DOLAR

31,5246$% 0.51

EURO

34,2695% 0.65

STERLİN

40,0534£% 0.78

GRAM ALTIN

2.128,92%1,34

ÇEYREK ALTIN

3.600,00%4,05

BİTCOİN

2090769฿%7.07131

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

4 ayda bin 500’den fazla çocuğa yardım eli uzattı

Eskişehir’de yaşayan Elif Tezanlar, kendi eforlarıyla yaklaşık 4 ayda topladığı yardımlarla, farklı kentlerde yaşayan bin 500’den fazla çocuğa kırtasiye, oyuncak, mont ve bot ulaştırdı.

Bir çocuk annesi ve mesken hanımı Elif Tezanlar, 2017 yılından beri “Kucak Dolusu Hayaller” başlığı altında çocukların hayatlarına dokunuyor. Çoklukla kırsalda yaşayan ve köy okullarında okuyan çocukların gereksinimlerine yönelik çeşitli etkinlikler düzenleyip armağanlar veren Tezanlar, pandemi nedeniyle şimdilerde yalnızca uzaktan yardımlar yapabiliyor. Tezanlar, Eylül ayından beri toplumsal medya üzerinden kendisine ulaşan yardımları, farklı vilayetlerden gereksinimi olan bin 500’ü aşkın çocuğa gönderdi.

“Bazen o denli köy okulları oluyor ki kargo bile gitmiyor”

Elif Tezanlar, yardıma muhtaçlığı olan çocuklara öğretmenler vasıtasıyla ulaştığını, bu sayede âlâ bir sistem oturttuklarını söyledi. Kargo bile gitmeyen okullara bir halde yardım gönderdiğini anlatan Tezanlar, “Eylül ayından beri Eskişehir’in merkez ve kırsaldaki birçok ilçesinin yanı sıra Antalya, Muş, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt ve Diyarbakır’daki bin 500’ün üzerinde çocuğa yardımlarını ulaştırdık. Bilhassa 1 ve 2’nci sınıflar için çok fazla okuma kitabı muhtaçlığı oluyor. Bu kitaplar sayıyla da olmuyor, muhtemelen bin 500’ün çok çok üzerinde bir sayıda gitmiştir. O okullardaki öğretmenler bana yazıyor. Onlara ikram gönderdikçe öteki okullardaki öğretmenler de bunu görerek muhtaçlıklarını bana bildiriyorlar, böylelikle yayılmış oluyor. Bu formda düzgün bir sistem oturdu, nitekim gereksinimi olan okullar bize ulaşmış oluyor. Çoklukla köy okullarına gönderiyorum. Bazen o denli köy okulları oluyor ki kargo bile gitmiyor. Bu durumlarda armağanları öğretmenlere yolluyorum, onlar da okullara götürüp dağıtıyorlar” dedi.

“Duyanlar, az, çok demeden yardım etmek istiyor”

İkramların maliyetlerini yardımsever şahısların yardımlarıyla karşıladığını aktaran Tezanlar, artık aşikâr beşerlerle bir itimat ortamının oluştuğunu tabir etti. Pandemi nedeniyle çok fazla kurumsal çalışma fırsatı olmadığını kaydeden Tezanlar, “Bu ikramları şahısların yardımlarıyla karşıladım. Duyan, gören; az, çok demeden yardım etmek istiyor. Aslında bu seneye kadar ben direkt şahıstan maddi bir yardım kabul etmiyordum. Lakin artık yardım eden beşerler da muhakkak başlı şahıslar olmaya başladı ve ortamızda bir itimat ortamı oluştu. Eser alıp yollayarak ortaya bir de kargo fiyatı girmesin diye direkt maddi olarak yardım sağlıyorlar. Artık onlar bana güveniyor, gönderdikleri yardımın en kısa müddette muhtaçlığı olan çocuklara ulaşacağını biliyorlar” diye konuştu.

“Paketleme işlerini oğlumla birlikte yapıyoruz”

Gerçekleşen artırımlar hasebiyle bilhassa giysi yardımlarında daha fazla kişinin el uzatmasına gereksinimi olduğunu vurgulayan Tezanlar, eserleri internetten temin ettiğini belirterek, “İnternetten uygun fiyata söylediğim yüzlerce eseri konuta getiriyorum ve tek tek paketliyorum. Bu etapta oğlum Uras bana çok yardımcı oluyor, bütün faaliyetlerime onu da olabildiğince dâhil etmeye çalışıyorum. O da çok seviyor. Paketleme işlerini birlikte yapıyoruz, tek tek seçip ayarlamayı ve uğraşmayı seviyoruz” dedi.

“Gerçekte göremesem bile fotoğraf ve görüntüler bile beni çok keyifli ediyor”

İkramlar ulaştıktan sonra öğretmenlerin kendisine gönderecekleri fotoğraf ve görüntüleri hevesle beklediğini tabir eden Tezanlar, şöyle devam etti:

“Gerçekte göremesem de fotoğraf ve görüntüler bile beni çok keyifli ediyor. Çocukların o hediyeyi aldıktan sonra açarken yüzlerinde oluşan tabirleri görünce çok memnun oluyorum. Aslında ’Bana her çocuğu fotoğraflayın ’gibi bir talebim olmuyor. Bir yardım yapıyorum diye hiçbir vakit insanları sıkboğaz etmiyorum. Lakin atabildikleri kadar onların gözünden güzel gözüken fotoğraflar geliyor. Çok da hoşlar.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Korona virüs aşısı tüp bebek tedavisine engel değil

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI