DOLAR

32,9454$% 0.14

EURO

35,3325% -0.11

STERLİN

41,7967£% 0.02

GRAM ALTIN

2.465,14%-0,16

ÇEYREK ALTIN

4.038,00%-0,34

BİTCOİN

2012801฿%-0.14657

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

600 grama ulaşan prostat alındı


Olağanda kestane büyüklüğünde ve 20-30 gram tartısında olan prostat Konya’da bir hastada 600 grama ulaştı. Yapılan kapalı ameliyatla yaklaşık 30 kat büyümüş prostatın 500 gramdan fazlası alındı.

Yaklaşık 4 yıldır idrarını yapmakta zorluk yaşayan 87 yaşındaki Nuri Ekmekçi’nin prostatı 600 gram yüke ulaştı. Nuri Ekmekçi, başvurduğu Medova Hastanesi’nde Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Buldu tarafından ameliyat edildi. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Buldu, hastanın şikayetinin, uygun huylu prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğu olduğunu söyleyerek, yeterli huylu prostat büyümesinin 50 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık yarısında görülen ve yaş ilerledikçe sıklığı artan bir hastalık olduğunu tabir etti. Hastalıkta bilhassa ömür kalitesini düşüren idrar şikayetlerinin mevcut olduğunu lisana getiren Buldu, “Prostat olağanda doğuştan olan, yaklaşık kestane büyüklüğünde 20-30 gram olması gereken bir organken, hastamızda bu 600 gramlara kadar çıkmış, olağanın 20-30 katında büyümüş bir prostat vardı. Daha evvel bununla ilgili ilaç tedavileri almış lakin yarar göremez hale gelmiş bir hastamızdı. Kanamalar nedeniyle, sonda takılmaları nedeniyle idrar yollarında önemli sorunlar meydana gelmişti. Hastamız bu şikayetlerle tarafımıza başvurdu. Büyümüş prostatlarda olağanda 80-100 gram üzerinde açık ameliyat yapmak gerekir. Hastamızın ek hastalıklarını, yaşını, genel durumunu düşündüğümüz vakit elimizdeki son teknoloji olan HoLEP yoluyla bu ameliyatı yapmaya karar verdik. Bu ameliyat formülünde kanamanın daha az olması, hastada rastgele bir kesi yapılmaması, hastanın en kısa vakitte yürür hale gelmesi ve kan sulandırıcı kullanan hastalarda da inançlı bir halde yapılabilmesi bu formülün en önemli avantajlarıydı. Şükür hastamızda da ameliyatımız başarılı geçti. 500 gramdan fazla prostat dokusu amcamızdan kapalı sistemle çıkarılabildi” dedi.

600 gram prostat büyüklüğünün çok ender görüldüğünü belirten İbrahim Buldu, “Normalde 100-150 gram civarında olan prostatlara biz ileri büyümüş deriz. Bu kadar büyüğünü çok ender görürüz. Bu kadar büyümüş prostatlarda yapılabilecek teknikler de sonlu. Açık ameliyat; kanama ihtimali, yaranın güzelleşmesinin sıkıntı olması, anatomiden ötürü başarısızlık ihtimali üzere sebeplerle esasen riskli bir metottu. Biz bu istikamette HoLEP prosedürüyle ameliyatı yapmaya karar verdik” biçiminde konuştu.

Medova Hastanesine idrar yapmakta zorluk yaşadığı için başvuran Nuri Ekmekçi, “İdrarımı yapamıyordum. Esasen evvelden de biliyordum, prostatım çok büyümüştü. 4 yıldan bu yana idrarımı yapmakta zorluk yaşadım. Hekimimden Allah razı olsun. Çok mutluyum. Çok rahat bir ameliyat oldum” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

8 bin korona hastasını iyileştiren profesör de koronaya yakalandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0