YTB Başkanı Eren: “Türkistan dünyasından 500’den fazla öğrencimiz var”

Avrasya Gençlik Okulu Programı kapsamında düzenlenen “Türk Dünyası Genç Liderler” programında konuşan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar …

Hediye sipariş alışveriş ankara
27.08.2021
A+
A-

Avrasya Gençlik Okulu Programı kapsamında düzenlenen “Türk Dünyası Genç Liderler” programında konuşan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Lideri Abdullah Eren, “Türkiye ile Türkistan coğrafyasının ve hususinde Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ile alakaların gelişmesini istiyoruz. Türkistan dünyasından 500’den fazla öğrencimiz var” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar(YTB) Lideri Abdullah Eren, Avrasya Gençlik Okulu Programı kapsamında düzenlenen “Türk Dünyası Genç Başkanlar Programı” iştirakçileri ile bir ortaya geldi.

“Türk Dünyası Genç Başkanlar Programını” çok önemsediklerini belirten Eren, “26 Ağustos 1071 bundan tam 950 yıl evvel Türkler Anadolu coğrafyasına girdiler. Malazgirt’te, Selçuklu orduları ile Bizans orduları savaş yaptı. Alparslan’ın liderliğindeki Selçuklu orduları, Malazgirt Savaşı’nı kazandı. Böylece Anadolu’ya Türkler ayak basmış oldu. Türkistan, Türklerin cet yurdu. Bu sene de cet yurdumuzdaki kardeş devletlerimizin bağımsızlıklarının 30. yılı. Bu yüzden ‘Türk Dünyası Genç Başkanlar Programını’ çok önemsiyoruz. Türkiye ile Türkistan coğrafyasının ve hususinde Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ile münasebetlerin gelişmesini istiyoruz. Türkiye ile Azerbaycan’ın alakaları son yıllarda çok büyük bir ivme kazandı.

Karabağ zaferiyle de başka bir noktaya taşındı. Biz bu bağlantıların Türkistan coğrafyasında da artık ikinci 30 yılda başka bir düzeye erişmesini istiyoruz. Kırgızistan bizim cet yurdumuz. Biz Türkiye ile bu ülkelerin alakalarının gelişmesini istiyoruz. O yüzden Türkistan dünyasından 500’den fazla öğrencimiz var. Kırım Tatarlarından Ahıska Türklerine, Kafkaslar’dan Balkan Türklerine kadar burslar veriyoruz.

Hediye sipariş alışveriş ankara

İstiyoruz ki bu programlarla dünyanın farklı yerlerindeki Türk gençleri, birbirini tanısın. Önümüzdeki yıllarda Balkan Gençlik Okulu ile Avrasya Gençlik Okulu’muzu da birleştirmeyi düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

“Türk Dünyası Çevrim içi Medya Eğitim” programını yaptıklarını tabir eden Eren, “Daha evvel Avrasya Yaz Okulu’muzu gerçekleştirmiştik.

2019’da Cengiz Aytmatov’un izinde kültür projesini düzenledik. Kazakistan’da yaşayan Uygurların somut olmayan kültürel mirasına ait bir çalışma yaptık.

‘Türk Dünyası Çevrimiçi Medya Eğitim’ programını yaptık. Covid’le çabada ‘Türk Dünyası Eğitim’ programını düzenledik. Bu programda Türkiye’deki yeterli tabiplerimiz görüntülerden ameliyat yaparak Türk dünyasındaki farklı branşlardaki hekimlerimize uygulamalı olarak eğitim verdiler. Türk Dünyası Tıp Öğrencileri Çalıştayı’nı gerçekleştirdik.

Türkçe ve Özbekçe pratik ve teorik çeviri eğitimini gerçekleştirdik. Özbekistan’daki Türkoloji Fakülteleri’nde farklı alanlarda dayanaklarımız devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl Avrasya Gençlik okulumuzu online yerine yüz yüze de yapmak istiyoruz.” halinde konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.