DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2247211฿%0.37378

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bahar alerjisi, yüz şeklini bile etkiliyor

Bahar aylarında ağaç, çim ya da yabani ot polenlerine bağlı olarak çocuklarda alerjik rinit (alerjik nezle) görülebildiğini söyleyen Çocuk Alerji, Astım ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen, bahar alerjisine bağlı olarak burun tıkanıklığı nedeniyle uyku kalitesi bozulan çocuklarda gün içinde sonluluk, baş ağrısı, derslere konsantre olamama üzere meseleler yaşanabildiğini söyledi. Doç. Dr. Sözmen, “Yapılan araştırmalar, çocuklarda alerjik nezlenin anksiyete olarak nitelendirilen dert bozukluğuna, toplumsal ve duygusal değişimlere neden olduğunu gösterdi. Daima zarurî ağız teneffüsü yapan çocuklarda ise yüzün uzunlamasına büyümesine, alt çenenin geriye gitmesine neden olabilir” dedi.
Bahar aylarının gelmesiyle birlikte tabiat canlandı, havada polen tesiri görülmeye başlandı.
Baharın gelmesiyle birlikte kişi, polenlere karşı alerjik bir bünyeye sahipse bedene giren polenler birtakım hususların salgılanmasına yol açıyor. Burun ve gözlerdeki kılcal damarların da genişleyip şişmesiyle, bahar alerjisine bağlı belirtiler ortaya çıkıyor. Bahar alerjilerin çocuklarda da çok sık görüldüğünü lisana getiren Medicana International İzmir Hastanesi Çocuk Alerji, Astım ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen; hapşırık, burun akıntısı ve tıkanıklığı, göz kaşıntısı ve akıntısının hastalığın en bariz belirti bulguları olduğunu tabir etti. Sözmen, bahar alerjisi olan çocuklarda gün içinde sonluluk, derslere konsantre olamama, anksiyete üzere toplumsal ve duygusal değişiklikler ile uzun vadede yüzün uzunlamasına büyümesinin meydana gelebildiğini belirtti.

Toplumsal ömrünü, derslerini etkiliyor
Bahar alerjisi yaşayan, bilhassa gece ağır burun tıkanıklığı olan çocuklarda horlama, ağızdan nefes alma ve uyku bozukluğunun görülebildiğini lisana getiren Doç. Dr. Sözmen, “Bahar alerjisine bağlı burun tıkanıklığı nedeniyle uyku kalitesi bozulan çocuklarda gün içinde sonluluk, yorgunluk, baş ağrısı, derslere konsantre olmada zorluk yaşanabilir.


6-12 yaş ve 12-17 yaş ortası çocuklarda alerjik nezlenin ömür kalitesine tesirlerine ölçeklerle bakılmış ve bu çocuklarda telaş (anksiyete), çocukların öğrenme ve akranlarıyla kaynaşmalarını etkileyen fizikî, toplumsal ve duygusal değişiklikler olduğu görülmüştür” diye konuştu.

Yüz formunu bile etkiliyor
Bahar alerjisinin bu tesirlerinin yanında, çok uzun periyot burun tıkanıklığı yaşayan ve daima ağızdan solumak zorunda kalan çocuklarda yüz yapısında değişiklikler ortaya çıkabildiğini lisana getiren Doç. Dr. Sözmen, “Özellikle büyüme periyotlarında daima mecburî ağız teneffüsü yapan çocukların yüzünün uzunlamasına büyümesine, alt çenenin geriye gitmesine ve dişlerin olağan durumlarının bozulmasına neden olabilir.


Alerjik nezlede burun içindeki dokular şişer. Kulakta doğal olarak oluşan akıntının boşalmasını sağlayan östaki borusu da tıkanır. Bu durum da kulakta sıvı birikmesine ve orta kulak iltihabına neden olur. Burun boşluğunun etrafında hava dolu yapılar olan sinüsler de de tıkanıklık oluşarak bakteri ve virüslerin buraya yerleşmesi kolaylaşır ve sık sinüzit atakları ya da kronik sinüzit ortaya çıkabilir” dedi.

Deri testleri muteber ve pratik
Alerjik rinitin tanısı belirtilerin hastalıkla örtüşmesi, tabip tarafından yapılan muayenede alerjik nezle belirtilerinin saptanması ve deri testleri ile konulduğunu söyleyen Doç. Dr. Sözmen, “Deri testleri muteber, pratik ve şahsa özel uygulandığından yanlışsız sonuç veren ve teşhiste kâfi testlerdir.


Bu hususta eğitimli çocuk alerji uzmanları tarafından yorumlanması gerekir. Yanlış yorumlar yanlış teşhis ve tedaviye neden olabilir. Tanısı konulduktan sonra ilaç tedavisi ve alerji aşıları ile hastanın hayat kalitesi artarken, sinüzit, orta kulak iltihabı üzere eşlik edebilen hastalıklarda tedavi edilir” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Malatya’da bir mahalleye korona virüs karantinası

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI