DOLAR

28,9191$% -0.03

EURO

31,2353% -0.17

STERLİN

36,4490£% -0.16

GRAM ALTIN

1.885,49%-0,05

ÇEYREK ALTIN

3.150,00%0,00

BİTCOİN

1254258฿%-1.18581

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Anaokulu ve kreşler için son ders zili çaldı, çalışan veliler kara kara düşünüyor


Korona virüs salgınında üçüncü dalgayı yaşayan Bursa’da Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın genelgesiyle resmi ve özel anaokulu ve kreşler yüzyüze eğitime orta verdi. Son ders zili dün akşam çalarken, çocuklar meskenlerinin yolunu tuttu. Çalışmak zorunda olan veliler ise, çocuklarını nereye bırakacakları konusunda kara kara düşünmeye başladı. Sağlıkçı Canan Karaman “Biz çalışmak zorunda olduğumuz için, çocuğumuzu nereye bıkacağımız konusunda çok telaşlıyız. Biz çocuklarımızı meskende yalnız bırakıp işe gitmek zorundayız. Eşim de çalışıyor. Onun da müsaade alması üzere bir durum yok. Yani tüm iş yerleri açıkken, çocuklarımızı bırakabileceğimiz hiçbir yerin olmaması yanlış bir karar. Meskende ben 2 çocuğu bırakıp işe gideceğim. Ailemizin büyükleri burada olsa onlara bırakırız. Lakin onlarda burada değiller. Kreşlerin biran evvel açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Bursa Valiliği Vilayet Hıfzıssıhha Şurası, korona virüs önlemleri kapsamında alınan karar gereği, anaokulu ve anasınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim-öğretim faaliyetlerinin uzaktan eğitim yoluyla sürdürülmesine karar verdi. Son derslerine giren öğrenciler, hiçbir şeyden habersizce eğlenmenin keyfini yaşadı. Öğrencileri okuldan almaya gelen veliler ise, yarın çocuklarını nereye bırakacakları konusunda kara kara düşünmeye başladı. İkinci bir karara kadar anaokulu ve kreşler, 4 Ocak 2021 tarihine kadar kapalı kalacak. Okullara çocuklarını bırakamayacak olan aileler, bakıcı aramaya başladı.

Kendileri kadar öğrenci velilerinin de güç durumda kaldığını belirten Bursa Özel Anaokulları ve Kreşler Derneği Lideri Erdal Kaya, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının akabinde bütün yetki, kurua bırakılmıştı. Bursa Valiliği ve Vilayet Hıfzıssıhha Konseyi da 4 Ocak 2021 tarihine kadar anaokulu ve kreşlerin uzaktan eğitim geçmesine karar verdi. Bu gerçek bir karar olduğu üzere, eksikleri de vardır. Zira nihayetinde bizler, hastanelerde yahut karantinada olan ailelerin çocuklarına hizmet vermiyoruz. Biz Bursa’nın çeşitli hastanelerinde, kamu kurumlarında çalışan, toplum sıhhati noktasında hayatını devam ettirebilen insanların çocuklarına hizmet veriyoruz. O insanların sağlıklı bir formda işlerine gidebilmeleri için bize muhtaçlık duymaktadırlar. Velilerin bizlere bakış açısı da budur. Adliyede, hastanede çalışan veliler bizlere çocukları bizler yanımızda mı götüreceğiz diye sıkıntı yanıyorlar. Onların kendi işlerinde motive olmaları ve randıman almaları noktasında çocuklarını öncelikle emin ellere bırakmaları gerekiyor. Bu noktada da bizim motamot bir hastane, fabrika üzere görülmemiz gerekiyor. Biz olmazsak toplumun hayatı aksar. Bu yüzden okullarımızın açık olması gerekiyor” dedi.

Bursa’da ilçeler dahil 300’e yakın anaokulu ve kreş olduğunu belirten Kaya, “Bu okullara eğitim gören 300 bin civarında öğrencimiz var. Ortalama bir kurumda da 10 çalışan olduğuna nazaran, 3 bin kişi de istihdam edilmektedir. Alınan karardan ne kadar erken geri dönülürse, o kadar da hepimiz için düzgün olacaktır. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına nazaran, 11 Aralık 2020 tarihine itibariyle aşılar geliyor. Bu sürecin daha kısa olacağını kestirim ediyoruz” biçiminde konuştu.

Çocuğunu okuldan almaya gelen hastane çalışanı Canan Karaman da, “Biz çalışmak zorunda olduğumuz için, çocuğumuzu nereye bıkacağımız konusunda çok telaşlıyız. Biz çocuklarımızı meskende yalnız bırakıp işe gitmek zorundayız. Eşim de çalışıyor. Onun da müsaade alması üzere bir durum yok. Yani tüm iş yerleri açıkken, çocuklarımızı bırakabileceğimiz hiçbir yerin olmaması yanlış bir karar. Konutta ben 2 çocuğu bırakıp işe gideceğim. Ailemizin büyükleri burada olsa onlara bırakırız. Lakin onlarda burada değiller. Kreşlerin biran evvel açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Okul olarak gereken önlemleri 1 Haziran tarihinden itibaren aldıklarını belirten Özel Hilal Anaokulu Kurucusu Şeyma Kara Atay ise, “Şu ana kadar velilerimizden yahut çalışanlarımızdan hiçbir sıhhat eza yaşamadık. Bizlerin almış olduğu tedbirler kadar, velilerimiz de kurallara riayet etti. Tekrar bir kapatılma kararı alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu kararı hakikat buluyoruz. Fakat çalışan aileler var. Hatta bir velimiz ‘tek bir ananemiz var. O da şu an korona oldu. Nereye bıkacağız’ diye yardımcı olmamızı istedi. Biz aslında çalışan ailelere istihdam sağlamış oluyoruz. Onların çalışması için dayanak oluyoruz. İnşallah en kıza vakitte hakikat karar verilir” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bingöl’deki öğrencilerden, “Okulumuzu, arkadaşlarımızı çok özledik” mesajı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI