DOLAR

32,9280$% 0.11

EURO

35,5621% -0.04

STERLİN

42,2428£% 0.07

GRAM ALTIN

2.496,99%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.054,00%0,00

BİTCOİN

1903868฿%2.30741

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Bahar alerjisi mi yoksa soğuk algınlığı mı? İşte cevabı…

Son yıllarda alerjik marazların artışının sürat kazandığını belirten Evlat Sıhhati ve Marazları Evlat Alerji Bilirkişisi Dr. Belgin Aktaş, bunda çağdaş hayatın getirdiği tabiattan giderek uzaklaşma, konut içinde daha çok vakit geçirme ve doğal olmayan eserlerle beslenme alışkanlıklarının da kıymetli rol oynadığını söyledi.

Hijyen takıntısı evlatlara zarar veriyor

Ailelerin hijyen konusunda çok dikkatli olmalarının evlatlara yarar yanına zarar verebileceğine değinen Dr. Belgin Aktaş, “Annelerin evlatlarının sıhhatini düşünerek hijyene çok dikkat ettiklerini görüyoruz. Fakat bu birçok vakit yarar konumuna zarar getirebiliyor. Evlatların mikroplara karşı bağışıklığı baskılanıyor” dedi.

Bahar alerjisini ihmal etmeyin!

Bahar alerjisi belirtilerinin aileler tarafından soğuk algınlığı ile karıştırılıp “Nasıl olsa geçer” mütalaasıyla ihmal edilebildiğini belirten Dr. Belgin Aktaş, “Genelde bulguların tekrarlayan soğuk algınlığı atakları olarak algılanması, tedavide soğuk algınlığı ilaçları yahut alerjiye neden olan etkeni ortaya koymadan verilen alerji şurupları üzere yaklaşımlar tedavide geç kalınmasına neden oluyor” halinde konuştu.

Devranla astıma dönüşebilir

En tipik bahar alerjisi alerjik rinit yani halk arasındaki ismiyle saman nezlesi formunda görülüyor. Dr. Aktaş alerjik nezlesi olan evlatların birçoklarında alerjik göz nezlesi de görüldüğünü belirterek, “Bazı çocuklarda bu alerjenler birebir devranda astım bulgularına ya da ciltte alerjik reaksiyona da yol açabiliyor. Tedavide geç kalındığında alerjik rinitin astımdan sinüzite, orta kulakta likit toplanması ve buna bağlı işitme kayıplarına, mektep muvaffakiyetinde düşüşten dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku bozukluklarına dek birçok derde yol açabiliyor. Alerjik rinit (saman nezlesi) sıklığı giderek artan çocukluk çağının kronik illetidir. İlkbahar-yaz aylarında çocuğunuzda daima gribal enfeksiyon belirtileri varsa alerjik rinit olma ihtimali çok yüksektir. Kesin olarak alerji tespit edilmeden deneme maksatlı verilen ilaçlarla alerjinin tedavisi mümkün değildir. Alerjik rinitin vakitle astıma dönüşme ihtimali yüksektir.

Bu nedenle 2 haftadan çokça süren hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma problemlerinde bahar alerjisinden şüphelenmeli ve kesinlikle doktora başvurulmalı. Şayet doktora başvurulmaz, alerjenden gereğince korunmaz, sistemli ilaç tedavisi uygulanmaz ve evladın yanında sigara içilirse tehlike büyüyor” tabirlerini kullandı.

Alerjik rinitin belirtileri nelerdir?

Alerjik rinitin belirtilerine değinen Dr. Belgin Aktaş, “Uzun periyodik şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun, dudak, boğaz ve damakta kaşıntı, burnun kaşıntıya bağlı daima yukarı itilmesiyle alerjik selam denilen yatay çizgilenmenin oluşması, geniz akıntısı, hapşırma nöbetleri, yüzde ağırlık hissi yahut ağrı, gözlerde kaşıntı, şeffaf sulanma, kızarıklık gözaltlarında şişlik ve mavimsi-mor renk değişikliği, öksürük, nefes darlığı, hırıltı (astım bulguları), uyku kalitesinde bozulma üzere belirtiler gösteriyor” formunda haber verdi.

Rahatladı diye tedaviyi yarıda bırakmayın

Mevsimsel alerjinin tedavisinin üç ayaklı olduğuna dikkat çeken Aktaş, “Tedavide en temel yaklaşım hassas alerjenle temasın kesilmesi. İkincisi hekiminizin önerdiği ilaç tedavisi. Üçüncü ayak ise aşı ile duyarsızlaştırma tekniği. Ne yazık ki uygulanan tedavi ile alerjik bünye külliyen ortadan kaldırılamıyor. Bu yüzden tedavide esas maksat marazın denetim altına alınması. Evlatlar uygulanan tedaviyle süratle güzelleşiyor ve yakınmaların sıklık ile şiddeti azalıyor. Ama hekiminizin evladınıza polen mevsimi boyunca kullanmasını önerdiği ilaçları kısa müddetli değil, makul mühlet ve dozda kullanmaya itina göstermeniz gerekiyor çünkü yakınmalar bittiğinde kesmeniz gelgelelim kısa müddetli tahlil sağlıyor.

İlaç tedavisinde ilaç kesilince çevresel tedbirler de gereğince alınmamışsa alerji tekrar alevlenebiliyor. İğne yahut dilaltı damla olarak uygulanan aşı tedavisi yeni alerjen duyarlaşmasını ve astım gelişimini engelleyebilen çok değerli bir tedavi formu. Lakin bu tedavi kararı ve takibi kesinlikle evlat alerji bilirkişisi tarafından yapılmalı. Alerjik illetler uzun soluklu yani kronik illetler olduğundan, tedaviden âlâ sonuç almak için alerjinin kesin teşhisinin evlat alerji bilirkişisi tarafından konularak tedavinin planlanması şart” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SON DAKİKA Can Kaybı 59 Oldu! Detaylar için Tıklayın

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0