Atılım Üniversitesi ve TUSAŞ’tan iş birliği protokolü

Atılım Üniversitesi ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ortasında iş birliği protokolü imzalandı. Atılım Üniversitesi Araştırmadan Sorumlu …

Hediye sipariş alışveriş ankara
18.06.2021
A+
A-

Atılım Üniversitesi ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ortasında iş birliği protokolü imzalandı.
Atılım Üniversitesi Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Eryılmaz, Atılım Üniversitesinin TUSAŞ ile iş birliği protokolü imzaladığını ve bu protokol kapsamında Ar-Ge projeleri, eğitim faaliyetleri, lisans ve yüksek lisans öğrencilerini içinde barındıran projelerin geliştirilmesine yönelik çalışmaların olacağını açıkladı.
Atılım Üniversitesi Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi’nin alt yapısına dikkat çeken Prof. Dr. Eryılmaz, “Merkezimiz 2010 yılında o zamanki Kalkınma Bakanlığı takviyesiyle kurulmuş bir merkez. Tıpkı vakitte Atılım Üniversitesi tarafından da fonlanmaktadır. Merkezimizin altyapısı epey varlıklı. Merkezimiz bünyesinde 14 adet laboratuvar bulunuyor. Aslında merkezimizin gerçekleştirdiği faaliyetleri dikkate aldığımızda odak noktası savunma, otomotiv ve genel olarak imalat endüstrisi diyebiliriz” tabirlerini kullandı.

“Ülkemizin yerli ve ulusal üretim kapasitesine katkıda bulunmak merkezimizin birincil maksatları arasında”
Merkezin yerli ve ulusal üretime katkı sağlayabilecek potansiyele sahip olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Eryılmaz, “Ülkemizin yerli ve ulusal üretim kapasitesine katkıda bulunmak merkezimizin birincil emelleri ortasında.


Natürel bu katkı çeşitli faaliyetlerle olabiliyor. Birincisi sanayi ile ortaklaşa projelerin yapılması, yeni prototip eserler üretilmesi. Bunun dışında hem hocalarımız için hem de öteki üniversitelerde misyon yapan araştırmacılar için merkez altyapı manasında epeyce varlıklı.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Gerçekten çeşitli test sistemlerimizle ve yapılarımızla araştırma faaliyetlerine ağır bir dayanak verebiliyoruz. Söylediğim üzere buranın altyapısı otomotiv ve savunma endüstrisini besleyecek bir yapıya sahip” diye konuştu.
TUSAŞ ile yapılan iş birliği protokolünün her iki taraf için de geliştirici yanları olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Eryılmaz şunları söyledi:
“Merkezin faaliyetlerini dikkate aldığımız noktada savunma sanayii bizim öncelikli alanlarımız içerisinde.

Bu açıdan bakıldığında havacılık ve uzay dalında değerli bir yere sahip olan TUSAŞ ile bu protokolün gerçekleştirilmesi hem bizim için hem ülkemiz için kıymetli oldu. Bu protokol kapsamında TUSAŞ ile ortaklaşa Ar-Ge projeleri yürütülecek.

Bu projelerin dışında TUSAŞ’ın üretim süreçlerinde gerekli olan bir grup testlerin yapılması bu merkez bünyesinde mümkün olabilecek. Tekrar bu protokolün içerisine eğitimi de dahil ettik.

TUSAŞ işçisi buradaki aygıtlarla ilgili eğitim alabilecek, bizim çalışanımız de bu eğitime dahil olacak. Öteki taraftan ortaklaşa fonlayacağımız projeler olacak.

Bizim iç takviye programları kapsamında geliştirmiş olduğumuz Atılım Üniversite-Sanayi İş Birliği Takviye Programı var. Buna misal halde TUSAŞ tarafından geliştirilmiş olan dayanak programları var.

Bu dayanak programlarını da ortaklaşa kullanarak, ortaklaşa fon imkanı sağlayarak Ar-Ge projeleri üretmeyi de planlıyoruz. Münasebetiyle bu iş birliği kapsamında genel olarak bakıldığında Ar-Ge projeleri bir taraftan, öteki taraftan eğitim faaliyetleri, lisans ve yüksek lisans öğrencilerini içinde barındıracağımız projelerin geliştirilmesi planlanıyor.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir.  Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.