DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2170748฿%0.28528

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bilim Kurulu Üyesi Yiyit’ten korkutan açıklama: “Çok zor olacak”

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi ve Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, salgına ait değerlendirmelerde bulundu. Yiyit, “Bu sonbahar yalnızca koronayla yaşamayacağız beraberinde öbür üst teneffüs yolu enfeksiyonları da hayatımızın bir gerçeği olacak. İkisi bir ortada olacağı için bunu ayırt etmemiz çok güç olacak. Yeniden kapanmalar, sınırlamalar istemiyorsak biraz daha sabretmemiz lazım” dedi.
Covid-19 pandemisiyle gayret önlemler ve aşılama çalışmalarıyla devam ederken olay sayılarındaki yükseklik sürüyor.
Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi ve Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit de salgındaki son durumu kıymetlendirdi. Yiyit, tedbirlere ahenk ve aşının kıymetine bir defa daha dikkat çekerken maske kullanımının en aza indiği ayların yaşandığını belirtti.

“30 binli sayısı yaşıyoruz lakin ağır bakım, covid servislerimiz dolu değil”
Pandemiyle gayrette gelinen durum ve olay sayılarını kıymetlendiren Prof. Dr. Yiyit, “30 binli sayıları daima birlikte görüyoruz, hadiselerin çok yüksek olduğu geçmiş dalgaların 30 binli sayılarını göz önünden geçirelim o tarihlerde neredeyse ağır bakımlarımız dolma sinyallerini veriyordu.


Bu dalgada 30 binli sayısı yaşıyoruz ancak ağır bakım, covid servislerimiz dolu değil. Aşının tesiriyle yürüyoruz şu an, hadisemiz çok lakin bu hadiselerin büyük çoğunluğu yatan hastaya ya da ağır bakım hastasına dönmüyor. Fakat ağır bakıma gelen hastalarımızın birçoklarının çok berbat ilerlediğini ve sonuçlarının çok berbat olduğunu biliyoruz. Mevt sayılarımız hala yüksek bunları daha aşağı düşürmenin yolu var; hala aşısını olmamış bu kümenin bir an evvel aşılanması ve 2 doz Sinovac olup üzerine 3. doz vakti geldiği halde olmamış vatandaşlarımızın da bir an önce 3. dozunu olması lazım. Esasen bu işi halledebilirsek vefat sayılarımızın süratlice aşağıya indiğini göreceğiz. Yeni olay oluşturmamanın yolu teması engellemek, sonbaharın hadise artışı tesiri olacağını hepimiz biliyorduk. Okulların açılmasıyla birlikte daha genç yaş kümesinde, alt kümede hadiselerin arttığını biliyoruz. Aşılanma süratimizi arttırabilirsek bu yılı bu biçimde ivmelenmiş bir halde süratli yürütürsek Covid’i mevsimsel bir hastalığa döndürebilecek manzaraya gerçek gidiyoruz” tabirlerini kullandı.

“İlk kere son birkaç ayda maskenin en çok ihmal edildiği ayları yaşadık”
Maske kullanımının azalmasıyla üst teneffüs yolu enfeksiyonlarının da tekrar kendisini göstermeye başladığını belirten Prof. Dr. Yiyit, “Hapşırmaların, öksürmelerin olmadığı bir 1,5 yıl yaşadık.


Sebebi de şu; maske nasıl bizi korona virüsten koruyorsa aslında bütün viral enfeksiyonlardan koruyor. Gribal enfeksiyonların olmadığı bir periyot yaşadık. Ancak birinci kere son birkaç ayda maskenin en çok ihmal edildiği ayları yaşadık. Bu da şu demek; demek ki biz bu sonbahar yalnızca koronayla yaşamayacağız beraberinde öbür üst teneffüs yolu enfeksiyonları da hayatımızın bir gerçeği olacak. Gribal enfeksiyonlar ve gribin yaptığı salgının bu yıl tekrar olma ihtimali var. İkisi bir ortada olacağı için bunu ayırt etmemiz çok güç olacak.

Bilhassa riskli kümenin bu kış için söylüyorum, grip aşılarını olmaları bence gerekecek. Korona için de ilaçlar çıkma yolunda ilerliyor. Önümüzdeki yıl hayatımıza girme ihtimali var. Tekrar kapanmalar, sınırlamalar, hayatımıza verilmiş molalar istemiyorsak bizim şu an biraz daha sabretmemiz lazım. Maske hayatımızdan çıktıktan sonra da eskisi üzere kış, sonbahar ayları viral enfeksiyonların tekrar hayatımıza geri geleceğini unutmamak lazım. Aşının tesirini bir her manada hissediyoruz. 30 bin olayımız var ancak 30 bin hadisenin hastaneye ve ağır bakıma yansıması 30 binlik üzere değil, daha düşük” formunda konuştu.

“İnsanların birçoğunun öyküsünün ağır bakımında yahut morgda bittiğini unutmayalım”
Korona virüse karşı maske, aralık üzere tedbirlerin uygulanmaması durumunda sürecin olumsuz bir eğilim göstereceğini lisana getiren Yiyit, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Hayatımızda hiç korona yokmuşçasına her şeyi süratlice normalleştirirsek sivrilme dönemleri, yükselme trendleri bunlar hayatımızın bir gerçeği olabilir.


Ya tesirli bir ilaç süratlice dünya üzerinde kullanıma geçer ya da süratlice toplumu aşılarız bunlardan biri olursa pandeminin sonu gelebilir. Ben umutlu bir yol yürüdüğümüzü düşünüyorum. Bu virüsü denetimsiz yakalayan yahut temas eden insanların birçoğunun öyküsünün 112’nin götürdüğü ağır bakımında yahut morgunda bittiğini unutmayalım. Ağır bakımlarda görüntü ortada biz aşısızları ya da aşı takvimini tamamlamışları konuk ediyoruz”

“Bilim Şurası yüz yüze eğitimden yana”
Artan hadise sayıları ve yüz yüze eğitime ait değerlendirmelerde bulunan Yiyit, “Bilim Konseyi artık online eğitimin katiyen hiçbir halde uğramaması taraftarı yeni yaklaşımımız şu; eğitimi sekteye uğratmamak hadise çıkan sınıfları karantinaya almak.


Çalışmalar şunu gösteriyor, çoğunlukla okula virüs meskenden gidiyor. Yüzde 70’in üzerinde çocuklar kendi konutlarından virüsü okula getiriyor. O yüzden eğitim bir daha hiç sekteye uğramasın çocuklarımızın sıraları çocuklardan yoksun kalmasın istiyorsak bunun birinci yolu meskenlerde bulaşıcılığı engellemek. Benim ailelerden en büyük istirhamın çocukları okula gidiyorsa lütfen konuttaki herkes aşılarını yaptırsın.

Çocuklarda hadise arttı, şu an Türkiye’de olayların 3’te biri çocuk yaş kümesinde çıkıyor. Fakat sevindirici olanı yatan hasta ve ağır bakıma çok büyük yansıması olmadı. Bu dalgada çocuklar çok ağır geçirmiyor. Bu uygun bir şey, İnşallah daima bu türlü masraf. Üniversite kümesi bizim için değerli orası daha yetişkin yaş kümesine yakın ve onların ortasında Covid’i az geçirenler çıkabiliyor. Bilhassa üniversite gençliğinden aşı konusunda bize takviye olmalarını istirham ediyorum. Bir daha sahne sanatları seyircisiz kalsın istemiyorsak, futbolseverler tribünler boş kalsın, okullar çocuk sesinden yoksun kalsın istemiyorsak ve hiç kimse artık konutuna ekmek getirip getiremeyeceğim üzere bir soru işaretine yürümek istemiyorsa, iş yerlerimiz daima açık kalsın istiyorsak bu işin yolu belli” derken Yiyit, yakın vakitte bir kısıtlamanın gelip gelmeyeceğine ait, “Şu an için beklemiyoruz bu türlü bir plan bu türlü bir öngörü yok. Yasaklar değil, ahenktir süreci belirleyen biz ne kadar yasak getirirsek getireyim bir ahenk yoksa o yasaklar yalnızca yazıldığı yerde kalır” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sağlık Bakanlığı’nın mobil uygulaması hayat kurtardı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI