DOLAR

33,0147$% -0.09

EURO

36,0058% 0.16

STERLİN

42,7278£% 0.07

GRAM ALTIN

2.549,67%-0,04

ÇEYREK ALTIN

4.186,00%-1,69

BİTCOİN

2222588฿%0.60214

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Aynı seansta bypass ve karaciğer nakli hayat kurtardı

Hem siroz hem de kanser nedeniyle karaciğer nakli olmak için yattığı hastanede kalp sıhhati açısından riskli bulunan Ferdane Alır (66) cerrahların işbirliği sayesinde iki kaygıdan birden kurtuldu. Tıpkı seansta evvel tıkalı üç damarı kalbi çalışır haldeyken bypass yapılan Alır’a akabinde kızı Filiz Çam’dan (46) alınan karaciğer modülü nakledildi. Prof. Dr. Murat Kılıç, “Hasta açısından iki büyük ameliyatın birbirini takiben yapılması zaruriydi. Takım çalışmasının başarılı bir örneği oldu” dedi.

Çanakkale’de yaşayan 2 çocuk 4 torun sahibi 66 yaşındaki Ferdane Alır, 8 yıl evvel rahim ameliyatı oldu. Ameliyattan 9 ay sonra yapılan tetkiklerde karaciğerde yağlanma olduğu belirlenen Alır, hiç aksatmadan denetimlerini yaptırdı. Geçen yıl Şubat ayında çekilen MR’da ise karaciğerinde bir kitle görüldü. Alkol kullanımına bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının( NASH- Non Alkolik Steato Hepatit) siroza çevirdiği, bu tabanda de karaciğer kanseri geliştiği ortaya çıktı. Bunun üzerine İzmir’de bir üniversite hastanesine başvuran Alır, pandemi nedeniyle Haziran ayında tedaviye geldi. Girişimsel sistemle Alır’ın karaciğerindeki kitle yakılırken sıhhatine kavuşması için karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Geçtiğimiz Eylül ayında nakil için Kent Hastanesi’ne başvuran Alır’a yapılan tetkiklerde kızının verici olabileceği belirlenirken kalp ana damarlarından üçünde önemli darlık saptandı. Kalp sıhhatinin karaciğer nakli için risk oluşturulacağı söylenen Alır, Çanakkale’de anjiyo yaptırmasına karşın kalp damarlarındaki tıkanıklık açılamadı. Bunun üzerine tekrar İzmir’e Kent Hastanesi’ne gelen Alır’ın bypass olması gerektiği, fakat iki ameliyattan birinin evvel oburunun sonra yapılmasının hayati risk oluşturacağı belirtildi. Bunun üzerine karaciğer nakil grubu ile kalp damar cerrahları hastayı birlikte kıymetlendirerek, birebir seansta evvel bypass akabinde nakil yapılmasına karar verdi. Ferdane Alır tabiplerin teklifini kabul ederek 14 Ocak günü ameliyat masasına yattı. 3’ü bypass toplam 9 saat süren operasyonun akabinde Ferdane Anır için yeni bir hayat başladı.

Çalışır kalpte baypass yapıldı

Nakilden evvel Ferdana Alır’ın üç damarını değiştiren Kent Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Bypass ameliyatları ekseriyetle kalp durdurularak yapılır. Fakat sonrasında yapılacak karaciğer nakli de göz önünde bulundurulduğunda, hem kanama riskini, hem de organ yetmezliği problemini arttırabilir niyetiyle, bypass ameliyatını kalbi durdurmadan, çalışır haldeyken gerçekleştirdik. Bu türlü hastalar az görülür bu operasyonlar da az yapılır” dedi.

NASH’e bağlı siroz ve karaciğer kanseri

İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Kısmı kurucu lideri Prof. Dr. Murat Kılıç da; Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze’den oluşan takımın gerçekleştirdiği nakil ve NASH hastalığıyla ilgili şunları söyledi;

“Ferdane Alır, NASH’e bağlı karaciğer sirozu ve bu tabanda gelişmiş erken evre karaciğer kanseri olan bir hastaydı. Tetkiklerde kalbiyle ilgili problemler çıktı. Evvel kalp ameliyatı olmasa karaciğer nakli çok riskli olacaktı, karaciğer naklini kalp ameliyatından sonraya bırakırsak da hastanın kalp ameliyatı sonrasındaki nekahat periyodunu sirozlu karaciğer ile atlatması mümkün olmayacaktı, bu nedenle tıpkı seansta ardışık ameliyat tercih edildi. Burada kıymetli olan bir diğer nokta ise NASH hastalığı. Karaciğer yağlanması iltihap ile birlikte seyrettiğinde NASH olarak tanımlanıyor. NASH’ın alkol tüketimiyle ilgisi yok. Karaciğeri alkol dışında diyabet, insülin direnci, obezite üzere hastalıklar yağlandırıyor, tedavi edilmediğinde alkole bağlı yağlanma üzere siroz neden oluyor, siroz da yalnızca karaciğer nakliyle tedavi ediliyor. O nedenle karaciğer yağlanması hafife alınmamalı.”

“Kendimi sapasağlam bilirdim”

Öte yandan kendisini sağlıklı ve hekim denetimlerini hiç aksatmayan biri olarak tanımlayan Ferdane Alır, “Doktor denetime çığırdığında günün saatini aksatmaz giderdim. Bana karaciğerimde yağlanma olduğu söylendiğinde diyet yapar, kilo verirdim. Sonraki denetimde de her şeyin yolunda olduğu söylenirdi. Sonucun buraya varacağı aklımın ucundan geçmemişti. Kendimi sapasağlam bilirdim. Kalbimin de sorun çıkarması sürpriz oldu. Son iki yıldır yürüdükten sonra önemli bir ağrı olurdu. Adım atamazdım. Biraz dinlendikten sonra yürüyebilirdim. Oysa bu da kalple ilgiliymiş. Neyse ki emin ellerde kızım canıma can kattı, hekimlerim yaşattı. Sağ olsunlar, var olsunlar” tabirlerini kullandı.

Öte yandan annesinin birebir seansta iki büyük operasyon geçirdiğini belirten Filiz Çam, “Ameliyat çok riskliydi. Annemi caydırmaya çalıştım, bana ‘Ölümü beklemektense masada kalırım’ dedi. Her şey yolunda gitti, anneme can aşısı olduğum için çok mutluyum” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bugünün korona gündemi! Neler yaşandı?

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0