DOLAR

31,1374$% 0.09

EURO

33,8244% 0.05

STERLİN

39,4899£% -0.02

GRAM ALTIN

2.034,51%0,14

ÇEYREK ALTIN

3.454,00%0,09

BİTCOİN

1726273฿%7.78658

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

30 dakikada katarakttan kurtulmak mümkün

Bilhassa orta yaş sonrasında görülen ve hayat kalitesini önemli oranda bozan ve tek tedavi usulü ameliyat olan katarakt ile ilgili Dr. Cahit Burke gelişen teknoloji ile katarakttan yarım saatlik bir ameliyatla kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.
Orta yaş üzerinde yaşanan görme kayıplarının en değerli sebebi olarak öne çıkan katarakttan, yarım saat süren bir ameliyatla kurtulmak mümkün.
Görme kalitesinde azalma ve renklerde soluklaşma üzere şikayetlerle ortaya çıkan ve kişinin günlük ömür kalitesini bozan katarakt, olağanda şeffaf olan doğal göz merceğinin şeffaflığını yitirerek bulanıklaşması ve opak-beyazımsı bir görünüm alması ile oluşuyor.
Yakın Doğu Üniversitesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Cahit Burke, katarakt hastalarının yüzde 90’ının 60 yaş ve üzerinde olduğunu lakin her yaş kümesinde da görülebildiğini söyledi.
Uzm. Dr. Burke, yeni doğan bebeklerde de doğuştan katarakt görülebileceğini söyleyerek, çocuklarda, gençlerde ve orta yaşlılarda da katarakta rastlanabildiğini belirtti.

Belirtiler çoğunlukla yaşla bir arada ortaya çıkıyor
Göz lenslerindeki bozulma ile oluşan kataraktın belirtilerinin daha çok yaşın ilerlemesi ile ortaya çıktığını aktaran Uzm. Dr. Cahit Burke, “Hatta başlangıç devrinde belirti göstermeyebilir.


Göz merceğinin bulanıklaşması gün geçtikçe artar ve bu durum çoğunlukla öteki şahıslar tarafından fark edilir. Yaygın olarak, görüşün net olmaması, bulanıklaşması, dumanlı ve puslu olması belirtiler ortasında yer alır. Katarakt; renklerin daha solgun, daha az keskin olmasına sebep olabilir. Gazete ve kitap okumak, televizyon izlemek, araç kullanmak güçleşir. Az olarak çift görme olabileceği üzere karanlıktaki sokak lambası ya da araç farı üzere güçlü ışık kaynaklarının etrafında hâle görülebilir”dedi.

Tek seçenek ameliyat
Katarakttan büsbütün kurtulmak için tek seçeneğin cerrahi müdahale olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Cahit Burke, “Katarakt birinci evrelerinde ise gözlük kullanımı ile günlük işlerin yapılması sırasında oluşan şikayetler süreksiz olarak giderilebilir.


Lakin ilerlemiş katarakt hadiselerinde ameliyat tek seçenektir” diye konuştu.

Ameliyat detayları
Gelişen teknoloji ile birlikte katarakt cerrahisinin çarçabuk ve süratli bir formda gerçekleştirildiğini de hatırlatan Uzm. Dr. Burke, “Ameliyatta gözün doğal merceği alınarak yerine yapay mercek yerleştiriliyoruz.


Göz etrafını, çoğunlukla lokal anestezi ile uyuşturarak küçük bir tünel katıdan bulanıklaşan göz merceğini çıkarıyoruz. Akabinde göz içine yüksek kalitede yapay monofokal (tek odaklı) ya da multifokal (çok odaklı) mercek yerleştirilerek hastanın görme duyusunu geri kazanmasını sağlıyoruz” dedi. Operasyonun yaklaşık yarım saat kadar sürdüğünü söyleyen Uzm. Dr. Burke, “Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde son teknoloji ile gerçekleştirdiğimiz katarakt operasyonları ile hastalar birinci günden itibaren gözünü kullanarak olağan yaşantılarına geri dönebilmektedir” biçiminde konuştu.

Katarakt riskini azaltabilirsiniz
Son olarak katarakt oluşumunu tam olarak engellemenin mümkün olmadığını ancak riskleri azaltabilmek ismine tekliflerde bulunan Uzm. Dr. Burke, “Gözleri güneş ışığından korumak ve direkt olarak güneşe bakmamak, sigarayı bırakmak, sağlıklı ve istikrarlı beslenme, şeker hastalığını denetim altında tutmak katarakt riskini azaltacaktır” diyerek kelamlarını sonlandırdı.
Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çekya’da stadyumlara aşı merkezi kuruldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI