DOLAR

32,3550$% 0.08

EURO

34,8086% -0.21

STERLİN

41,2653£% 0.09

GRAM ALTIN

2.405,41%0,17

ÇEYREK ALTIN

3.915,00%-0,03

BİTCOİN

2166261฿%-4.23159

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ankara “Ortak Akıl”da buluştu

Ankara’nın ticaretten endüstriye, turizmden ulaşıma kadar her alanda ileriye taşınması için vizyoner kanılar üretilmesi ve uygulanmasına ait lobi faaliyeti yürütülmesi gayesiyle Ankara Kent Konseyi’nin (AKK) koordinatörlüğünde düzenlenen “Ankara’nın Geleceği İçin Ortak Akıl Buluşmaları”nın ikincisi Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) konut sahipliğinde ATO Duatepe Hizmet Binası’nda yapıldı.
ATO İdare Şurası Lideri Gürsel Baran’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya, Ankara Sanayi Odası (ASO) İdare Konseyi Lideri Nurettin Özdebir ve Lider Yardımcısı Seyit Ardıç, Ankara Ticaret Borsası (ATB) İdare Heyeti Lideri Faik Yavuz, Başşehir Ankara Meclisi (BAM) Lideri Nevzat Ceylan ve Lider Yardımcısı Adem Can, Ankara Kent Kurulu (AKK) Yürütme Heyeti Lideri ve ATO Lider Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Kulübü Derneği Genel Lideri Dr. Metin Özaslan, Ankara Çorumlu Dernekler Federasyonu Lideri Hayri Çağır, Ankara Kent Kurulu (AKK) Yürütme Heyeti Lider Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, AKK Yürütme Konseyi Üyeleri Ceren Anadol ve Süleyman Basa katıldı.

Ankara-İstanbul Yeni Jenerasyon Süratli Tren Projesi, Fuar alanının tamamlanması, Anka Park’ın açılması, Sıhhat Vadisi’nin kurulması, Ankara Ahi Cumhuriyeti Paneli’nin düzenlenmesi bahislerinin gündemi oluşturduğu toplantıda, ATO Lideri Baran, Başşehrin hak ettiği yere ulaşabilmesi için Ankara’nın bir lobiye gereksinimi olduğunu lisana getirdi.
Baran, “Burada tahminen hiçbirimiz Ankaralı değiliz lakin ömrümüzü burada geçirdik ve Ankaralı’dan çok Ankaralı olduk. Ankara’nın uzun vakittir yakalamadığı bir fırsatın, birliğin içindeyiz. Ankara için dertlenen Ankara için tasalanan, Ankara’nın geleceği ile ilgilenenlerin sayısı artıyor. Bu toplantıdan çok büyük bir rahmet çıkacağını düşünüyorum. Bu hareketle bir arada Ankara’nın hak ettiği yere ulaşması için büyük bir uğraş göstereceğiz” dedi.
“Bu bir vizyon projesidir”
Başşehir Ankara Meclisi Lideri Nevzat Ceylan da “Derdimiz de partimiz de Ankara” diyerek başladığı konuşmasında, Başkent’te 1940’lı yıllardan günümüze kadar süren tren projelerinin tarihçesini ve gelecekte yapılması planlanan yeni projelere dair bilgi verdi.

1940’lı yıllarda temeli atılan Ayaş tren yolu projesinin yüzde 75’i yapıldıktan sonra tamamlanamadığını kaydeden Ceylan, projenin geri kalan kısmını tamamlayarak nasıl değerlendirilebileceğine dair ortak akılla hareket edilmesi gerektiğini lisana getirdi.

Bölgede, Beypazarı’ndan yılda 1 milyon ton Trona minerali taşındığını belirten Ceylan, tren yolunun tamamlanarak Trona nakliyatında ya da Ankara, Yenikent, Ayaş, Beypazarı, Nallıhan, Göynük banliyö sınırı olarak kullanılabileceğini söyledi. Yeni yapılacak olan yeni jenerasyon süratli tren sınırının Ankara, Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu yahut Göynük üzerinden önerildiği üzere Sakarya’ya bağlanması yerine Bolu-Düzce üzerinden geçmesi durumunda güzergâhı ve arayı uzatacağını ve maliyetleri de artıracağını söyledi. Ceylan, “16 milyon İstanbul ve 6 milyon da Ankara’nın nüfusu ile toplamda 22 milyonu taşıyacak bir tren çizgisinden bahsediyoruz.

Bu projenin belirlenen güzergahtan geçmesi yalnızca Ankara’yı değil Türkiye’yi de ilgilendiriyor zira bu bir vizyon projesidir” diye konuştu.
“Anadolu eserlerini ihracatın konusu yapacaksak, tren yolu projesini hazır hale getirmeliyiz”
ATO İdare Şurası Lider Yardımcısı ve AKK Yürütme Şurası Lideri Halil İbrahim Yılmaz da konuşmasında, “Biz Ankara için ‘Anadolu’nun Dünyaya Açılan Kapısı’ derken kederimiz bütün Anadolu’nun eserlerini Ankara üzerinden dünyaya taşımaktı.

Bu hedefimizde lojistiğin tamamını uçaklarla yapamayız, elbette trenlerle de yapacağız.

Anadolu’nun bütün hoşluklarını ihracatın konusu yapacaksak şayet İstanbul’dan Avrupa’ya kadar ulaşacak tren yolu projesini hazır hale getirmemiz lazım” dedi. Toplantı sonucunda belirlenen güzergâhın işlerliği ve uygulama formülleri hakkında araştırma yapılarak hazırlanan raporun ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşülmesi kararı alındı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ATO’dan “Ankara Taşı”na coğrafi işaret başvurusu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI