DOLAR

32,2990$% -0.04

EURO

35,1340% 0.51

STERLİN

41,6026£% 0.39

GRAM ALTIN

2.406,63%-0,34

ÇEYREK ALTIN

3.917,00%-0,28

BİTCOİN

2189045฿%-2.27657

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bel ve sırt ağrılarınız Covid-19’un ilk bulgusu olabilir


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR)-Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, bel ve sırt ağrılarının Covid-19’un birinci bulgusu olabileceğini belirtti.

Bir yıla yaklaşan bir müddettir dünyayı kasıp kavuran korona virüs pandemisinin hala günceliğini koruyan ve hayatı tehdit eden değerli bir halk sıhhati sorunu olduğunu belirten Prof. Dr. Ömer Şendur, “İlk ortaya çıktığından beri gizemli, değişik bulgularıyla bilim adamlarını şaşkına uğratmış gün geçtikçe ortalarına yeni bulgular eklenmektedir. Pandeminin başlarında yalnızca teneffüs yolu enfeksiyonu ön planda bir hastalık olarak bilinirken sonraları bedenin bir çok dokusunda bulunan bir reseptöre bağlanarak farklı doku ve organda hastalık yaptığı anlaşılmıştır. Bu bilginin akabinde hastalığın aslında yalnızca teneffüs yollarının değil; hudut sistemi, kas, iskelet sistemi ve bir çok iç organı tutarak herkeste farklı bulgularla seyreden komplike bir enfeksiyon olduğu ortaya çıkmıştır.

Bulgularda gözlenen bu çeşitlilik hastalığın teşhisinde baş karışıklığı oluşturarak yanlış teşhis yahut teşhiste gecikmelere yol açarak ilerlemiş hastalık tablosuyla karşımıza çıkabilir. Hastalığın en sık gözlenen bulguları şu anki bilgilerimize nazaran ateş, boğazda yanma, öksürük, yorgunluk, teneffüs zahmeti, koku ve tat almada bozukluk, kas ve eklem ağrısı ve organ işlev bozuklukları olarak sayılabilir” dedi.

Hastalık öbür bulgularla da başlayabilir

Hastalık bazen en bariz bulgu olan ateş ve boğaz ağrısı üzere bulgularla değil de öbür bulgulardan biriyle de başlayabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Şendur, şu ikazlarda bulundu:

“Hastalık birtakım olgularda kas ve eklem ağrısı ve en sık da bel ve sırt ağrısı halinde ortaya çıkabilir. Bu bulgular yapılan çalışmalarda genel bulgular ortasında yüzde 30-50 üzere azımsanmayacak bir oranda görülebilirler. Ağrı saatler içerisinde başlar ve gün içerisinde giderek şiddetini arttırır. Ağrının konum, duruş yahut hareketle ilgisi olmadığı üzere istirahat anında bile devam ediyor olması karakteristiktir. Hastalar ağrılarını ‘dayak yemiş gibi’ ya da ‘pelte gibi’ formunda tabir ederler. Asıl sorun, ateş, nefes darlığı v.b başka hastalığa mahsus bulgular şimdi ortada yokken hastalığın bel ve sırt ağrısı biçiminde başlayabiliyor olmasıdır. Bu hastalar bu şikayetlerle rahatlıkla Fizik Tedavi, Ortopedi yahut Romatoloji polikliniklerine başvurabilmektedir. Hasebiyle bu durum erken teşhiste sorun oluştururken, geç teşhis nedeniyle de tedavide gecikmeye neden olabilir. Bu nedenle bilhassa bu pandemi periyodunda başlatıcı bir sebep yokken ansızın ortaya çıkan bel ve sırt ağıları önemsenmeli ve bunun için derhal bir tabibe başvurmalıdır”

Ayrıyeten tabiplerin de bu durumun farkında olmasının ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Şendur, küçük bir ihtimal dahi olsa Covid-19 enfeksiyonunun aklarda tutması gerektiğini kelamlarına ekledi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hakkarili 14 yaşındaki Avşin kalp nakli bekliyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI