirlerin ağırlaştığı anlarda tansiyonda yükselme, nabız hızlanması gözlemlenir.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SON DAKİKA! Can Kaybı 131 Oldu Detaylar İçin Tıkla

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI