DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2108360฿%0.2401

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Aile hekimlerinden yaşlılara corona virüsten korunma önerileri

Sezen, yaptığı yazılı açıklamada, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası vesilesiyle topluluk sıhhati açısından kıymetli malumatlar paylaşarak, yaşlılığa eşlik eden illetlerin vücut direncini düşürdüğünü ve riski artırdığını belirtti. Şimdi tedavisi ve aşısı olmayan bu salgından korunmanın en kıymetli yolunun bilhassa yaşlılar için çevre izolasyon olduğunun altını çizerek, “Dünya umumunda insan sıhhatini tehdit eden ölümcül corona virüse yakalanan vaka sayısı 300 binin üzerine çıkarken, hayatını kaybeden hastaların sayısı 10 bini aştı. İstatistiki olarak yerküredeki memleketlerde salgın sonrası ölümlerin yaş öbeklerine bakıldığında 65 yaş üstü marazın ağır seyretmesi ile birlikte 80 yaş civarında ölümlerin daha çok olduğu görülüyor.” sözlerine mahal veren Sezen, şöyle devam etti:

“Yaşlılıkta devir içinde fizyolojik değişiklikler oluyor, vücudun faaliyetleri de azalıyor. Çevre hayattan ve iş hayatından çekilmekle bir arada bireyler gitgide içe kapanmaya başlıyor. Bu durumda da hem fizyolojik hem ruhsal değişiklikler ile devir zaman eşlik eden illetler vücut direncini de düşürüyor. Yaşlılık periyodunda bayanlara en çok eşlik eden marazlar kanserler dışında osteoporoz, erkeklerde hipertansiyon, kalp marazları, bunların yanı sıra her iki kümede diyabet, tansiyon, vakit hengam böbrek yetmezliği, görme bozuklukları gelişebiliyor. Kimi kaslarda güçsüzlük, fonksiyonel kayıplar olabiliyor.”

“65 yaş üstü tüm bireylere zatürre ve influenza aşıları öneriliyor”

Sezen, öksüren ya da hapşıran birinin sağlıklı bir yaşlı kişinin yanına gidecekse ertelemesi ya da maske takmak ve el hijyenine dikkat etmek üzere tedbirleri alması gerektiğinin altını işaret ederek, yaşlılıkta beslenme, fizikî aktivitenin artırılması ve ruhsal desteğin de çok değerli olduğunu aktardı. Yaşlılık devrinde kalsiyumu artırmanın, kemik erimesine karşı süt, yoğurt, peynir, et, tavuk, balık, yumurta üzere umum beslenme kurallarını sağlamak hayli değerli olduğunu cümlelerine ekleyen Sezen, şu tekliflerde bulundu:

“Düzenli hekim denetimlerine gitmek, kanser taramalarını yaptırmak, takiplerde münasebetli görülürse erişkin aşılaması yaptırmak sıhhatin devamı için gerekli. Tuzu ve yağı azaltmak, karbonhidratı istikrarlı almak, et ve et eserleri, tavuk ve balık eserlerini ızgara ya da haşlama biçiminde tüketmek, kızartmalardan uzak durmak gerekli. Başkaca süt, yoğurt, peynir bizim kültürümüzde olan çok varlıklı besin unsurları. Yaşlılık periyodunda nizamlı aralıklarla muayyen tahlillerin yapılması, kolesterol takibi de hayli kıymetli. Gerekirse ilaç takviyeleri de yapılabilir. Mevsim zerzevatları ve meyveleri tüketmek, bol likit almak mahsusen de su içmek çok değerli.

“Yaşlılık da bebeklik üzere bir devirdir. İmmün sisteminin de zayıflamasıyla birlikte, yaşlı bireyler bazen işlerini sürdürmekte güçlük çekmekle birlikte enfeksiyona yatkın hale gelebiliyorlar. Hareket azlığı da bu durumu tetikliyor. Bu nedenle, münhasıran aşı ile önlenebilir illetler ile savaşın değeri daha da artıyor. Münhasıran devletimizin de bağışıklama planı içerisinde yan alan 65 yaş üstü tüm bireylere zatürre (pnömokok) ve influenza aşıları öneriliyor. Konjuge Pnömokok aşısı Aile Sıhhati Merkezleri’nde var ve fiyatsız yapılıyor. Bunun yanı sıra ayan periyotlarda hepatit aşılarını, tetanoz aşılarını da sorguluyoruz. Başkaca 18-64 yaş arası erişkinlerde eşlik eden kronik kalp marazı, kronik akciğer illeti, diyabeti, immün sistemi zayıflatan durumu varsa tekrar bakanlığımız risk kümesi kapsamı içerisinde aldığı için bu hastalarımıza da zatürre aşısını fiyatsız yapıyoruz.”

Dr. Tahassür Sezen, corona virüs salgınından korunmanın şu an için en kıymetli yolunun toplumsal izolasyon olduğu vurgusunu yaparak, “Bu periyotta gerekmedikçe, bilhassa de yaşlılar dışarı çıkmamalı. Yaştan bağımsız olarak gerekmedikçe kalabalık ortamlara girilmemesini ve toplu taşıma aracı kullanılmamasını öneriyoruz. Bir vesair kıymetli husus el hijyeni. Kimseler dışarı çıktıklarında katiyetle ellerini, gözlerine ve yüzlerine sürmemeliler.” dedi.

Toplu taşıma aracından indikten sonra da ellerin kesinlikle dezenfekte etmesi gerektiğini anımsatan Sezen, şunları kaydetti:

“Yaşlılarımız da elleri, 20 saniye boyunca elleri su ve sabunla yıkamalılar. Konuta geldiklerinde ise kıyafetlerini değiştirmeliler. Konutta ise sık havalandırma kıymetli. Bir müddet konutlara misafir kabul etmeyelim. Sevdiklerimizle doğal ki görüşelim, telefonlaşalım ama tokalaşma ve sarılma üzere yakın teması önermiyoruz. Gerekmedikçe kalabalık ortamlara girmeyelim, sıhhat imkanlarını istikrarlı kullanalım. Muhtaçlık olmadıkça sıhhat kurumlarına başvurmayalım. Şayet başvurmamız gerekiyorsa kesinlikle randevu alalım. Ateş, öksürük, teneffüs külfeti üzere şikayetlerimiz varsa kesinlikle Sıhhat Bakanlığı Muhabere Merkezi (SABİM), Alo 184 istişare hattını arayıp, haber alalım. Şayet bir rahatsızlığımız olduğu için dışarı çıkacaksak toplu taşıma aracı kullanmadan, maske takarak ve randevu alarak sıhhat kurumlarına başvuralım.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona Olan Bayan Yaşadıklarını Gözyaşlarıyla Anlattı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI