Çıldır Gölü masal diyarı gibi

Çıldır Gölü kış aylarında soğuk havanın ayaza çekmesiyle büsbütün donan bir göl. Yüzeyi büsbütün buzla kaplı olan göl adeta bir ovayı andırıyor …

Hediye sipariş alışveriş ankara
08.01.2021
A+
A-


Çıldır Gölü kış aylarında soğuk havanın ayaza çekmesiyle büsbütün donan bir göl. Yüzeyi büsbütün buzla kaplı olan göl adeta bir ovayı andırıyor ve Türkiye’nin en büyük buz pisti üzere. Göl üzerinde semaverde çay keyfi yapan vatandaşlar saz çalıp doyasıya eğleniyor.

Ardahan’ın Çıldır ilçesi hudutlarında bulunan 124 bin metrekarelik alanıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü’nün yüzeyi havaların eksi derecelere düşmesiyle büsbütün buz tuttu.

Karşıdaki dağların bembeyaz karla örtülmesi, altında masmavi buz tutan bir Çıldır Gölü ve birbirini tamamlayan süper görünüm tabloyu andırıyor. Bu doğal hoşluklar eşliğinde cam üzere göl üstünde semaver yakan vatandaşlar, ’aşık’, ’kale’ ve ’çiz’ oyunlarını oynayarak, saz eşliğinde doyasıya eğlendiler. Çocuklar ise kızak kaymanın keyfini yaşadı.

Çıldır Gölü üzerinde saz çalarak nanay türküsünü söyleyip halay çektiren aşık Faruk Erdoğan, “Eski gelenekleri yaşatmak istedik ve buz üzerinde aşık oyununu oynadık. Daha sonra çiz oyunu ve kale oyununu da oynadık. Konuklara saz çalıp doyasıya eğlenmelerini sağladık. Süper bir an ve herkesi buraya bekliyoruz” dedi.

Özge Erdoğan ise, “Donmuş buz göl üzerinde aşık oyunları oynadık, saz çaldık, semaverde çayımızı içtik. Gezmeyi seven herkesi bu sevecen gölümüze bekliyoruz. Buz üstünde çay içmenin keyfi bir öbür ve yaz aylarında nasıl hoşsa kışın da Çıldır Gölü o denli hoş. Herkesi bu hoş ve hoş ilçeye bekliyoruz” halinde konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.