DOLAR

32,6665$% -0.4

EURO

35,0344% -0.63

STERLİN

41,4585£% -0.56

GRAM ALTIN

2.430,29%-0,60

ÇEYREK ALTIN

3.895,00%-0,62

BİTCOİN

2148121฿%-0.83072

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Çinko eksikliği solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir”

Çinko eksikliği olan şahıslarda, akut teneffüs yolu enfeksiyonlarının daha sık görüldüğüne dikkati çeken Dr. Öğr. Üyesi Rıdvan Sivritepe, “Bazı bilim insanları, üç aydan fazla rutin çinko desteğinin teneffüs yolu enfeksiyonlarının müddetini azaltmada olumlu bir tesirinin olduğunu doğrulamıştır. Ek olarak çinko desteğinin, öksürük, tıkanıklık ve boğaz ağrısı üzere teneffüs yolu enfeksiyonlarının semptomlarını ortadan kaldırmaya ve hastalık müddetini kısaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir” dedi.

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi İç Hastalıkları Kısmından Dr. Öğr.

Üyesi Rıdvan Sivritepe, çinko desteklerinin yararlarına ait değerli açıklamalarda bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Sivritepe, yetersiz yahut yanlış beslenme durumunda ya da emilim bozukluklarında çinko eksikliğinin sıklıkla görülebildiğini belirterek, “Çinko, bağırsak hücrelerini, kemik büyümesini ve bağışıklık işlevini korumak için gerekli olan temel bir eser elementtir. Et, balık ve süt eserleri üzere hayvansal kaynaklı eserler çinko içeriği yüksek besinlerdir. Çinko, bağışıklık, iltihaplanma, doku yaralanması, kan basıncı ve dokuların oksijen eksikliğine verdiği yansılarda kilit bir role sahiptir. Şiddetli çinko eksikliğinde bağışıklık sistemi işlevlerinde azalma, cilt bozukluğu, öğrenme zahmeti ve kilo kaybı görülebilir. Çinko eksikliği olan bireylerde, akut teneffüs yolu enfeksiyonu üzere enfeksiyonların daha sık görüldüğü yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Bununla birlikte kimi klinik çalışmalarda çinko desteğinin bronşit ve zatürre hadiselerinde atak sayısını ve hastalığın şiddetini azaltabileceği öne sürülmüştür” dedi.

“Öksürük, tıkanıklık ve boğaz ağrısını hafifletebilir”
Dr.


Öğr. Üyesi Sivritepe, bilinçsiz destek kullanımının ziyanlı olabileceğine dikkati çekerek, değerlendirmelerini şöyle sonlandırdı: “Çinkonun, teneffüs yolu enfeksiyonlarında teneffüs hücrelerinin bütünlüğünü koruyarak ve bağışıklık işlevlerini düzenleyerek güzelleşmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ek olarak çinko desteğinin, öksürük, tıkanıklık ve boğaz ağrısı üzere teneffüs yolu enfeksiyonlarının semptomlarını ortadan kaldırmaya ve hastalık mühletini kısaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

Kimi bilim insanları, üç aydan fazla rutin çinko desteğinin teneffüs yolu enfeksiyonlarının mühletini azaltmada olumlu bir tesirinin olduğunu doğrulamıştır. Her yıl teneffüs yolu enfeksiyonlarından ölen insanların sayısı göz önüne alındığında bu tesirin çok bedelli olduğu aşikârdır. Güney Asya’da yapılan bir çalışmada çocuklarda çinko desteğinin en faydalı tesirinin görülebilmesi için haftada en az 70 mg çinko verilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Haftalık alınması önerilen çinko dozu 15-140 mg ortasında değişmektedir. Uzun müddetli yüksek dozlarda çinko desteğinin bakır ve demir üzere başka besinlerin emilimini azaltabileceği unutulmamalıdır.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sosyal medya bağımlılığı ve beğeni beklentisi hayatı olumsuz etkiliyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI