YTB’nin Türkçe YLP burs başvuruları devam ediyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) yurt dışında yaşayan yeni kuşaklara Türkçe öğretecek eğitmenlerin yetişmesi için ilan …

Hediye sipariş alışveriş ankara
17.06.2021
A+
A-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) yurt dışında yaşayan yeni kuşaklara Türkçe öğretecek eğitmenlerin yetişmesi için ilan ettiği “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı”na (Türkçe YLP) müracaatlar devam ediyor. Programdan mezun olan eğitmenler, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının ana lisanlarında okuma, yazma ve konuşma üzere temel lisan marifetlerini geliştirmelerine yardımcı olacak.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitim, kültür ve akademik hayatlarına katkı sağlamak ve muvaffakiyetlerini desteklemek emeliyle her yıl farklı alanlarda burs programları ilan ediyor.
Yurt dışında yaşayan çocuk ve genç yaştaki vatandaşların Türkçe’yi gerçek bir biçimde öğrenmelerine dayanak olan YTB, birebir vakitte anavatan ile olan bağların geliştirilmesinde de kıymetli rol oynuyor. YTB, bu kapsamda yurt dışında yaşayan yeni jenerasyonlara Türkçe öğretecek eğitmenlerin yetişmesi için de her yıl Türkçe YLP burs programı ilan ediyor. Program sayesinde yurt dışında yaşayan çocuk yaştaki vatandaşlar ana lisanlarında okuma, yazma ve konuşma üzere temel lisan hünerlerini geliştiriyor.

Programa kimler başvurabilir
Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı (Türkçe YLP), üniversite eğitimini Türkiye’de yahut yurt dışındaki bir ülkede tamamlamış olan ve hala oturum yahut vatandaşlık hakkına sahip olarak yurt dışında yaşayan 40 yaşından gün almamış, Türk vatandaşı, ikili vatandaş yahut mavi kartlıların müracaatına açık olacak.


Program, iki yarıyıl ders periyodu ve adayın kendi ülkesindeki bir eğitim kurumunda tamamlayacağı iki yarıyıldan oluşan staj ve tez periyodunu kapsayacak halde dört yarıyıldan oluşuyor. Programa kabul edilen öğrencilerin üniversite eğitim harçları YTB tarafından karşılanacak. Ayrıyeten öğrencilere aylık 2 bin TL burs ve gerekli olması halinde ders periyodu için barınma dayanağı imkânı sunuluyor. Programa kabul edilecek adaylardan ise mezuniyetleri sonrasında yaşadıkları ülkelere dönerek, bulundukları ülkelerdeki Türk çocuklarına ana lisanlarını öğretme konusunda roller üstlenmeleri bekleniyor.
Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı’na son müracaat tarihi 15 Ağustos olarak belirlendi.
Programlara ait ayrıntılı bilgiler ve müracaat kuralları ise https://www.ytb.gov.tr/yvburslari/ adresinde yer alıyor. Programlara müracaatlar https://basvuru.ytb.gov.tr/ linki üzerinden online olarak alınıyor.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.