DOLAR

32,3310$% 0

EURO

34,8073% -0.23

STERLİN

41,2543£% 0.03

GRAM ALTIN

2.405,22%0,16

ÇEYREK ALTIN

3.914,00%-0,05

BİTCOİN

2158138฿%-5.02168

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

16 bin kilometre içme suyu, 8 bin kilometre atık su, 4 bin kilometre yağmur suyu hattı

Ankara’nın gelecek 30 yılını içme suyu, atık su (kanalizasyon) ve yağmur suyu idaresi açısından planlamak için geçen sene “Master Plan” çalışmalarını başlatan Ankara Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, “Acil İşler Çalıştayı” düzenledi.
ASKİ, Ankara’nın su temini ve atık su idaresinin 30 yıllık yol haritasını çıkarıyor.
2024-2054 yıllarını kapsayacak “İçme Suyu, Atık Su ve Yağmur Suyu İdaresi Master Planı” süratle ilerliyor. Geçen sene başlatılan hazırlık çalışmalarının 3 buçuk yıl sürmesi beklenirken, 7 Nisan 2020’de yüklenici firma ile mukavele imzalayan ASKİ, 42 aylık iş programının 16 aylık kısmını tamamladı Haziran 2020’de gerçekleştirilen Master Plan Tanıtım Toplantısı’nın açılış konuşmasını Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş yaptı. Toplantının akabinde Eylül 2020’de birinci çalıştay organize edilerek, “su kaynaklarının idaresi, altyapı ve arıtma sistemleri, yatırım programı ve finansal analiz” başlıkları masaya yatırıldı. Master Plan çerçevesinde 1 Eylül 2021 tarihinde ise “Acil İşler Çalıştayı” düzenlendi. Birinci 100 ve 400 günlük acil işler listelerinin değerlendirildiği çalıştayda, 610 iş kaleminden 68’i “acil” olarak belirlendi, ayrıyeten 21 misyon raporu hazırlandı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, ASKİ İdare Şurası Üyesi Osman Fedai, Genel Müdür Yardımcıları Cüneyt Öztürk, Murat Tütüncübaşı ve Ekrem Akçul ile daire liderlerinin katıldığı çalıştayda, Planlama, Uyum ve Dış Münasebetler Dairesi Lideri Muhammed Ercan ile Proje Müdürü Burçin Çetin sunum yaptı. Toplantıda “Su Kaynakları İdaresi ve İklim Değişikliği Farkındalık Projesi” kapsamında hazırlanan, kamu kurumları ve AVM’lere asılacak afişler de tanıtıldı.
“Hayat kaynağını yaşatan kurum ASKİ”
Çalıştayda konuşan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk şunları dedi:
“Kıymetli mesai arkadaşlarım Ankara’mızın gelecek 30 yıllık su temini, atık su ve yağmur suyu idaresine ışık tutup yol gösterecek Master Plan çalışmaları kapsamında bugün 2. çalıştayımızı düzenliyoruz.


Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu hoş ülkemizin başşehri Ankara’nın değerli kurumlarından birisi olan ASKİ’mizi, dünya başkentlerindeki kurumların standartlarına taşımak için aralıksız çalışıyoruz. Planlı, bilimsel, akılcı idare anlayışının bir modülü olan Master Plan çalışmalarında bir yılı geride bıraktık. Kentimizin içme ve kullanma suyu gereksinimini karşılayan, atık suyun ise toplanıp bertaraf edilmesini sağlayan kurumumuz, 6 milyon Başkentliye hizmet veriyor.

Elbette ki ASKİ olarak kaliteli, içilebilir su temin etmek ve bunu iletecek altyapıyı döşemek misyonumuz. Fakat gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir dünya bırakmak için su kaynaklarımızı bugünden muhafaza altına almak zorundayız. Her yıl dünyamızı daha derinden tesiri altına alan iklim değişikliklerine bağlı kuraklık ile çaba etmekteyiz. Bunun yanı sıra nüfus artışı, tarım ve sanayi bölümlerindeki su talep artışı ile tüketim alışkanlıklarındaki değişim üzere faktörleri de göz önünde bulundurduğumuzda sürdürülebilir su idaresinin planlanmasının aciliyeti daha da anlaşılır olacaktır.

Bu kapsamda hayat kaynağını yaşatan kurum olma sıfatıyla, arkadaşlarımızca yürütülen çalışmaların daha aktif sürdürülebilmesi ismine geçen sene acil muhtaçlık, kısa ve orta vade yatırımları belirlemek için geniş kapsamlı bir çalıştay yapmıştık. Tüm daire başkanlıklarımızın faal iştirakleri sonucunda Master Plan çalışmalarının her kısmı için acil işler listeleri oluşturuldu. Bugünkü çalıştay ile de ortak karar doğrultusunda kesin listeleri belirleyeceğiz. Ankara’mızı daha yaşanabilir kılmak için daima birlikte daha fazla çalışıp üreteceğiz.”
Tam 16 bin kilometre içme suyu, 8 bin kilometre atık su, 4 bin kilometre yağmur suyu hattı
Planlama, Uyum ve Dış Alakalar Dairesi Lideri Muhammed Ercan ise ASKİ’nin yaklaşık 16 bin kilometre içme suyu, 8 bin kilometre atık su ve 4 bin kilometre yağmur suyu altyapısından sorumlu olduğunu belirterek, “Bu nedenle mevcut sistemi yeterli bir formda tahlil etmeli ve geleceği planlamalıyız” dedi.

Ercan, Master Plan çalışmaları çerçevesinde tüm daire başkanlıklarıyla koordineli bir biçimde çalışmalar sürdürdüklerinin altını çizerek, son bir yıldır yapılan ve acil olarak yapılması gereken çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. Toplantı yüklenici firmanın da sunumunun arkasında soru yanıt kısmıyla devam etti.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Keçiören’de üretilen bitkiler Ar-Ge merkezinde işlenecek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI