DOLAR

32,6539$% 0.42

EURO

35,0922% 0.38

STERLİN

41,8639£% 0.53

GRAM ALTIN

2.441,72%0,27

ÇEYREK ALTIN

3.924,00%0,45

BİTCOİN

2119207฿%-2.61628

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bahçeşehir Üniversitesi’nden Bursa’da Sanayii ve Ar-Ge iş birliği

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Bursa’da, birçok şirkete akademik dayanak verecek.
Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Bursa’da düzenlediği lansmanla kesim iş birliklerine hazırlanıyor.
Birçok şirkete akademik takviye manasında; eğitim kampları, çalıştaylar, sertifikalar üzere çok sayıda imkan sağlayacak olan iş birliğinin birinci adımı bir otelde düzenlenen merasimle atıldı. Moderatörlüğünü KALDER İdare Heyeti Üyesi Emin Direkçi’nin yaptığı lansman, Uludağ İhraçatçılar Birliği Lideri Baran Çelik, BAU TTO Ofisi Yöneticisi Nil Girgin ve Haber Program üretimci ve sunucusu Cem Seymen’nin iştirakiyle gerçekleştirildi.
Yapılacak iş birliği kapsamında şirketlerle; lisansüstü programlar, kurumsal eğitimler, sertifika programları, paneller, workshoplar, COOP işbirlikleri, çalıştaylar, ortak eğitimler, TTO İşbirlikleri, AR-GE çalışmaları, BAUSEM eğitimleri, araştırma merkezleri, CIFAL dayanakları, markalı dersler, bilakis mentorluk, BAUGO, hafta sonu eğitim kampları, tecrübe transfer programı, yurtdışı mezun dayanağı üzere imkanlar sunulacak.

“Üniversite sanayi iş birliğini yine tanımlıyoruz”
Toplantının açılış konuşmasını, BAU İş Geliştirme ve Bursa Yerleşke Yöneticisi Yasemin Şahin yaptı.


Bölümün her manada bilgi alabileceği bir merkez üzere çalışacağını belirten Şahin, “Üniversite, dal iş birliğini yine tasarladık. Bugün panelimizde dünya nereye yanlışsız değişiyor? sorusuna birbirinden kıymetli konuklarımızı dinleyerek karşılık arayacağız. Üniversitemizin de bu hususlarla ilgili gelişim ve değişim süreçlerinizde yanınızda olduğunu, dayanağa muhtaçlık duyduğunuz her alanda, her türlü mevzuda iş birliğine hazır olduğumuzu bilhassa belirtmek isterim. İrtibat temelli butik hizmet ve iş birliği içeren çalışma modelimizle yanınızdayız. Üniversite, sanayi iş birliği kavramını yine tanımlamak ve içini değişen dünyaya adapte olacak formda bu doğrultuda belirlenen hareket adımlarıyla ve iş birlikleriyle doldurmak bu salondaki herkesin elinde. Birlikte geliştireceğimiz iş birlikleriyle parmakla gösterilen, paha oluşturan, ilham veren ve örnek olan çalışmalara imza atacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

“Dönüşüm daima devam ediyor”
BAU Rektörü Prof. Dr. Sevimli Karadeniz de, “Özellikle pandemi süreciyle birlikte hayatımız, çalışma halimiz, iş yapma biçimimiz aslında bakarsanız değişmeye dönüşmeye başladı.


Bu dönüşüm daima devam ediyor. Bu ortada dijital dönüşümü konuşuyorduk biz hatırlarsanız pandemi öncesinde de bunun içerisindeydik sanayi 4.0, toplum 5.0 ile birlikte. Paris Muahedesini imzalamamız ve faal hale gelmesiyle birlikte de ‘Yeşil dönüşüm’ sürecindeyiz. Özcesi bu süreçte ekonomik, sürdürülebilir kalkınma emellerini da dikkate alan ‘Yeşil dönüşüm’ ile işlerimizi yapmamız gerekiyor. Dönüşmemiz, değişmemiz gerekiyor. Üniversiteler, kesime insan yetiştirdiğinin farkında olmayan, eskimiş müfredatlarıyla hayatta kalmaları mümkün değil. Zira artık diplomanın çok kıymetli olmadığı; yetkinliklerin, yeterliliklerin değerli olduğu bir periyoda giriyoruz.

Yalnızca diploma ile var olmak ve bir meslek edinmek üzere dört yılını hiçbir şey yapmadan geçiren bir gence aslında biz palavra söylemiş oluyoruz. Bu manada eğitimciler olarak bizim yapmamız gereken eğitime başkalaşım geçirterek öbür bir hale dönüştürmek gerekiyor. Bu noktada Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları 54’üncü yılında, Türkiye’deki 300 okulu, Amerika’daki, İngiltere’deki, Almanya’daki üniversiteleri ile bir arada aslında bu süreci çok öncesinden bilen; eğitimi başkalaştıran, dönüştüren, öncü olan bir kurum” sözlerini kullandı.

“Üniversitelerin rolleri yalnızca bilgi, bilim aktarmaktan ibaret değil”
BAU Mütevelli Heyeti Lideri Enver Yücel, kendisinin de eğitim bölümünden geldiğini tabir ederek, Bahçeşehir Üniversitesi’nin yapmak istediklerini anlattı.


Yücel, “Bahçeşehir kolejinin İstanbul dışına açıldığı birinci yer Bursadır. Bursa bizi seviyor bizde Bursa’yı seviyoruz. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi’de Bursa genelinde 800 küsür öğrenci okuyor. Daha fazlasını da mezun ettik. Münasebetiyle artık yarı değil, bizde Bursalıyız.

Evet dünya bir yere hakikat gidiyor, değişiyor ve değişimini biz görüyoruz. Bilimden sanata kadar her alanda bizim dünyaya ahenk sağlamamız gerekiyor. Ahenk sağlayamıyorsak aslında geride kalırız. Bursa’daki üretime baktığınız vakit, Türkiye’nin ihracatının çok değerli bir kısmı Bursa’da yapılmakta ve biz üniversite olarak bu noktada Bursa’dan uzak kalamayız. Buradaki değişim ve dönüşümün öncüsü olmak istiyoruz.” dedi.

“Üniversitelerin sanayi ile iç içe olması lazım”
Üniversitelerin dallarla ne kadar iç içe olursa üretime yararının da düzgün istikamette olacağının altını çizen Yücel, “Üniversitenin rolleri yalnızca öğrencisine bilgi, bilim öğretmek aktarmaktan ibaret değildir.


Tıpkı vakitte sanayide toplumun sorunlarıyla de ilgilenmektir. Onun için dünyanın gelişmiş ülkelerinde bilhassa Amerika’da, müfredatlar dalla yapılır.

Yoksa ben Sanayi Mühendisi de yetiştiriyorum, elektrik elektronik mühendisi de yetiştiriyorum. Sanayi diğer bir yere gitmiş bizim öğrencimiz farklı şeyler öğrenmiş, öbür şeyler görmüş. Bu olmaz. Türkiye’nin 200’e yakın üniversitesi var bu üniversitelerin sanayi ile sizlerle daha fazla iç içe olması lazım. Adeta sizlerin sanayiye Terzilik yapması lazım. Sizin endüstrinizde çalıştığımız bir alan var. Üniversiteler örneğin, mühendislik fakültesinde sizin isteğinize nazaran iş gücü yetiştirmesi lazım. Biz de CO-OP diye bir sistem yaptık. Sonrasında eğitimlerden biri olan Mercedes ismi altında bir ders başlattık. Dersi verenler, Mercedes’in üst seviye ve orta seviyeli temsilcileri, müdürü, ustası vs. Yani üniversite öteki yerde dal öbür yerde olursa ve Türkiye bu sistemi kendi içinde kuramazsa yükseköğretimine yazık olur.

Türkiye’nin bir an evvel bunu kurması lazım. Bizimse üniversite olarak size takviye olmamız lazım. Biz kimi büyük sanayi kentlerinde bu programları yapıyoruz. O bölgenin gerek ticaret odalarıyla gerek sanayi odalarıyla, dernekleriyle” halinde konuştu.
Dünya Bilim ve Sanat Akademisi’ne üye olarak seçilen BAU Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç da kürsüde bir selamlama konuşması yaparak, bu tıp zihin iştiraklerinin kurulmasının kıymetli olduğunu vurguladı.

Açılış konuşmalarının akabinde, program düzenlenen panelle sona erdi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vali Dağlı: “Samsun’da kütüphanesiz okul kalmayacak”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI