DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2245433฿%0.16996

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bakan Ziya Selçuk, ’Ölçme Değerlendirme Merkezleri Platformu’ tanıtım programına katıldı


Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ölçme Kıymetlendirme Merkezleri Platformu’nun tanıtım programına katıldı. Bakan Selçuk, “Bağımsız, ilişkisiz bir kadro ölçme kıymetlendirme çalışmaları yerine, Türkiye’deki tüm öğretmenlerin birlikte yaptığı bir ölçme kıymetlendirme çalışmasından bahsediyoruz. Bu yazılım bize bunu sağlıyor” dedi.

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ölçme Kıymetlendirme Merkezleri Platformu’nun tanıtım programına katıldı. Bakan Selçuk, Covid-19 pandemisi nedeniyle online (çevrimiçi) olarak gerçekleşen tanıtım toplantısına, Ulusal Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’ndan katıldı. Ölçme Kıymetlendirme Merkezleri Platformu sayesinde Türkiye genelinde yer alan ölçme kıymetlendirme merkezleri bir çatı altında toplanıyor. Bu kapsamda ölçme ve kıymetlendirme çalışmaları eş güdümlü olarak devam edecek. Oluşturulan ortak soru havuzunda, her vilayetten gelen sorular toplanacak ve bu sorulardan oluşturulan testler tüm Türkiye’deki okullar ile paylaşılabilecek.

“81 vilayetimizde de bu merkezler etkin biçimde çalışıyor”

Ölçme ve kıymetlendirme çalışmalarının çok değerli olduğuna dikkat çeken Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “18 milyon öğrencimizin tahsil gördüğü bir sistemin içerisinde elbette sınıfı içinde, sınıfın dışında ve çeşitli ortamlarda, ölçme kıymetlendirme çalışmaları yapılıyor. Bu yapılan çalışmaların teknolojiden de faydalanarak gün geçtikçe daha güzele girmesi için çaba ediyoruz. Bildiğiniz üzere tüm vilayet merkezlerimizde, ölçme ve kıymetlendirme merkezlerinin oluşmasını sağladık. 81 vilayetimizde de bu merkezler etkin biçimde çalışıyor” formunda konuştu.

“Türkiye’deki tüm öğretmenlerin birlikte yaptığı bir ölçme kıymetlendirme çalışmasından bahsediyoruz”

Oluşturulan platform ile Türkiye genelinde ortak bir ölçme ve kıymetlendirme havuzunun oluştuğunu hatırlatan Bakan Selçuk, “Tanıtımını yaptığımız Ölçme Kıymetlendirme Merkezleri Platformu, tek tek vilayetlerde yapılan bu çalışmanın bütünleşmesi, daha sistematik hale getirilmesi ve daha fonksiyonel kılınmasının bir kesimi. Ortaya konulan bir yazılımla müfredatta yer alan kazanımların dikkate alındığı ortak bir soru havuzundan kelam ediyoruz. Öğretmenlerimizin de bu sürece iştiraklerini sağlamış oluyoruz, bu çok kıymetli. Zira biz bir arada bir iş yapıyoruz, öğretmenlerimizle birlikte bir iş üretiyoruz. Bağımsız, ilişkisiz bir kadro ölçme kıymetlendirme çalışmaları yerine, Türkiye’deki tüm öğretmenlerin birlikte yaptığı bir ölçme kıymetlendirme çalışmasından bahsediyoruz. Bu yazılım bize bunu sağlıyor. Buradan web ortamına taşınan bu sistemin tüm öğretmenlerimiz tarafından da vilayetlerde, ilçelerde izlenmesi, okullarda sınıflarda hayata geçirilmesi noktasındaki süreci de hayata geçirmiş oluyoruz” diye konuştu.

“Bu platformla birlikte elbette kimi imkanlar ve kolaylıklar da gündeme geliyor”

Yazılımın ayrıntıları hakkında da bilgi veren Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, şunları kaydetti:

“Bu platformla bir arada elbette kimi imkanlar ve kolaylıklar da gündeme geliyor. Öncelikle ben de bir öğretmen olarak, ‘soru çalışmalarına, ölçme kıymetlendirme çalışmalarına katkı sağlamak istiyorum’ diyen tüm meslektaşlarımız için kullanıcı dostu bir ortamı ortaya getirdiğimizi belirtmek istiyorum. Öğretmenlerimizin rahatlıkla; kendi sınıf düzeylerini, derslerini, kazanımlarını dikkate alarak soru hazırlama, hazırlanan soruları paylaşma ve öteki vilayetlerde yapılan çalışmaları dikkate alma noktasında harikulade bir kolaylık sağlanıyor. Çok farklı tiplerde soruların hazırlanması da mümkün, yalnızca çoktan seçmeli sorular kelam etmiyoruz. Ayrıyeten sınıfın durumuna nazaran öğrencinin durumuna nazaran kolay, orta ve sıkıntı düzeylerde soruların hazırlanması da mümkün.”

Platformun kullanılması için pilot vilayet olarak seçilen Eskişehir’den yazılımı kullanan öğretmen ve yöneticilerin de katıldığı tanıtım toplantısında, Ölçme, Kıymetlendirme ve İmtihan Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy’un yanı sıra Ulusal Eğitim Bakanlığı yöneticileri de yer aldı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Anadolu Üniversitesi’nde rekor sayıda dönem sonu sınavı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI