DOLAR

28,9563$% 0.15

EURO

31,8436% 0.18

STERLİN

36,7934£% 0.22

GRAM ALTIN

1.900,92%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.133,00%0,09

BİTCOİN

1109578฿%3.77888

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

BAU Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile sürdürülebilir rekabetçiliğe katkı sunuyor


Bahçeşehir Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından yayımlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Tahlili 2020” raporunda üniversiteler ortası karşılaştırmada esaslı üniversiteleri geride bırakarak başarılı bir performans sergileyip 1. Bölge üniversiteler içerisinde yer aldı.

TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Siyasetleri Daire Başkanlığı, “Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Tahlili 2020” raporunu yayımladı. Rapora nazaran, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU); Parçacık ve Nükleer Fiziği, Geniş Bant Teknolojisi, Yapay Zekâ, Objelerin interneti, İşletme, Robotik, Hukuk, Güç Verimliliği, Biyomedikal Ekipman Teknolojileri, Modelleme ve Simülasyon, Hudut Bilimleri ve Beyin, Sosyoloji ve Büyük Bilgi alanlarında hem kalite ve hem de yayın hacminde ortalamanın üstünde yer alarak, üniversiteler ortası karşılaştırmada büyük ve esaslı üniversiteleri geride bıraktı.

Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin, araştırma alanları bazında performanslarının birbirlerine mukayeseli olarak değerlendirildiği rapor, bir üniversitenin kendi bünyesinde araştırma faaliyeti yürüttüğü tüm araştırma alanlarının hangilerinde izafi olarak daha uzman olduğunun tahlil edilebilmesine de imkân tanıyor. Ayrıyeten rapor, ulusal siyasetlerin, bölgesel planların, kurumsal stratejilerin belirlenmesi üzere çeşitli kritik süreçlerde bilgiye dayalı karar alma sistemlerinin desteklenmesine yönelik olarak gerçekleştiriliyor.

Bilgi ve İrtibat Teknolojileri temel alanında büyük başarı

Raporda Bilgi ve Bağlantı Teknolojileri temel alanındaki başarısıyla dikkat çeken BAU, üniversite içerisinde yapmış olduğu pek çok çalışma ile birlikte bu muvaffakiyetinde katkısı olan; Türkiye’de birinci Yapay Zeka Mühendisliği Yüksek lisans programını açması, eğitimlerini teknolojinin kaynağı olan Stanford Üniversitesi ve Objelerin İnterneti alanında öncü olan Northeastern Üniversitesi üzere üniversiteler ile işbirliği içerisinde gerçekleştirmesi, sanal laboratuvarları, her türlü teknolojik çalışmaları ve inovatif eserler oluşturulmasında projeler ve tahliller geliştirmesi de değerli ve hızlandırıcı bir rol oynuyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Yükseköğretim faaliyetlerini uzaktan aksamadan yürütüyoruz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI