DOLAR

32,8121$% 0.04

EURO

35,2842% 0.03

STERLİN

41,8129£% 0.13

GRAM ALTIN

2.447,04%0,09

ÇEYREK ALTIN

3.922,00%0,15

BİTCOİN

2180883฿%-0.15076

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Osmanlı dönemine ait tarihi Üçköy Camii restore edildi


Çorum’da merkeze bağlı Üçköy’de bulunan Osmanlı periyodu mimari örneklerinden birisi olan tarihi Üçköy Camii restore edilerek ibadete açıldı.

İmali 1600’lü yıllara dayanan, 1897 yılında tadilattan geçirilen tarihi cami onarımla birlikte yeni bir görünüme kavuşan cami ibadete açıldı. Dikdörtgen planlı mescitte temel ve duvarlar moloz taş, duvar köşeleri kesme taş ile yapılırken ibadet yeri dört ahşap sütun üzerine oturan ahşap kubbe ile örtülü. Kubbenin ortasında rozet ve lale motifleri bulunurken kubbenin dört tarafı ahşap tavanla çevrilmiş, dikdörtgen tablalar halinde olup baklava dilimli motifli. Caminin üzeri kırma çatılı ve alaturka kiremitle örtülü olup taş şerefeli el üretimi minaresi dikkat çekiyor.

1983 yılında “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenen Üçköy Mescidinin, Vilayet Özel Yönetimi tarafından 2017 yılında rölöve, onarım ve restitüsyon projeleri hazırlanarak Ankara Kültür Varlıklarını Muhafaza Kurulu’na sunuldu. Projenin onaylanmasının akabinde Üçköy Mescidinin onarım için geçtiğimiz Haziran ayında ihalesi yapıldı. Tarihinde de yüklenici firma ile 1 milyon 197 bin 700 lira bedelle mukavelesi imzalandı.

Merkeze bağlı Üçköyde bulunan tarihi caminin 1897 yılında Ali Ethem Paşa tarafından inşa ettirildiğini anımsatan Vali Mustafa Çiftçi, “Cami 1983 yılında ‘Korunması Gerekli Kültür Varlığı’ olarak tescil edilmiş. 2017 yılında Vilayet Özel Yönetimi tarafından rölöve, onarım ve restitüsyon projeleri hazırlattırılmış olup yetkili konseylerin onayının akabinde proje uygulanmaya hazır hale geldi. 2020 yılı Haziran ayında tarihi camimizin ihalesi yapılarak toplam 1 milyon 200 bin lira bedelle yer teslİmi yapılarak onarım çalışmalarına başlandı” dedi.

Onarım çalışmalarında işe başlanıldığında nasıl bir tablo ile karşılaşılacağının kestirim edilemediğini lisana getiren Vali Çiftçi, “Öngörülemeyen imalatlar nedeniyle projede yüzde 50 iş artışına gidildi. Aralık atında onarım yapılarak tarihi cani hizmete açıldı” sözlerini kullandı.

Onarım çalışmaları kapsamında tarihi caminin iç ve dış sıvalarının büsbütün söküldüğünü anlatan Vali Çiftçi, “Deforme olan, hasar gören kerpiç yapılar büsbütün onarıldı. Ayrıyeten kubbe askıya alınarak taşıyıcı sütunlar güçlendirildi. Camimizin dış kısmındaki ihata duvarı yenilendi. Avlu ise taş kaplama ile kaplandı. Caminin dikkat çeken kısımlarından olan minare ise aslına uygun olarak tekrar yenilendi. Yenilenen haliyle tarihi camimizin Üçkök köyümüze ve Çorum’a iyi olsun. Minaresinden ezan sesi, kubbesinden Kur’an sesi kıyamete kadar eksilmemesini niyaz ediyorum” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türksat 5A’dan ilk sinyal alındı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI