Aşı kısırlık yapıyor inanışına karşı Siirt ikna timleri sahada çalışma başlattı

Ülke geneli olarak aşılamanın en düşük olduğu vilayetler ortasında olan Siirt’te, sıhhat çalışanları aşı kısırlık yapıyor algısını değiştirmek …

Hediye sipariş alışveriş ankara
16.07.2021
A+
A-

Ülke geneli olarak aşılamanın en düşük olduğu vilayetler ortasında olan Siirt’te, sıhhat çalışanları aşı kısırlık yapıyor algısını değiştirmek için alana indi. Takımlar kapı kapı gezerek vatandaşa aşının kısırlık yapmadığı anlatılıyor.
Korona virüs salgınıyla çaba kapsamında kullanılan aşı, vatandaşlara uygulanmaya devam ederken, Siirt genelinde aşılama oranı düşük olması olayların artmasını da beraberinde getirdi.
Siirt Vilayet Sıhhat Müdürü Erol Emre Ömür, kimi vatandaşların aşı yapanlarda kısırlık yaptığı, hamile olanlarda da düşük yaptığı üzere söylentiler duyduklarını ve alana inerek birebir vatandaşlara aşının rastgele bir yan tesiri olmadığını kısırlık ve hamilelerde düşüklüğe neden olmadığını anlattıklarını söyledi. Ömür, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi olarak maalesef korona virüs hadiselerinde tekrardan bir artış gözlemlemekteyiz. Bununda birinci sebebi olarak aşı oranının düşüklüğü olduğunu söyleyebiliriz.

Aşı oranlarının düşük olduğu yerlerde olay sayılarının artması kaçınılmazdır. Bizler geçen hafta Vilayet Pandemi Şurası toplantısında vali beyin başkanlığında bütün mezralara, köylere inmeye karar verdik. Vatandaşlarımızın hastaneye gelme oranlarında düşüklük olduğunu görünce valimizin talimatıyla bütün sivil toplum örgütleri, kanaat liderleri, kaymakamlarımız ve belediye liderlerimiz ile ortak bir çalışma yaptık.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Son haftalarda yüzde 6’lık bir oran artışımız oldu aşılamada. Bundan sonraki amacımız mesken ev gezmek. Daha evvel vilayet merkezinde 4 başka noktada açtığımız stantlarla çadırlarla aşı oranı bariz düzeye yükseldi.

Bundan sonra mahallelere, sokaklara, köylere tek tek inip kapı kapı çalmayı düşünmekteyiz” dedi.

“Aşının kısırlık ve hamilelerde düşük yapmadığını anlattık”
Vatandaşlarda aşı kısırlık yapıyor algısı olduğunu lisana getiren Ömür, “Vatandaşlarımızın aşı konusunda bu direnci kendimizce araştırdık ve gördük ki gençler ortasında kısırlık yaptığına dair genç bayanlar ortasında düşük yapabileceğine dair söylentiler mevcut.


Ama bunların hiçbir bilimsel alt yapısı olmadığını onlara anlattık. Anlatınca vatandaş anlıyor. Demek ki bu işin çözmenin yolu eğitim.

Vatandaşın ayağına gidip onları eğitmemiz gerekiyor. Çok şükür bu bahiste da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Kısırlıktır, çocuk düşürme bunlar büsbütün ilkel şeyler lütfen bu safsatalara vatandaşlarımız prestij etmesinler” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir.  Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.