DOLAR

32,3651$% 0.15

EURO

34,8959% 0.1

STERLİN

41,4416£% 0.22

GRAM ALTIN

2.411,13%0,21

ÇEYREK ALTIN

3.921,00%-0,03

BİTCOİN

2184498฿%-2.9208

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Anadolu Aydınlar Ocağı’ndan ’Karabağ Zaferi’ ve ’Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 38. yılı’ kutlama töreni

Anadolu Aydınlar Ocağı, 20 Kasım akşamı Karabağ Zaferi ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 38. yılı münasebetiyle anma ve kutlama merasimi düzenledi.
İdare şurasının katıldığı toplantı ve konferansta onur konuğu Kıbrıs Türk Direnç Teşkilatı mensubu Kıbrıs gazisi Emekli Tümgeneral Cumhur Evcil’di.

Konferansta; Lider Prof. Dr. İbrahim Öztek, Karabağ’ın dünü bugünü ve Karabağ Büyük Vatan Zaferi’ni, Cumhur Paşa ise savaşın harp taktiği ve Kıbrıs Barış Harekatını anlattı.

Öztek, I. Petro ve II Katerina’dan günümüze Karabağ’ın Rusya için de çok değerli olduğunu tabir ederek, “Zira Karabağ’a hakim olan Anadolu’ya, Azerbaycan’a ve İran’a hakim olur, basitçe sıcak denizlere inebilir.
Bunun için bölgede bir tampon Ermeni devleti kurulmalıydı stratejisini hiç unutmamışlardı. Birinci Karabağ Savaşı ve Hocalı Soykırımının üzerinden 30 yıl geçmiş, Azerbaycan 30 yıldır AGİK ve BM kararı olarak, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çıkmasını bekledi. Buna rağmen Ermenistan Azerbaycan sonlarına tecavüzden geri kalmadı ve en son Temmuz 2020 günleri Tovuz, Terter ve Gence üzere sivil yerleşim yerlerini ateş altına aldı ve 26 Temmuz günü de stratejik bölge Tovuz’a saldırdı.
Savaş 44 gün sürdü. Başkomutan Aliyev’den erine, devlet idaresinden sokaktaki insanına kadar tüm Azerbaycan inandığı haklı davasında bir oldu.
İnançlı, imanlı, kahraman Azerbaycan askeri vatanı için ölmeye hazırdı. Bu 30 yıl içinde çok güzel eğitilmiş, donatılmış, şanına ve ecdadına layık bir ruhla düşmana en ağır silleyi indirdi. Düşmanı neye uğradığını şaşırdı. Türk SİHA’ları yardımıyla da düşmanın bütün bataryaları, karargahları, mühimmat depoları ve hava savunma sistemleri yerle bir edilerek, işgal altındaki vatan toprakları kurtarıldı ve Ermenistan esir alındı.

Savaş sonu Nahçivan ve Azerbaycan’ın bir yol ile birleşmesi en büyük kazanımlardan biri idi.
Türk askeri Rusya ile birlikte barış gücü oluşturdu. Nuri Paşadan 103 yıl sonra Türk Ordusu Kafkasya’da vazife aldı. Karabağ zaferi 200 yıldır Türk’ün Asya’da aldığı birinci zaferdir.

Bu zafer tüm Türk milletinin onurudur” dedi.
Emekli Tümgeneral Cumhur Evcil ise, “30 yıldır korugan haline getirilen kentler, mevziler, siperler, 3000 metre yükseklikteki dağlar, soğuk kış koşulları altında göğüs göğse yapılan muharebelerde inançlı kahraman Azerbaycan askeri düşmana en ağır darbeyi indirmiştir.

Kıbrıs Barış Harekatında da düşman yıllarca hazırlık yapmasına karşın, üç beş gün içinde hazırlıkları çiğnenip geçilmiştir.
Biz iki yıl evvel Azerbaycan’da Gence’de askeri birlik ziyaretlerimizde askerimizin gözünde bu inanmışlığı, yüreği ve vatan aşkını gördüm” diye konuştu.

Toplantıda Emekli Subaylar ve Muharip Gaziler dernekleri ile Anadolu Aydınlar Ocağı bundan bu türlü “Bir Millet Üç Devlet” olgusunu işleyeceklerini belirttiler.
Şehitlerimizin ruhuna Fatihalarla toplantı sona erdi.
Konferans sonrası Lider Prof. Dr. İbrahim Öztek, Cumhur Paşaya Aydınlar Ocağının şilti ve bayrağını takdim etti.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kapıkule’de TIR kuyruğu 11 kilometreyi buldu: 3 gündür bekliyorlar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI