DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2168522฿%0.10312

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Adını tıp tarihine yazdıran Türk kadını


Adana’da yıllar evvel tıp fakültesini bitirip Amerika’ya giden Meryem Tuncel, bu sene Amerika Birleşik Devletleri’nin tıp meydanındaki prestijli armağanlarından biri olarak kabul edilen ve “Dalında Harikalığı Yakalamış” Tıp Fakültesi profesörlerini onurlandırılmak hedefiyle verilen “Endowed Chair” armağanının sahibi oldu. Tuncel, “Türkiye çok pahalı dimağlarını artık yurt dışına kaçırmamalı, onları birtakım teşviklerle devletimizde tutmalı” dedi.

Meryem Tuncel, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 4 çocuklu bir ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya geldi. Birinci, orta ve lise eğitimini Kadirli’de tamamladı. Üstün zekası ile liseden birincilikle mezun olup, kendisini yetiştiren ailesine birinci gururu yaşattı. Çocukluk hayali olan doktorluğa Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak adım adan Meryem Tuncel, mektebini “yıldız öğrenci” olarak tamamladı. Kâfi olmayan İngilizcesi ve oturma müsaadesi olmamasına karşın büyük yüreğiyle ABD’ye giden Meryem Tuncel, maksadına adım adım ulaştı. Meryem Tuncel, dahiliye ve böbrek marazları kısımlarında ihtisas yaptı. Akabinde da ABD’nin üstün başarılı kişilere sağladığı şahsi bir vize ile çalışma ve oturma oluruna sahip oldu.

Hiç durmadan çalışan Prof. Dr. Meryem Tuncel, 6 yıl boyunca da Connecticut Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tabip yetiştirdi ve tedavisi çok güçlükle tipte olan yüksek tansiyon vakalarını tedavi etti. Akabinde aldığı davet ile Teksas Tech Üniversitesi Tıp Fakültesine Nefroloi Anabilim Kolu Lideri olarak geri döndü.

Teksas Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Meryem Tuncel, yaklaşık 30 yıldan beri bilime hizmet ettiği Teksas’ta çok nadir bilim kişilerine verilen “Endowed Chair” mükafatını kazandı. Aldığı armağan sayesinde de Tuncel, çalıştığı üniversiteye 1 milyon dolarlık bağış yapılmasını sağladı.

Armağanı aldıktan sonra Adana’ya gelen Tuncel, gazetecilere, fırsat verildiğinde bayanların neleri başarabileceklerini, pandemi süreci, dimağ göçü ve Türkiye’nin sıhhat turizmine kadar birçok mevzuyu kıymetlendirdi.

Türkiye’nin korona virüsle savaşını çok yeterli bulduğunu söyleyen Tuncel, Türkiye’nin çok erken önlemler aldığını, ekipman bulmada kasvet yaşanmadığını ama kendilerinin Teksas’ta devir vakit maske bulmakta bile zorlandıklarını söyledi.

“Türkiye’nin yarınları çok daha uygun olacak”

Türkiye’nin açtığı pandemi hastaneleri ile pandemi buhranını bir nevi fırsata dönüştürdüğünü, bundan sonraki süreçte Türkiye’nin sıhhat turizminde çok daha güzel noktalara gelebileceğini belirten Prof. Dr. Meryem Tuncel, “Atatürk’ün dediği üzere Türk kişisi zekalıdır. Bu nedenle Türkiye çok pahalı dimağlarını artık yurt dışına kaçırmamalı, onları birtakım teşviklerle devletimizde tutmalı. Bu bahiste Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bir kadro çalışmalarının olduğunu biliyor ve bunu memnuniyetle karşılıyorum. Dimağ göçü önlendiğinde Türkiye’nin yarınlarının dünden ve bugünden çok daha âlâ olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Hep vatan hasreti içinde yaşadım”

Tek zorluğunun vatan ve aile hasreti olduğunu kaydeden Tuncel, kendi oğlunu da tabip olarak yetiştireceğini belirterek, “Aile ve vatan hasreti anlaşılan bir yaştan sonra insanın kendisini sorgulamasına neden oluyor. Bir kelam vardır ‘bülbülü altın kafese koymuşlar, ah vatanım’ demiş. Ben ABD’de tüm hayallerimi gerçekleştirdim. Hayatımın kıymetli bir kısmını geçirdiğim Teksas’ta çok keyifli, huzurlu ve inançta oldum fakat daima vatan hasreti yaşadım. Bu nedenle birkaç yıl içinde Türkiye’ye dönmek ve ömrümün sonuna kadar da memleketime hizmet etmek istiyorum” tabirlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona virüse inat göbek at

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI