DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

STERLİN

41,0337£% -0.05

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

BİTCOİN

2162035฿%1.22575

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

28 pozitif vakanın çıktığı ilçede karantina kararları alındı


Karabük’ün Yenice ilçesine bağlı Yortan beldesi merkez mahallelerinde 16, Nodullar köyünde 8, Akmanlar köyünde ise 4 bireyde korona virüs (Covid-19) tespit edildi.

Yenice ilçesine bağlı Nodullar köyünde çıkan müspet hadiseler nedeniyle 14 günlük karantina kararı alındığı açıklandı. Yortan beldesi merkez mahallelerinde ve Akmanlar köyünde çıkan olumlu hadiseler nedeniyle de mesken karantinası uygulaması başlatıldı. Jandarma takımları, köye giriş çıkışları kapatırken, kurallara uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu mucibince isimli süreç başlatılacak.

Nodullar Köyü Muhtarı İdris Karayil, köyde iki gün evvel temaslı bir hastanın hastaneye şikayetler nedeniyle müracaatta bulunduğunu ve yapılan test sonucunun müspet geldiğini belirterek, “8 tane temaslıya rastlandı. Bunun için köyümüz 14 günlük karantinaya alındı. Şuan jandarmamız bu 15 günlük süreçte giriş çıkışları takip altına almaktadır. Bizler köy muhtarı ve heyeti olarak vatandaşımızın yanındayız. Kaymakamımız olsun, Vefa Takviye Kümesi olsun her vakit için bizim yanımızda. Güzeli inşallah bu virüsü köyümüzden önlemleri uygulayarak atlatacağız” diye konuştu.

Bahis ile ilgili Karabük Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Yenice ilçesine bağlı Nodullar köyünde birden fazla Covid-19 olumlu hadisenin edilmesi ve hadiselerin temaslı sayısının çok fazla olması nedeniyle 19.08.2020 saat 00.01’den 01.09.2020 saat 24.00’a kadar 14 gün mühlet ile Nodullar köyünün tamamını kapsayacak biçimde karantina uygulamasına karar verilmiştir. Yenice ilçemiz Yortan beldesi merkez mahallelerinde ve Akmanlar köyünde ikamet edip Covid-19 müspet hadise olarak tespit edilenlerin ve müspet olay temaslısı olarak saptananların tüm hane halkları dahil 14 gün müddet ile konut karantinası uygulamasına, Covid-19 enfeksiyonunun yayılmasının engellenmesi ve toplum sıhhatinin korunması hedefiyle ilçemiz Nodullar köyünün tüm giriş ve çıkış noktalarının sonlandırılmasına, Yortan beldesi merkez mahallelerinde ve Akmanlar köyünde olumlu hadise çıkan hanelerde ve olumlu hadise temaslı olarak tespit edilenlerin hanelerinde yaşayan tüm hane halkının konutlarında kalmalarına karar verilmiştir. Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafından belirlenen ve meskenlerde tedavisi devam eden Covid-19 hastaları ile temaslılarının sıhhat sebeplerin dışında konutlarından ve köyden çıkışına müsaade edilmemesine, karantina altındaki Nodullar köyü ile Yortan beldesi merkez mahallelerinde ve Akmanlar köyünde hane karantinası altındaki kamu ve özel dal çalışanlarının karantina müddeti boyunca idari müsaadeli sayılmalarına, alınan bu kararlara uymayanlara 1593 sayılı Genel Hıfzıssıhha Kanununun 282. hususu gereği ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. hususu yeterince idari para cezası ve konusu cürüm teşkil eden davranışlara ait Türk Ceza Kanununun 195. hususu kapsamında gerekli isimli süreçlerin uygulanmasına karar verilmiştir” sözlerine yer verildi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca: “Bilimin ve tedbirlerin gücüne inanarak, sağlık ordumuzla dayanışma içinde, mücadele edelim”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI