DOLAR

28,9398$% 0.07

EURO

31,3018% -0.16

STERLİN

36,5366£% -0.03

GRAM ALTIN

1.891,70%0,39

ÇEYREK ALTIN

3.149,00%0,28

BİTCOİN

1201478฿%0.00881

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

ATO’dan “Ankara Taşı”na coğrafi işaret başvurusu

Ankara Ticaret Odası (ATO), Başşehrin eserlerini değerlendirme çalışmaları çerçevesinde “Ankara Taşı” olarak da bilinen “Andezit Taşı” için coğrafik işaret başvurusu yaptı. ATO İdare Heyeti Lideri Gürsel Baran, “Yerli eserlerimize katma paha kazandırmak, dünyaya tanıtmak ve ihracat yaparak ekonomimize katkı sağlamak için çalışıyoruz. Ankara Andezit Taşı için yerelde coğrafik işaret tescili aldıktan sonra birinci maksadımız Avrupa Birliği’nden de tescil almak” dedi.
“Ankara Simidi”, “Ankara Döneri”, “Ankara Tavası” ve “Ankara Erkeç Pastırması”na coğrafik işaret tescili alan Ankara Ticaret Odası (ATO), “Ankara Tiftiği”, “Ankara Balı” ve “Çamlıdere Höşmerim Tatlısı”nın akabinde “Ankara Andezit Taşı” için de tescil başvurusu yaptı.
Ankara Andezit Taşı’nın tescil almasıyla birlikte eserin daha da değer kazanacağını belirten ATO Lideri Baran, “Ankara için büyük kıymet taşıyan ‘Andezit Taşı’nın coğrafik işaret tescili almasıyla ihracat imkânları ve buna bağlı olarak ekonomimize sağlayacağı katkı da artacak” diye konuştu.
Ankara Ticaret Odası 30 No’lu Doğal Taş, Mermer ve Hazır Beton İmalatçıları Meslek Komitesi’nin çalışmaları doğrultusunda Türk Patent ve Marka Kurumu’na (TÜRK PATENT) “ Ankara Andezit Taşı” için coğrafik işaret tescil başvurusu yaptıklarını anlatan Baran, Türkiye’de birinci kere Gölbaşı İlçesi’nde keşfedilen Ankara Andezit Taşı’nın aşınmaya karşı dayanıklılığı, don ve ısı farklılıklarından etkilenmemesi, yüzeyinin rastgele bir boyaya gereksinim duymaması ve bakım gerektirmeyen yapısı nedeniyle binaların temel ve duvarlarında, taban döşemelerinde, dış yer ıslak alanlarda, kent mobilyaları, parke ve bordur taşları olarak yol ve kaldırımlarda kullanıldığını bildirdi.
Ayrıyeten Ankara Andezit Taşı’nın işlenmesinin kolay olması ve ekonomik olması nedeniyle yaygın olarak kullanıldığının altını çizdi.
Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde büyük ustalıkla işlenerek cami, medrese, çeşme, han ve hamam üzere binalarda Andezit Taşı’nın kullanıldığını kaydeden Baran, Anıtkabir’den Ankara Kalesi’ne, Ankara Garı’ndan Hacı Bayram Veli Camisi’ne, Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne (1. TBMM Binası) kadar Ankara’nın kıymetli tarihi yapılarında taşın yer aldığını söyledi.

Baran, hala Ankara Gölbaşı’nda alt yükleniciler, yan iş kolları ve tedarikçilerle birlikte binlerce kişi için geçim kaynağı olan “Andezit Taşı”nın bir Ankara markası olarak tescil almasının yatırım ve iş birlikleri oluşturma açısından ehemmiyet taşıdığını kaydetti.
Baran, “Andezit Taşımız tescil aldığında Ankara hudutlarını aşıp Türkiye iktisadı için kıymetli katkı sağlayacak” diye konuştu. Doğal taşların ticari olarak işletilebilen en eski inşaat materyalleri olduğuna dikkat çeken Baran, madenciliğin bir alt kümesini oluşturan, mermerin de içinde yer aldığı doğal taşların yüksek katma pahalı ekonomik yapısıyla evvel çıktığını lisana getirdi.
Andezit Taşı’nın bölümdeki kullanımı için bu alanda yetişmiş eleman gereksinimine değinen Baran, hususla ilgili yaptıkları çalışmaları da “Kendine has özellikler taşıyan Ankara Andezit Taşı’nın işlenmesi de özel çalışma gerektiriyor.
Bu alanda eğitimli gençlerimizin yetişmesi için Ulusal Eğitim Bakanlığı ile diyaloğa geçerek Mesleksel ve Teknik Liseler ile Mesleksel Eğitim Merkezleri’ne Doğal Taş İşletmeciliği derslerinin eklenmesine ait taleplerimizi ilettik, bu sayede hem eserimizin katma kıymetini artırıp hem de bu alanda istihdam sağlamayı hedefliyoruz” kelamlarıyla söz etti.
Amaç AB’den tescil almak
Baran, Andezit Taşı için coğrafik işaret tescil çalışmalarının tamamlanmasının akabinde Avrupa Birliği’nden tescil almak üzere çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Baran, “Tamamen yerli ve ulusal olan Ankara Andezit Taşı’nın ihracat yaptığımız Çin, ABD, İspanya, Belçika, Bulgaristan üzere ülkelerle hudutlu kalmayıp, tüm dünya pazarına ulaşması açısından AB’den tescil almamız yararlı olacak” diye konuştu.
Andezit taşı nedir?
Volkanik kaynaklı bir doğal taş olan Andezit taşı, Ankara’da çıkartılması nedeniyle Türkiye’de Ankara taşı olarak da biliniyor.

Dayanıklılığı ile meşhur Andezit Taşı, Cumhuriyet’in birinci yıllarında Ankara’da inşa edilen binaların birçoğunda kullanılmıştır. Suyu hapseden ve aşınmaya karşı güçlü olan Andezit Taşı, dirençli bir yapı materyali olması nedeniyle inşaat kesimi tarafından tercih ediliyor. Doğal bir ısı yalıtım gereci olan Andezit Taşı, yazın serinlik verdiği üzere kışın da ısı kaybını önlüyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İZSU’dan 4 yaşındaki çocuğa icra takibi iddiası

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI