DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2164152฿%-0.30609

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Başkent’teki “Kadın Güçlenme Merkezi” hizmete açıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde MATRA Toplumsal Dönüşüm ve İnsan Hakları Hibe Programı aracılığı ile Hollanda Büyükelçiliği tarafından desteklenen Bayan Güçlenme Merkezi Projesi, Türkiye’de birinci defa Başkent’te hayata geçirildi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Bayan Müşavere Merkezi ve Projeler Şube Müdürlüğü uyumunda çalışacak olan Bayan Güçlenme Merkezi, 25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Günü’nde hizmete açıldı.
Gençlik Parkı Bayan Müracaat Merkezi’nde düzenlenen açılışa Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu, Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, UNICEF, UN WOMEN, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, BM Nüfus Fonu, Ankara Barosu ve STK’lar, üniversiteler ile bayan dernekleri temsilcileri katıldı. Proje ile Bayan Müracaat Merkezi’nin var olan çalışmalarının Bayan Güçlenme Merkezi çerçevesinde yürütülmesi, STK temelli hizmet modeline geçilmesi ve üniversitelerin bayan çalışmalarını mahallî idarelerle yapmalarının sağlaması amaçlanıyor. Ankara’da yaşayan bayanlar için yeni bir sistem geliştirecek merkezde dijital altyapı oluşturularak, 9 STK ve 4 üniversitenin bayan çalışmaları kısımları de yer alacak. Üniversitelerin bayan çalışmaları kısmında okuyan öğrencilerin uygun tez çalışmaları ile istekli olarak çalışabileceği merkezde ayrıyeten Ankara’da makul çalışma alanlarında faaliyet gösteren STK’lar da faaliyetlerini sürdürebilecek.

“Daha gidecek çok yolumuz var”
Bayana yönelik birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş açılışta yaptığı konuşmada, “2,5 yılda Mor Haritam’ı, birinci kere Bayan ve Çocuk Bülteni’ni çıkardık.


Gezici araçlarla bize gelemeyen binlerce bayana gittik, kırsalda bayan sıhhati eğitimleri başlattık, 7 kırsal ilçede bayan istişare ünitelerimizi güçlendirdik. Lokal Eşitlik Hareket Planımızı hayata geçirdik, Başşehir Market’te 9 bayan kooperatifimize imkân sağladık. Ankara Barosu ile bayanlara fiyatsız avukat protokolü imzaladık, inançlı durak ve duraksız indirme uygulamasını hayata geçirdik.

7/24 şiddet sınırımızı kullanıma açtık ve bu arayı daha da ileriye taşıyabilmek için de bugün Hollanda Büyükelçiliği ile Bayan Güçlenme Merkezimizi açıyoruz. Belediye olarak ayrıyeten Bayan ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığımızı kurduk. Daha gidecek çok yolumuz var” dedi.

“Türkiye’de bir unsur imza atıyoruz”
Bayan Güçlenme Merkezi ile bir unsur imza atıldığını belirten Yavaş, “Bu proje ile Türkiye’de bir unsur imza atıyoruz.


Bunun gururu ve sevincini taşıyoruz. Artık Ankara’da bayanlar için daima bir arada hareket edebileceğimiz, sizlerin tecrübeleri ve bizim çalışmalarımızı aktarabileceğimiz bir bayan güçlenme merkezimiz var.

Sizlerden ricamız bu alanda uzmanlaşan öğrencilerinizi ve gönüllülerinizi ortak sivil toplum alanımıza yönlendirmeniz olacaktır. Biliyoruz ki ne kadar çok birlik olursak o kadar çok bayana ulaşabiliriz. Bayan Güçlenme Merkezi ile ilgili tanıtım kartlarını da otobüslere ve herkese ulaştırmak için dağıtmaya başladık. Proje için bize dayanağını sunan Hollanda Krallığı Büyükelçiliğine de teşekkürlerimi sunmak istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Açılışa katılan Hollanda Krallığı Büyükelçiliği Müsteşarı Erik Westrate ise Hollanda Büyükelçiliği ismine Bayan Güçlenme Merkezi’nin açılışında bulunmaktan memnunluk duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Kadın Güçlenme Merkezi Projesi, Hollanda hükümetinin MATRA Hibe Programı tarafından desteklenmektedir.

Proje, Ankara Büyükşehir Belediyesi Bayan İstişare Merkezi ve Projeler Şube Müdürlüğü tarafından 24 ay mühletle yürütülecek. Artık bayanların muhtaçlığı olan dayanağı alabilmeleri için bu kapıyı çalmaları kâfi olacaktır.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Oğuz liselilerle tecrübelerini paylaşıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI