DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2166690฿%-1.02665

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Anadolu Üniversitesi’nde rekor sayıda dönem sonu sınavı


Anadolu Üniversitesi rekor sayıda oturum içeren periyot sonu imtihanlarını muvaffakiyetle tamamladı.

Anadolu Üniversitesi, bütün dünyayı tesiri altına alan COVID-19 pandemisi devrinde Yükseköğretim Konseyi (YÖK) kararları ve Senatosunun onayı ile birey ve toplum sıhhatini korumak için çevrim içi olarak gerçekleştirdiği Açıköğretim Sistemi Güz Periyodu Periyot sonu imtihanlarını başarılı bir formda tamamladı. Rekor sayıda oturuma sahip imtihanlar, Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) tarafından büsbütün yerli ve ulusal olarak geliştirilen çevrim içi imtihan sistemi üzerinden gerçekleştirildi.

Çevrim içi ortamda gerçekleştirilen 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Açıköğretim Sistemi Güz Periyodu Periyot Sonu imtihanları hakkında görüşlerini lisana getiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, “Açık ve uzaktan öğretim alanında 40 yılı aşkın deneyimimiz ve eğitimde fırsat eşitliği misyonumuzla içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde eğitim-öğretim faaliyetlerini kesintiye uğratmadan sürdürmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda düzenlediğimiz Türk yükseköğretim sisteminin en geniş iştirakli çevrim içi imtihanlarını da muvaffakiyetle tamamlamış bulunuyoruz. Bu süreçte misyon alan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İmtihanlara katılan tüm öğrencilerimize muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum, mezun durumuna gelen öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

6 milyon 304 bin 802 adet derse ilişkin rekor sayıdaki imtihan oturumun muvaffakiyet ile tamamlandı

Pandemi mühletince öğretim hizmetlerini aksatmadan sürdüren Anadolu Üniversitesi, dijital öğretim hizmetleri ve çevrim içi imtihan altyapısında da daima iyileştirmeler gerçekleştirdi. İnternet kontağı, bilgisayar ve cep telefonu üzere gerekli teknik imkânlara sahip olmayan öğrenciler, Açıköğretim Sistemi Davet Merkezi’ni arayarak imtihana Türkiye’nin 81 vilayetinde bulunan Açıköğretim Sistemi ofislerinde girmek için randevu aldı. Böylelikle öğrenciler, salgın devrinde tüm önlemlerin alındığı, büsbütün steril hale getirilen Açıköğretim Sistemi ofislerinde imtihanlarına rahatlıkla girebildi. Üniversite, dezavantajlı kümedeki öğrenciler için ise görüntü konferans usulü ile okuyucu ve işaretleyici takviyesi hizmeti sunmaya bu imtihan devrinde de devam etti. Bu kapsamda birçok birincisi hayata geçiren Üniversite, Açıköğretim Sistemi Periyot Sonu İmtihanlarında, 1 milyon 128 bin 898 öğrencisi için 6 milyon 304 bin 802 adet derse ilişkin rekor sayıdaki imtihan oturumunu gerçekleştirerek bir prensip daha imza attı.

Öğrencilerin imtihanlara daha verimli hazırlanması sağlandı

Öğrencilerin imtihanlara daha verimli olarak hazırlanabilmeleri için bu imtihan devrinde de imtihanlar iki haftalık oturumlara bölündü. İmtihanların birinci küme oturumları 16-17-18 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirildi ve öğrenciler, 1. yarıyıl ve 5. yarıyılda okutulan derslerinden imtihana girdi. 23-24-25 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen ikinci küme imtihan oturumlarında ise öğrenciler, 3., 5. ve 7. yarıyıl ilişkin derslerine ilişkin imtihanlara katıldılar.

Adaletli bir imtihan süreci için dijital güvenlik tedbirleri hassasiyetle uygulandı

İmtihanların inançlı ve adaletli bir halde uygulanabilmesi ismine Anadolu Üniversitesi bu imtihan devrinde de öğrencilerini şahsa özel soru setleri ile imtihana tabi tuttu. Tekrar imtihanlar müddetince karekod uygulaması ve tam ekran mecburiliği üzere dijital güvenlik ehemmiyetleri alındı. Bu kapsamda “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Çevrim içi İmtihan Uygulama Yönergesi” mucibince imtihanda kural ve etik ihlal yaptığı tespit edilen öğrencilerin ilgili derse ilişkin imtihanları geçersiz sayıldı.

Sistem iyileştirmeleri artırıldı

Öğrencilerin internetlerindeki kesilmeleri otomatik algılayarak imtihan müddetlerinin korunması gayesiyle geliştirilen “Bağlantı Denetim Modülü”, periyot sonu imtihanında birinci defa uygulandı. Böylelikle imtihan esnasında internet kesintisi yaşayan öğrenciler sistem tarafından tespit edilerek sisteme tekrar girişlerinde imtihan müddetleri korunmuş oldu. Milyonlarca ders oturumunun kesintisiz devam edebilmesi için yazılımsal ve donanımsal iyileştirmeler yapıldı. Yapılan sistem iyileştirmeleri ile güz devri periyot sonu imtihanı muvaffakiyetle tamamlanmış oldu.

Dünya çapında önemli bir muvaffakiyete imza atıldı

Altı gün süren imtihanlar boyunca ilgili derslerden sorumlu 1 milyon 128 bin 898 öğrenciden 1 milyon 10 bin 865 öğrenci imtihanlarını başarılı bir formda tamamladı. Daha evvel yapılan imtihan ve öğrenci sayıları göz önüne alındığında, Anadolu Üniversitesi kendi rekorunu kırarak bu alanda Dünya çapında önemli bir muvaffakiyete imza atmış oldu.

Cezaevindeki öğrencilerin imtihanları yüz yüze gerçekleştirildi

Adalet Bakanlığı’nın yüz-yüze imtihan müsaadesi verdiği ceza ve tevkifevlerinde bulunan hükümlü öğrenciler için 16-17 Ocak 2021 tarihlerinde düzenlenen imtihanlar da muvaffakiyetle tamamladı. Bu kapsamda yaklaşık 6 bin 500 öğrenci imtihanlarına iştirak sağladı.

Açık uçlu sorular

Güz periyodu orta imtihanlarında uygulanan ve Türk yükseköğretim tarihinde bir birinci olan, kitlesel çevrim içi imtihanda açık uçlu soru uygulaması devir sonu imtihanlarında da tekrarlandı. Bu kapsamda, periyot sonu imtihanlarında da açık ve uzaktan eğitim alanında, 17 farklı lisans programından ders alan 86 bin öğrenciye açık uçlu imtihan sorusu soruldu. Kısa yanıtlarla (var- yok gibi) cevaplanması mümkün olmayan, çoktan seçmeli sorulardan farklı olarak sorulan ve kişinin bahis hakkındaki bilgisini ölçmeyi amaçlayan açık uçlu sorular, öğrencilerin yüzde 96’sı tarafından yanıtlarken, açık uçlu soruların kıymetlendirilmesi sürecinde ise 1.149 öğretim üyesi puanlayıcı ve 49 öğretim üyesi de hakem olarak misyon aldı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TDV uluslararası burs programlarına başvurular 1 Şubat’ta başlayacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI