DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2109804฿%-0.00261

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Meltem Yiğit: “Çocuğunuza gölge eğitimi verin”

Çocuklarda en sık görülen ‘yaz hastalıkları’ durumuna dikkat çeken ve bu hastalıklardan birisinin güneş-sıcak çarpması olduğunu belirten Kent Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Yiğit, “Rüzgarsız, nemli ve sıcak hava en sık sıcak çarpmasına sebep olan hava ve çocuklar, gölgesinin uzunluğunun kendisinden kısa olduğu saatlerde dışarıda uzun müddet kalmaması gerektiğini bilmeli” ikazında bulundu.
Çocukların yaz mevsiminde de kış mevsimi kadar sık enfeksiyonlarla karşılaşabildiğini söyleyen Uzm. Dr. Yiğit, bu hastalıkların birinci sırasında ise bağırsak enfeksiyonlarının yer aldığını belirtti.
Çocukların sık bir biçimde karşılaştıkları enfeksiyonları sıralayan Pediatrist Yiğit, “Bağırsak enfeksiyonları, güneş-sıcak çarpması, havuz-deniz enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, konjonktivit (göz iltihabı), böcek sokmaları ve deri tepkileri başta gelmektedir” dedi.

“Erimiş ve tekrar dondurulmuş besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalı”
Gelişmekte olan ülkelerde 2 yaş altı ölümlerin en sık sebebi bağırsak enfeksiyonudur bilgisini veren Yiğit, “Sıcak, yaz aylarında besinlerin bozulması ve üzerlerinde mikropların üremesi kolaylaşır.


Yaz devri en sık ishal sebebi turist diyaresidir ve etken e.coli mikrobudur. Fakat bu mikrop dışında da birçok virüs, bakteri ya da parazit bağırsak enfeksiyonu yapabilmektedir. Yaz devri ishallerinin en sık sebebi kanalizasyon sularının karıştığı kirli sularda yüzmek yahut bu suların bulaştığı besinlerin tüketilmesi sonucu oluşur. Bağırsak enfeksiyonları sıklıkla hafif takviye tedavileri ile bizatihi düzelir. Lakin 1 yaşından küçük, ısrarlı yüksek ateşi olan, günde 10’dan fazla sayıda dışkılaması olan, kanlı ishali olan, çok halsiz, uyku hali olan, göz küreleri çökmüş, su içme gereksinimi duyan buna karşın su içtikçe kusan çocuğun en yakın sıhhat kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir. Korunmak için el paklığına, hijyene, besinlerin pak su ile yıkanmasına itina gösterilmelidir. Dışarıda beklemiş besinler tüketilmemeli, erimiş ve tekrar dondurulmuş besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Bilhassa erimiş dondurmaların tekrar dolaba konulduktan sonra tüketilmesi en sık karşılaştığımız sıkıntılardan biri. Yüzmek için de havuzdan çok deniz tercih edilmeli” ikazında bulundu.

“Çocuğunuza gölge kuralını öğretebilirsiniz”
Öte yandan anne-babalara çocuklarını güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00-16.00 saatleri ortasında dışarıya çıkarmamalarını öneren Uzm. Dr. Yiğit, “Çocuklarda sıcak çarpması baş-boyun kısmının güneş altında kalması durumunda meydana gelir.


Çocuğunuza gölge kuralını öğretebilirsiniz. Gölgesinin uzunluğunun kendisinden kısa olduğu saatlerde dışarıda uzun mühlet kalmaması gerektiğini kesinlikle öğrenmeli. Rüzgarsız, nemli ve sıcak hava en sık sıcak çarpmasına sebep olan hava durumudur. Sıcak havalarda sık sık su teklif edin” diye konuştu.

“İsilik tedavisinde en yeterli formül pak deniz suyu”
Uzm.


Dr. Yiğit, böcek sokmalarının da sıkça görüldüğüne dikkat çekerek, böcek sokmasında birinci yapılacak şeyin ısırılan bölgeye soğuk kompres ve buz uygulamak olduğunu belirtti. Yiğit, “İğnesi görülebiliyorsa çıkarılmalıdır. Kaşıntıyı önlemek için antialerjik şuruplar ve kremler kullanılabilir. Yeniden bu mevsimde çocuklarda gördüğümüz isilik, çok sıcağa bağlı olarak çocuğun terlemesi ve bir müddet sonra ter bezlerinin tıkanmasına bağlı olarak meydana gelen kızarık, kaşıntılı lezyonlardır. Deniz suyu pak olmak kaydı ile isilik tedavisindeki en âlâ yöntemdir” diyerwk kelamlarını tamamladı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uzmanından ameliyatsız fıtık tedavisi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI