Baraj suları çekildi, cami ve okul ortaya çıktı

Kars’ta baraj kapaklarının kapatılmasıyla birlikte sular altında kalan köy mescidi, köy okulu ve meskenlerin kalıntıları Kars Baraj Gölü’nün …

Hediye sipariş alışveriş ankara
18.07.2021
A+
A-

Kars’ta baraj kapaklarının kapatılmasıyla birlikte sular altında kalan köy mescidi, köy okulu ve meskenlerin kalıntıları Kars Baraj Gölü’nün sularının çekilmesiyle yine ortaya çıktı.
Suları çekilince ortaya çıkan Boğazköy Mescidi, köy okulu ve yaşadıkları eski meskenlerinin kalıntılarını görmek için vatandaşlar bölge akın ederken, ortaya çıkan cami ve okul havadan görüntülendi.

Üretimi 2018 yılında tamamlanan ve su tutmaya başlayan Kars Barajı Gölü’nün suları altında kalan eski Boğazköy, baraj kapaklarının açılmasıyla birlikte çekilen sularla birlikte yine ortaya çıkarken, çocukluklarının geçtiği köyü görmek için vatandaşlar da Boğazköy’e geliyor.

“Burada doğdum burada büyüdüm”
Boğazköy’de doğup büyüdüğünü söz eden Yaşar Omak, “Bu köyde doğdum, bu köyde büyüdüm.

Bu mescitte namaz kıldım. Bu okulda okudum.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Köyümüz bu biçimde sular altında kaldı. Bir ay öncesine kadar minarenin yarısına kadar sular altındaydı.

Sulamak için barajı açmışlar. Bizde buraları görmek için geldik.

Üzülüyorum çocukluğumun geçtiği, büyüklerimiz mezarları burada, akrabalarımız var, arkadaşlarımız var bu formda görünce üzülüyoruz” dedi.

“Bir öncesine kadar sular altındaydı”
Bir ay öncesine kadar caminin sular atında olduğunu belirten vatandaşlar, “Yaklaşık bir ay öncesine kadar cami minaresinin yarısına kadar ve ardımda gördüğünüz okul büsbütün sular altındaydı.

Şuan sular çekilmiş baraj kapaklarının açılmasıyla birlikte cami ve okul, hatta eski Kars-Göle-Ardahan yolu da ortaya çıktı.

Hoş bir his, geldik baktık gördük.
Kars’ta kapakları kapatılarak su tutmaya başlayan Kars Barajı, suların yükselmesiyle birlikte baraj gölünde kalan köy meskenleri, köy mescidi ve okul, baraj kapaklarının açılmasıyla yine gün yüzüne çıktı.

Yaşadıkları eski köyü görmek için vatandaşlar Boğazköy’e geliyor.

Yaklaşık 500 kişinin yaşadığı eski köyden geriye cami, okul ve meskenlerin kalıntıları kaldı.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir.  Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.