DOLAR

32,8957$% 0.21

EURO

35,2938% 0.4

STERLİN

41,7049£% 0.26

GRAM ALTIN

2.464,30%0,57

ÇEYREK ALTIN

4.037,00%-0,41

BİTCOİN

2057976฿%-2.58871

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Canlı cerrahi ile beyin pili ameliyatı eğitimi verildi

Ataşehir Medicana Hastanesi’nde Türkiye’de birinci defa çevrimiçi ve fiziki iştirakli canlı cerrahi ile beyin pili ameliyatı eğitimi verildi. 67 yaşındaki bir Parkinson hastasına uyanıkken ameliyat yapıldı.
Ataşehir Medicana Hastanesi’nin konut sahipliğinde Türkiye’de birinci defa canlı cerrahi ile derin beyin simülasyonu olarak bilinen, halk ortasında beyin pili olarak isimlendirilen ’beyin pili ameliyatı’ eğitimi verildi.
Ameliyat, 67 yaşındaki Dudu Çetin’in titreme, hareketlerde yavaşlığın ve katılığın ön planda olduğu Parkinson hastalığı şikayeti üzerine yapıldı. Çetin’e uyanık halde beyin pili takılarak, kursiyerlere ameliyat hakkında bilgiler verildi ve uzmanlar tarafından merak edilen sorular yanıtlandı. Canlı cerrahi beyin pili ameliyatı eğitimi, beyin hudut ve cerrahi uzmanlarının, nörologların, kursiyerlerin izleyebilmesi için bir canlı kurs eğitimi haline dönüştürüldü. Kursa tıpkı vakitte çevrimiçi kayıt yaptıran iştirakçilere nörologlar eşliğinde ameliyat manzaraları, ameliyatın içeriği canlı paylaşıldı. Eğitime yurt dışından takviye olmak ve izlemek için gelen beyin cerrahları ve nörologlar ile birlikte 38 kişi, çevrimiçi 20 kişi olmak üzere toplam 58 kursiyer iştirak sağladı.

“Türkiye’de bir birinci oldu”
Yapılan canlı beyin pili ameliyatı eğitimi hakkından konuşan Medicana Hastanesi çalışanı Doç. Dr. Atilla Yılmaz, “Ataşehir Medicana Hastanesi’nde bir birincisi gerçekleştirmiş olduk.


Yalnızca bu hastanede değil, Türkiye’de bir birinci oldu. Bir Parkinson hastasına beyin pili ameliyatı yaptık.

Bu beyin pili ameliyatını kursiyerlerin beyin hudut ve cerrahi uzmanlarının nörologların da izleyebilmesi için bir kurs haline dönüştürdük. Ve biz bunu tıpkı vakitte çevrim içi bize kayıt olan nörologlarla ve ameliyat imajlarını ve kursun içeriğini paylaştık. Parkinson, distoni ve tremor yani titreme hastalığına sahip bireylerde muvaffakiyetle uyguladığımız bu beyin pili ameliyatının eğitim vazifesini seve seve üstlenmeye devam etmekteyiz. Bu çevrim içi toplantımıza dünyanın birçok yerinden çevrim içi olarak katılan meslektaşlarımız mevcut, birebir vakitte yurt dışından da hem bize dayanak olmak hem de izlemek için katılan beyin cerrahı ve nörolog meslektaşlarımız mevcut” dedi.

“Bu ameliyatın canlı olarak yayınlanabilmesi için en teknolojik, en çağdaş elektronik aygıtları kullandık”
Yılmaz, kelamlarına şunları da ekledi:
“Biz beyin pili ameliyatlarını Parkinson hastalığında uyguluyoruz.Hastaların titremelerinin durup durmadığını ve beynin içine yerleştirdiğimiz elektrotların hakikat bir seyahatte olup olmadığını beynin elektriksel aktivitelerini kıymetlendirerek ve kimi test sinyalleri göndererek kıymetlendiriyoruz. Bu beynin elektriksel aktivitelerini değerlendirirken bizim elektrodumuzun gerçek yerde olduğunu ve hakikat yere gittiğini ve yanlışsız yere ulaştığını tekrar
denetim etmiş oluyoruz ve daha sonra verdiğimiz test sinyalleriyle titremenin durup durmadığını ve olası yan tesirleri kıymetlendiriyoruz.

Bu sebeple ameliyatı uyanık yapmamız gerekiyor. Hastamız 11 yıldır Parkinson hastalığından muzdarip. Bu titremenin ameliyatta gönderdiğimiz milivolt üzere minimal elektriksel akımlarla büsbütün durduğunu görmek herkes için çok memnunluk verici bir olay.

Bu ameliyatın tıpkı vakitte internet ortamından canlı olarak yayınlanabilmesi için en teknolojik, en çağdaş elektronik aygıtları kullanıyoruz. Canlı yayın kameralarımız, baş kameralarımız internet üzerinden canlı yayın yapan aygıtlarımız mevcut“ diye konuştu.

“Güzel bir gün geçiriyoruz, çok yararlı bir eğitim”
Eğitimin yararlı olduğunu belirten Doç. Dr. Ersoy Kocabıçak ise, “Derin beyin simülasyonu olarak bilinen halk ortasında beyin pili olarak isimlendirilen ameliyatlar, yüklü olarak Parkinson hastalığında kullanılan bir tedavi formülüdür.


Yaklaşık 30, 35 yıldır dünyada kullanımı olan lakin son yıllarda hem aktifliği, hem de kimi sorunları daha uygun yönetilebilen bir tedavi olmuş durumda ve giderek kullanım alanları artıyor. Artık daha rafine olmuş bir tedavi usulüdür. Biz artık uygun hastayı bulmaktan çok cerrahi tekniğe kadar hem Türkiye hem dünya olarak daha uygun durumdayız.

Bugün de kurs düzenleyicileri çok hoş bir kurs organize etmişler. Canlı olarak bir Parkinson hastasının ameliyatın da bugün beraberiz. Birebir vakitte çok değerli hocaların da iştirakiyle ve öbür kursiyerlerin de iştirakiyle hoş bir gün geçiriyoruz.

Çok yararlı bir eğitim. Bu cins eğitimleri biz işlevsel küme beyin cerrahisi, işlevsel küme olarak destekliyoruz. Giderek de sayısının artmasını istiyoruz” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Her baş dönmesi ‘vertigo’ değil

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI