DOLAR

28,9352$% 0.07

EURO

31,4702% -0.03

STERLİN

36,7143£% -0.2

GRAM ALTIN

1.948,52%1,29

ÇEYREK ALTIN

3.181,00%2,15

BİTCOİN

1159665฿%1.53786

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Ağrılı kadınlar atık cam ve şişeleri sanat eserine dönüştürüyor


Ağrı Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Cam Sanatı Kursunda eğitim gören bayanlar, atık cam ve şişeleri geri dönüşüm yoluyla sanat yapıtına dönüştürüyor.

Ağrı Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından, bayan istihdamının arttırılması ve bayanların konut iktisadına dayanak olabilmeleri gayesiyle açılan Cam Sanatı Kursunda, bayanlar atık materyallerin geri dönüşümünü sağlayarak sanat yapıtına dönüştürüyor. Kursa iştirak sağlayan kursiyerler el maharetlerini de geliştirerek atık cam ve şişeleriden geri dönüşüm yoluyla ikramlık eşyalar ortaya çıkarıyorlar. Bu sanatı maddi gelir imkânı olarak da kullanabilen bayanlar, gerilimle başa çıkmak için de tesirli bir sistem olduğunu düşünüyor.

“Ağrılı bayanlarla bu işe bir el koyalım istedim”

Halk Eğitim Merkezi’nde Cam Sanatı Kursu öğretmeni olan Adalet Aslan, Bursa’da 5 yıl atölyelerde misyon aldıktan sonra memleketi olan Ağrı’ya dönerek Ağrılı bayanlarla bu sanatı icra etmek istediğini ve Halk Merkezi tarafından cam sanatı atölyesinin açılmasıyla bir arada, cam, çini ve seramik yapmaya başladıklarını söyledi. Korona virüs nedeniyle 15 kişilik sınıfların 9 bireye düşürüldüğünü ve hijyen kuralları çerçevesinde çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Adalet Aslan, “Üniversiteyi bitirdikten sonra Bursa’da 5 yıl kadar atölyelerde misyon aldım. Ağrılı olduğum için daha sonradan kendi memleketimde, Ağrılı bayanlarla bu işe bir el koyalım istedim. 7 yıl kadar Ağrı’da yapıyorum bu mesleği. Halk Eğitim Merkezi’nde bu türlü bir atölye kurulduktan sonra, cama yöneldik. Cam Çini ve seramik yaparak devam ediyoruz. Kurslarımız 15 kişilik kümeler halinde oluyor. Haftanın beş günü kursiyerler devam ediyor lakin şu an pandemiden ötürü sayı dokuza indirdik. Bütün önlemler alındıktan sonra dokuz kişilik kümelerle devam ediyoruz.” biçiminde konuştu.

“Kadınlarımız o kadar becerili ki onlara verilen her şeye paha katıp bize geri sunuyorlar”

Asıl emellerinin atık materyallerin geri dönüşümünü sağlamak olduğunu ve bunu yaparken bayanların el hünerlerini kullanarak atıkları sanat yapıtına dönüştürdüklerini söyleyen adalet Aslan, bayanların hünerleriyle çok hoş işler ortaya çıkardıklarına dikkat çekerek, “Aslında iki maksadımız var. Birinci gayemiz geri dönüşüm yapmak. Yani tabiattaki hiçbir şeyi atmıyoruz, dönüşüm projelerine dayanak gayesiyle soda şişeleri, onun dışında kullanan rastgele meşrubat şişeleri, Şurup şişeleri bunları kırıp boncuk haline getiriyoruz. Bir de Paket cam dediğimiz bir şey var. Özel camlarımız bunlar. Bunları da Denizli’den temin ediyoruz. Onlara da birebir halde ateşte ısıtarak biçim vererek takılar yapıyoruz. Yalnızca bir meslek olarak değil de bizim ailedeki insanların sahiden buna muhtaçlığı var. Bayanların buna muhtaçlığı var. Bayanlar yetersiz, meskenden çıkmasınlar, bir şey yapmasınlar, konutta oturup çocuk baksınlar algısını kırmayı hedefliyoruz. Bu bu türlü olmamalı. Zira hakikaten bayanlarımız o kadar becerili ki onlara verilen her şeye bedel katıp bize geri sunuyorlar” tabirlerine yer verdi.

Kursiyerlerin bu sanatı öğrenmek için çok istekli olduklarını söyleyen Adalet Aslan, “48 yaşında bir öğrencimiz var, geçenlerde kızı bizim konuk öğrencimiz oldu. Bana dedi ki, hocam biz bunu nereden temin edebiliriz,annem bunu konutta de yapmak istiyor. Bir orta kursumuz tatil olmuştu ve kursiyerim daima beni arayıp hocam ben düşümde daima boncuk yapıyorum, kursu açın dedi. Yani o kadar istekli ki kursa daima devam etmek istiyorlar. Kurslarımız üç ay sürüyor ancak kursiyerlerimiz daha fazla olmasını istiyor.” dedi.

“Bu sanatı bir terapi olarak görüyorum”

Cam Sanatı Kursunun gerilim atmakta tesirli bir usul olduğuna dikkat çeken Aslan, birçok kursiyerinin takıntılarından bu sanat sayesinde kurtulduğunu lisana getirerek, şu sözleri kullandı:

“Kadınlar bununla uğraşırken hemstres atıyor hem de ağırlaştı kları için diğer bir şey düşünemiyorlar. Yani ben bu sanatı bir terapi olarak görüyorum. Zira kursiyerlere sahiden âlâ geliyor. Şöyle bir örnek verebilirim, bir küserim var ya paklık hastasıydı, meskende daima paklık yapıyordu. Gergin oluyor ister istemez. Onun kızı ile de görüşmüştüm. Bana Bu sanatın annesine çok yeterli geldiğini söyledi. “

Cam Sanatı Kursunun İŞKUR takviyeli olduğunu ve kursiyerlerin bu sayede bir ölçü para aldıklarını söz eden Adalet Aslan, “Kursunuz şu an İŞKUR takviyeli. Küçük bir harçlık veriyor kursiyerlere. Tabi bu da onlar için yeterli oluyor. Hem daha istekle geliyorlar hem de azda olsa gereç temini yapabiliyorlar. Ancak maalesef ki bizim gereçlerimiz biraz kıymetli bu nedenle dayanağa muhtaçlığımız var.” kelamlarını kullandı.

“Bu sanat sayesinde gerilim atıyorum”

Cam Sanatı Kursunda eğitim gören kursiyerlerden biri olan Yüksel Samur, bu sanatı yaptıktan sonra kendisini daha uygun hissettiğini belirterek, “Belli bir mühlet sonra insan bir şey yapmak istiyor. Ben de bir şey yapmak istedim. Halk Eğitim Merkezi’ne başvurdum. Daha sonra hocamızla birlikte İŞKUR’a gidip kaydımızı yaptık. 2 aydır buradayım, kurs müddeti 3 ay. Keşke daha uzun mühlet burada kalabilsek. Bu sanat sayesinde gerilim atıyorum, konutuma daha fazla konsantre oluyorum. Bakış açım daha fazla değişiyor. Gitgide kendimi daha fazla uygun hissetmeye başladım. Konutta de yapmak istiyorum ancak o denli bir imkanım yok. Maddi imkanlardan ötürü o makinayı alamıyoruz.” sözlerine yer verdi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Başkan Yılmaz, vatandaşların arasında karışıp korona denetimi yaptı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI