DOLAR

33,0954$% 0.3

EURO

36,1203% 0.33

STERLİN

42,9551£% 0.2

GRAM ALTIN

2.594,27%0,97

ÇEYREK ALTIN

4.193,00%0,76

BİTCOİN

2088191฿%0.67589

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Çocuklarda idrar kaçırmaya aman dikkat

İdrar kaçırma sorunu ihmal edildiğinde çocuklarda yaşam kalitesinin bozulmasına ve özgüven sorununa yol açabiliyor.

Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Göktuğ Özdemir, çocuklarda idrar kaçırma sorunu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. İdrar kaçırmanın çocuklarda sosyal ve psikolojik soruna yol açtığını belirten Uzman Dr. Göktuğ Özdemir, şunları söyledi: “Çocukluk döneminde altını ıslatma sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum kendini yalnızca gece idrar kaçırma veya hem gece hem gündüz idrar kaçırma şeklinde gösterebilir. Normalde çocuklar gece idrar kontrolünü 4 yaşında sağlar. Gündüz kontrolü ise daha erken yaşta sağlanmaktadır. 5 yaşındaki çocukların yüzde 15’i, 15 yaşındaki çocukların ise yüzde 1’i gece idrar kaçırmaktadır. Gece idrar kaçıran çocukların her yıl yüzde 15’i kendiliğinden, hiçbir tedavi almadan iyileşmektedir. Ancak altını ıslatma problemi bu zaman aralığında çocuk ve ailesinde, sosyal ve psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Sosyal açıdan önemli olan bu durum, altta yatan önemli bir hastalık olmasa bile, tedavinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.”

Uz. Dr. Göktuğ Özdemir, çocukluk çağında başlayan idrar kaçırma sorununun aileler tarafından çoğu zaman ihmal edildiğini anlatarak, “Ancak ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Gündüz veya gece idrar kaçırma; böbrek yetmezliği, hormonal bozukluklar, idrar yolu iltihapları, sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, mesane çalışması bozukluğu gibi hastalıklarla beraberde görülebilir. Bu nedenle hafife alınmamalı ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.” dedi.

5 YAŞINDAN ÖNCE TEDAVİ DÜŞÜNÜLMEMELİ

Uz. Dr. Göktuğ Özdemir, gece idrar kaçırma sorunu olan bir çocuğun tedavisinin, 5 yaşından önce düşünülmemesi gerektiğini belirtti. Özdemir, “Tedavi planlanan çocukta bu problemin başka bir hastalığa bağlı olup olmadığı incelenmelidir. İdrar tahlili ve ultrasonografik incelemelerle, idrar yollarına ait anatomik bozukluk veya enfeksiyon olmadığı tespit edildikten sonra gece idrar kaçırma sorunu tedavi edilmelidir” diye konuştu.

YAŞAM ŞEKLİ VE BESLENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRİLMELİ

“İdrar kaçırma da ilaç tedavisi 8 yaşından büyük çocuklar için düşünülmelidir” diyen Uz. Dr. Göktuğ Özdemir, şunları söyledi; “İdrar kaçırma sorunu olan çocuklarda beslenme ve sıvı alımı düzenlenmelidir. Gün içinde 6-7 kez 250 ml sıvı alımı sağlanmalı, akşamları yatmadan 2 saat önce sıvı alımı kısıtlanmalıdır. Akşam yemeğinden sonra çay, kahve ve gazlı içecekler verilmemelidir. Gündüz 3 saat ara ile tuvalete gitmesine yardım edilmeli, kabızlık sorunu varsa ona yönelik bir tedavi uygulanmalı, yatmadan önce ve yattıktan 2 saat sonra uyandırılarak tuvalete götürülmeli, gece tuvalete kolay ulaşım sağlanmalı, bez bağlamaktan kaçınılmalı, fizik aktivite düzenlenmeli ve uzun süre oturur pozisyonda kalması engellenmeli, cezadan kaçınılarak özgüven mutlaka korunmalıdır. Geceleri çocuğun altının bağlanmaması çocuk için daha yararlı bir uygulamadır. Çünkü bez bağlama çocuğun gece kalkma ihtiyacını ortadan kaldırır ve tedavi sürecini olumsuz etkiler.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Meme kanseri teşhisinde müthiş bir eldiven

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0