DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2166168฿%-0.40712

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Çin aşısı yapılan sağlık çalışanlarında antikor yüzde 98.2 tespit edildi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Halk Sıhhati Anabilim Kısmı koordinatörlüğünde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Kolu öğretim üyeleri ile ortaklaşa yürütülen çalışmaya nazaran, iki doz Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronoVac aşısı uygulanan sıhhat çalışanlarının antikoru yüzde 98.2 tespit edildi.
ÇÜ Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferdi Tanır, araştırmanın Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesinde çalışan 282 sıhhat çalışanında yapıldığını ve 3 basamaktan oluştuğunu belirtti.
Sonuçlarını paylaştıkları çalışmanın birinci kademe olduğunu belirten Prof. Dr. Tanır, araştırmadaki gayenin sıhhat çalışanlarında uygulanan kamuoyunda Çin aşısı olarak bilinen inaktif SARS-CoV-2 (CoronaVac) aşısına karşı oluşan bağışıklık cevabının araştırılması olduğunu söz etti.
Prof. Dr. Tanır, çalışmada iki doz aşı uygulanan sıhhat çalışanlarında oluşan bağışıklık karşılığının (antikor) incelendiğini, çalışma sonuçlarına nazaran yüzde 98.2 üzere yüksek oranda tespit edilebilir antikor geliştiğini saptadıklarını kaydetti.

Daha evvel Covid-19 geçirmiş olan bireylerin tamamında yüksek düzeyde antikor oluştuğu, ileri yaş yahut kronik hastalığı olan bireylerde antikor düzeylerinin daha düşük olduğunun gözlemlendiğini kaydeden Prof. Dr. Tanır, bu bulguların “Yaşlı bireylerde ve bağışıklık karşılığı gelişmeyen şahıslarda üçüncü doz gerekli mi?” sorusuna neden olduğunu ayrıyeten aşılama sonrası hiç bir önemli istenmeyen tesir saptanmadığını tabir etti.

Prof. Dr. Tanır, “Çalışmanın 3. ve 6. ay sonuçlarında ise antikor düzeylerindeki değişimi ve aşının klinik hastalıktan koruyuculuk oranlarını, bağışıklık cevabı gelişmeyen şahıslarda geç cevabın oluşmasını, antikor yanıtı düşük olan şahıslarda ise birinci 6 ayın sonunda antikor düzeylerindeki muhtemel değişimleri tespit etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Prof. Dr. Ferdi Tanır, çalışmaya Çukurova Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Fonu tarafından finansal takviye sağlandığını kelamlarına ekledi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Evlenecek çiftler ücretsiz SMA testine yoğun ilgi gösteriyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI