DOLAR

32,8415$% 0.07

EURO

35,1860% -0.18

STERLİN

41,7152£% -0.16

GRAM ALTIN

2.448,96%-1,62

ÇEYREK ALTIN

4.019,00%-0,34

BİTCOİN

2111100฿%-1.04833

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Anne sütü bebekte aşı etkisi oluşturuyor

Anne sütünün hem bebek, hem de anne için birçok yararı olduğunu söz eden Dr. Filiz Albayrak, bebekte aşı tesiri oluşturduğunu söyleyerek, “ Anne sütü bebeği hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı koruyor ve zeka düzeyini arttırıyor” dedi.
Anne sütünün bebekler için değerine değinen İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nden Öğr.
Gör. Dr. Filiz Albayrak, bebeğin muhtaçlık duyduğu bütün besin öğelerini anne sütünden alabileceğini söz etti. İçerisindeki kollayıcı unsurların bebekte aşı tesiri oluşturduğunu, bağışıklığını kuvvetlendirip bebeği hastalıklara karşı korurken, ileriki yaşlarda da oluşabilecek obeziteye yakalanma riskini düşürdüğünü söyledi. Emziren annenin ise doğum öncesi kilolarına ulaşmasının daha kolay olduğunu belirten Albayrak, “Emzirme anneyi göğüs ve yumurtalık kanserine karşı koruyor” dedi.

“Anne sütü ile beslenen bebekler daha zeki oluyorlar”
Annelerin sağlıklı jenerasyonlar için bebeklerini kesinlikle emzirmeleri gerektiğini söyleyen Dr. Filiz Albayrak, “Anne sütünün hem bebeğe hem de anneye çok yararı var.


Bebeği bir nevi aşılıyor, onu hastalıklara, alerjilere ve enfeksiyonlara karşı koruyor, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, zekâsını arttırıyor. Anne sütüyle beslenen bebekler yeteri kadar beslenemeyen bebeklere oranla 8 puan daha zeki oluyorlar. Nekrotizan enterokolit dediğimiz bağırsak iç duvar iltihabını ve yeni doğan sarılıklarının oluşmasını engelliyor. Emzirmenin de anneye çok fazla yararı var. Öncelikle bebekle ortasındaki bağı kuvvetlendiriyor. Anneyi göğüs ve yumurtalık kanserine karşı kollayıcı oluyor. Bununla birlikte annenin doğum öncesi kilolarına ulaşması daha kolay oluyor ve şayet faal emzirirse birinci 6 ay birtakım şartlarla birlikte yeni gebeliğin oluşmasına da pürüz olabiliyor” diye konuştu.
Bebeklere mama verilmesinin obeziteyi tetiklediğini kaydeden Albayrak, husus hakkında yapılan çalışmalar da olduğunu söyleyerek, “ Bebekliklerinde kilolu ve obez olacağı düşünülen bebeklerin yeteri kadar anne sütü aldığında büyüdüklerinde obez olmadıklarını gösteren sonuçlar var.
Mama ile beslenen bebeklerin ise obezite olma riski daha fazla” dedi.

“Günde en az 2-3 litre sıvı alınması anne sütünün oluşması için yeterli”
Annenin gereğince sıvı alması durumunda süt oluşumunun mümkün olduğunu lakin annenin istikrarlı ve sağlıklı beslenmesinin sütü daha istikrarlı ve sağlıklı yapacağını lisana getiren Albayrak, “Keçiler kekikli otları tükettiklerinde sütleri ve o sütlerden yapılan peynirleri kekik kokar.


Yani anne ne yerse bebeğe sütü ile onu veriyor. Münasebetiyle istikrarlı, sağlıklı, proteinli, sebze-meyve, vitamin-mineral yüklü beslenmesini öneriyoruz. Fakat bu olmadığında bile bedendeki bütün depolar kullanılır ve tekrar süt yapılır. Kıymetli olan annenin sıvısının kâfi olması. Günde en az 2-3 litre sıvı alması anne sütünün oluşması için kâfi. Süt üretimi zati beyinde başlayıp beyinde biten bir durum. Anne sütünün olacağına inandığında sütü oluyor ‘Ya sütüm olmazsa’ tasasına kapıldığında da görüyoruz ki annelerin sütü azalıyor” diye konuştu.

“Bebek emzirmek anneleri eski kilolarına kavuşturuyor”
Emziren annelerin doğum öncesi kilolarına daha çabuk ulaştıklarını ve emzirmenin anneye güç harcattığını söyleyen Albayrak, “Anne sıvı veriyor, bol bol sıvı alıyor.


Münasebetiyle doğum öncesi kilosuna kolay ulaşıyor. Lakin emzirmediklerinde ya da gereğince emzirmediklerinde annenin kilo vermesi azalıyor. Emzirme devrinde annelere hafif diyetler yapmalarını öneriyorum” dedi.
“Anne sütü almayan bebekler hastalıklara karşı savunmasız kalıyorlar”
Gereğince anne sütü ile beslenmeyen çocukların enfeksiyonlara karşı direnç kazanamadığına ve bağışıklık sistemlerinin çok düzgün olmadığına, alerjik rahatsızlıkların ve astım olaylarının daha fazla görüldüğüne vurgu yapan Albayrak, “Bağırsaklarda kolit dediğimiz bağırsak iltihaplanmaları görülüyor.

Münasebetiyle anne sütünü her vakit tercih etmeliyiz. Erkenden mamaya başlatmanın bebek için yeterli olduğu sanılıyor. Hâlbuki bu türlü olmadığını yapılan pek çok çalışma gösterdi. Mama kutularının üzerinde yazan ‘Anne sütüne yaklaştırılmıştır’ sözü bile anne sütünün bebek için vazgeçilmez olduğunun kanıtıdır” diye konuştu.

“İnek sütü bebekte kansızlığa sebebiyet verebilir”
Açık sütlerin bebekler için önerilmediğini, 2 yaşına kadar yalnızca anne sütünün bebeklere verilmesi gerektiğini aktaran Albayrak, bebeğin emmemesi durumunda inek sütü yerine devam mamalarının kullanılmasının uygun olduğunu söyleyerek, “100 milim inek ve anne sütündeki demir ölçüsü birebir.


Lakin anne sütünde demirin çabucak hemen tamamı bebeğe kazandırılırken, inek sütünde demir emilimi çok az. Münasebetiyle da bebeklerde anemi yani kansızlık gelişebiliyor. Bununla birlikte bebeklerde 4. aydan itibaren kansızlık için damlalara başlanabiliyor.

Erken devirde inek sütüne başlatılan bebekte kansızlık ve alerjik tepkilerin geliştiği görülüyor. Lakin darda kalınıp, inek sütü verilecekse inek sütünü olduğu üzere değil, sulandırarak bebeğe vermek lazım. Bunun ölçüsü de 2 ölçü suya 1 ölçü süt eklenmesi halinde olabilir. Bunun dışında nişasta ve pirinç unu ile yapılan mamaların sindirimi de bebek için kolay değil. Bunlarla yapılan mamalar bebeği uzun müddet tok fiyat. Bebek açlık hissetmeyeceği için de anne göğsünü uzun müddet emmez. Böylelikle emzirmeyen annenin sütü azalır” halinde konuştu.

“Doğumdan çabucak sonraki bebeklerini emzirsinler”
Annelerin hamileliklerinde emzirmeyle ilgili kesinlikle eğitim almaları gerektiğini lisana getiren Albayrak, “Anneler doğuma gittiklerinde başlarında ‘Bebeğimi emzireceğim, sütüm de olacak’ bilgisini sindirmiş olsunlar.


Doğumdan çabucak sonraki birinci yarım saat içinde bebeklerini emzirsinler.

Birinci 6 ay anne sütü, anne sütü dışında su da dâhil hiçbir besin vermesinler. Anne sütü bebeğin su gereksinimi olduğunda sulanıyor. Zati bebeğin midesi ufak olduğu için su verilmemeli. Bebek 2 yudum su içtiğinde bile doygunluk hissedeceği için annesini emmek istemeyecektir. Kâfi ölçüde anne sütü alamadığı için de gelişimi etkilenecektir. Suyla bebeğe mikrop kaptırma riski de çok fazla. Su verilen bebekler amipli dizanteriden yoğum bakıma dahi alınabiliyor. Münasebetiyle birinci 6 ay yalnızca anne sütü, 6 aydan sonra da 2 yaşına kadar ek besinlerle anne sütüne kesinlikle devam edilmesini öneriyorum” diyerek kelamlarını sonlandırdı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yeterli beslenme ve su tüketimi BMH’yi arttırmaktadır

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI