Artvin’de köylülerin tahta kızak keyfi

Artvin’in Yanıklı köyü sakinleri pandemi günlerinden sıkılınca tahta kızaklarla karın keyfini doyasıya yaşadı. Pandemi nedeniyle konutta kalan …

Hediye sipariş alışveriş ankara
05.01.2021
A+
A-


Artvin’in Yanıklı köyü sakinleri pandemi günlerinden sıkılınca tahta kızaklarla karın keyfini doyasıya yaşadı. Pandemi nedeniyle konutta kalan vatandaşlar kar görünce tahta kızaklarını alan köy meydanına koştu.

Artvin kent merkezine 65 kilometre uzaklıkta bulunan ve ahşap mimarisiyle ünlü Yanıklı Köyü sakinleri çocuk, genç, yaşlı demeden el üretimi kızaklarıyla kayarak karın tadını çıkarıyor.

Korona virüsün (Covid-19) nedeniyle mecburî olmadıkça konuttan çıkmayan Yanıklı köyü sakinleri, kar yağışını görünce dayanamadılar. Köyde kar kalınlığı yarım metreye ulaşınca köyün asırlık geleneği olan tahta kızak cümbüşüne 7’den 70’e tüm vatandaşlar “sıka” ismini verdikleri, el üretimi tahta kızaklarıyla katıldı.

Tabiatla bütünleşmiş ahşap konutları ve karla kaplı ağaçlarıyla başka hoşluğa bürünen Yanıklı köyünde yaşayan vatandaşlar, günlük işlerini yaptıktan sonra kızaklarını alarak çocuklar üzere doyasıya eğleniyor. Yün çorap ve kara lastikleriyle el üretimi tahta kızaklarıyla köy içinde bulunan ahşap binaların ortasında peşpeşe kayan vatandaşlar maske ve toplumsal aralığa kuralına da uyarak korona önlemlerini de elden bırakmıyor.

81 yaşına karşın tahta kızaktan vazgeçmiyor

Orta ara gülümseten küçük kazalar meydana gelsede en ilgi cazibeli anlar ise 81 yaşındaki Ali Seçkin’in tahta kızak tutkusu oldu. Yaşına aldırış etmeden gençlere kızağıyla eşlik eden Seçkin, “küçük yaştan itibaren tahta kızağımla kayıyorum. Bu gelenek bize dedelerimizden kaldı. Küçükken daima yarışırdık. Bu halde sporda yapmış oluyoruz” dedi.

Hastalık için gerilimin kıymetli olduğunu söz eden yöre sakinlerinden Osman Genç ise, “kış aylarında genelde büyükşehirlere çocuklarımızın yanına giderdik. Lakin pandemi nedeniyle bu yıl gidemedik. Bizde köyde gerilimimizi bu formda atıyoruz, tıpkı vakitte epeyce eğleniyoruz.” sözlerini kullandı.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.