DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

BİTCOİN

1922011฿%1.90371

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bir yılda 28 sağlık projesini hayata geçirdiler

Burdur Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, toplumun sağlık konusunda “okur yazarlığını” ve bilgi düzeyini artırmak için geçen yıl yaklaşık 30 sağlık projesi ve sağlık alanındaki bazı faaliyetleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Projelerinde insanı hedef aldıklarını, en ücra köşelerdeki insanlara bile ulaşmaya çalıştıklarını anlatan Şenbayram, “Vatandaş sokağa çıktığında her yerde bizim hazırladığımız sağlık projeleriyle karşılaştı. Mesajlarımızı vatandaşlarımızın bulunduğu alanlarda ve ortamlarda vermeye çalıştık” dedi.

Hazırladıkları projelerden bazılarının ön plana çıkarak ulusal düzeyde ses getirdiğini dile getiren Şenbayram, bunlardan birinin “Sağlık Akademi Projesi” olduğunu kaydetti.

Bu projeyle Türkiye’nin ilk sağlık akademisini kurduklarını anlatan Şenbayram, “Proje sayesinde alanında uzman dünya çapında hocalarımızla vatandaşlarımızı buluşturduk. Burdur’un en ücra köşesinden Ayşe teyze gelip, dünyanın en ünlü hocalarına soru sorabilme şansına sahip oldu” diye konuştu.

İmam, kalbi duran vatandaşı hayata döndürdü

“Biz Gelene Kadar Size Emanet” projesiyle uzaklardaki imam ve muhtarlara ilk yardım eğitimi verdiklerine dikkati çeken Şenbayram, proje sayesinde bir imamın camide kalbi duran bir vatandaşa müdahale ederek hayata döndürdüğünü belirtti.

Hazırladıkları projeyle organ bağışına yeni bir ses getirdiklerini vurgulayan Şenbayram, “Nüfusa göre organ bağışında Türkiye’de birinciyiz. ‘Hayat Bağışlayan Yuvalar Projesi’ ile evde organ bağışı eğitimleri verdik. Din görevlileriyle vatandaşların evlerine gidilerek kafalarına takılan sorulara cevap verildi. Organ bağışı konusunda büyük başarı sağladık” diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Müzik Bölümü ile “Bir Ses Ver Projesi”ni hayata geçirdiklerini anlatan Şenbayram, bu sayede bazı engelli vatandaşlara müzikle terapi uyguladıklarını bildirdi.

80 kişilik ekiple 28 projeyi hayata geçirdiler

Şenbayram, 2013 yılında yedisi beyin takımı olmak üzere 80 kişilik ekiple kamu kurum ve kuruluşlarının da destekleriyle “Öğren Öğret”, “Bir Ses Ver”, “Sağlık Akademi”, “Gelecek Yaşam İçin Doğa Sağlıktır”, “Sağlıklı Beslenen Süper Kahramanlar”, “Sağlığınızı Düşünün Şekerinizi Ölçtürün”, “Sağlıklı Adımlar”, “Sağlıklı Levhalar”, “Sağlıklı Yollar”, “Beni Unutma”, “Biz Gelene Kadar Size Emanet”, “Bir Umut Bir Mutluluk”, “Çocukların Kanser Bilgi Düzeyinin Ölçülmesi”, “Diyabet Okulu”, “Gel Berber Sağlık İçin Hep Beraber”, “Örnek Çocuk”, “Tansiyon Ölçüm Köşesi”, “Hayat Bağışlayan Yuvalar”, “Bilinçli Poşet”, “Ramazanda Sağlıklı Beslenme Hattı”, “Yaz Sıcaklarına Dikkat”, “Sağlık Müdürlüğü Ramazan Etkinliklerinde”, “112 Acil Sağlık Ekibi Ramazan Ayında Pazar Nöbetinde”, “Fazla Söze Gerek Yok Fotoğraf Yarışması”, “Yaşamak İçin Burdur Gölü’nü ve Toprağı Lavantayla Yaşat”, “Asansöre Binmeden Bir Kez Daha Düşün”, “Geleceğimiz İçin Ellerimiz Temiz” ve “İlçe Sağlık İzleme” projelerini hayata geçirdiklerini bildirdi.

2 yıldır “Örnek sağlık müdürlüğü” oluyorlar

Sağlık Bakanlığının her yıl sağlık kurumları arasında düzenlediği toplantılarda iki yıldır “Örnek sağlık müdürlüğü” olarak projelerini anlattıklarını belirten Şenbayram, “Birçok sağlık müdürlüğü bizimle iletişime geçerek fikir alışverişinde bulundu. Bazı projelerimizin Sağlık Bakanlığı kanalıyla Türkiye’ye yayılması planlanıyor. Hazırladığımız projelerle diğer illere rehberlik yapabilme konumuna geldik” diye konuştu.

Şenbayram, Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine organ bağışı konusundaki çalışmalardan dolayı teşekkür belgesi verildiğini, akıllı ilaç kullanımı konusunda yine Bakanlık tarafından örnek çalışmaları dolayısıyla ilaç kullanımı konusunda düzenlenen çalıştaya davet edildiklerini anlattı.

Sağlık alanındaki çalışmalarından dolayı Estonya tarafından da kendilerine teşekkür belgesi verildiğini ifade eden Şenbayram, İl Sağlık Müdürlüğünün 2006 yılından beri Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Hayatboyu Öğrenme Programı (LLP) / Grundtvig Öğrenme Ortakları Projesi”ne ortaklık başvurusu kabul edilen Avrupa’daki ilk Sağlık Müdürlüğü olmayı başardığını vurguladı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yanıltıcı bitkisel ilaç reklamlarına 5 yıl hapis cezası

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0